Pasaulyje

2016.02.03 16:42

Europarlamentarai diskutavo apie Jungtinės Karalystės narystę ES

ELTA 2016.02.03 16:42

Trečiadienį Europos Parlamento (EP) nariai aptarė reformų siūlymus, kurie padėtų išlaikyti Jungtinę Karalystę (JK) Europos Sąjungoje (ES) suteikiant tam tikrų išlygų suvereniteto, imigracijos ir ekonominės politikos srityse. Daugelis europarlamentarų pažymėjo, kad dėl tolesnės JK narystės bendrijoje laimėtų tiek patys britai, tiek ir kitos ES narės, nors kai kurie pareiškė turį abejonių dėl siūlomų reformų, praneša EP spaudos tarnyba. 

ES Tarybos vardu kalbėjęs Nyderlandų užsienio reikalų ministras Bertas Koendersas pabrėžė, kad labai svarbu tęsti konstruktyvų dialogą siekiant, kad ES veikimas taptų geresnis tiek JK, tiek ir kitoms valstybėms narėms. Jis pridūrė, kad ES šalių vyriausybės svarsto galimybes atsižvelgti į britų reikalavimus, tačiau galutinį sprendimą – ar likti ES – priims JK piliečiai.

Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris sveikino Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininko Donaldo Tusko pateiktus reformų siūlymus, kurie teisingi tiek JK, tiek likusių 27 ES valstybių, tiek ir Europos Parlamento atžvilgiu. Pažymėjęs, kad JK jau dabar gauna daugiau naudos dėl įvairių išlygų nei bet kuri kita ES valstybė, Ž. K. Junkeris pridūrė, kad kitos to pageidaujančios šalys turi turėti gilesnės integracijos galimybę.

Europos liaudies partijos pirmininkas Manfredas Weberis Vokietija kalbėjo: „Norime, kad JK liktų ES, tačiau nenorime vien britiškos Europos – norime geresnės Europos, skirtos visiems.“ Jo manymu, D. Tusko siūlymai yra tinkamas pagrindas siekti susitarimo. M. Weberis pabrėžė, kad tie ES piliečiai, kurie dirba JK ir moka mokesčius, turi teisę gauti socialines išmokas, tačiau reikia kovoti su piktnaudžiavimu socialine parama.

Socialistų ir demokratų vardu kalbėjęs Gianni Pittella pabrėžė, kad buvimas drauge būtų naudingas tiek ES, tiek ir JK. „Išstojusi iš ES, Jungtinė Karalystė susilpnės“–, pridūrė EP narys ir pasiūlė aiškiai įvardinti narystės ES privalumus, kuriais mėgaujasi JK piliečiai. Sukritikavęs ES Tarybą dėl siauro požiūrio ir nacionalistinių nuotaikų, kalbėtojas ragino kovoti su populizmu, separatizmu ir nacionalizmu.

„Niekada neturime bijoti klausti žmonių, ką jie galvoja“, – pažymėjo Syedas Kamallas. Nors daugelis ES institucijose pasisako už gilesnę integraciją, britai, stodami į ES, galvojo, kad jie jungiasi prie bendrosios rinkos. Jeigu nebus panaikintas šis suvokimų skirtumas, JK ir ES santykiai ir toliau liks neapibrėžti,  pridūrė EP narys. Jo nuomone, siūlomos reformos pasitarnautų ne tik britams, bet ir visai ES. 

Liberalų ir demokratų aljanso pirmininkas Guy Verhofstadtas pažymėjo, kad JK pasitraukimas reikštų įtakos praradimą. „Jei britai paliktų ES, tai būtų didelė klaida – ne tik ekonominiu požiūriu, bet ir mąstant geopolitiškai. Europa be Didžiosios Britanijos prarastų svorį – prieš Kiniją, Rusiją, JAV. Iš tikrųjų tai pasitarnautų V. Putinui, nes jam patinka susiskaldžiusi Europa“, – kalbėjo deputatas. Jis taip pat nuogąstavo dėl siūlomo glaudesnės sąjungos sąvokos persvarstymo. 

Gabriele Zimmer kritikavo galimybę riboti laisvą darbuotojų judėjimą, nes tai palaidos socialinės sąjungos idėją. Ji taip pat klausė, ar tai nėra keliaklupsčiavimas prieš Londoną, jei esame pasirengę viską išardyti.

Rebecca Harms ragino nepamiršti Europos vertybių ir istorijos, kuomet atsikratėme karo ir pasiekėme taiką. Ji pridūrė, kad JK referendumo rezultatai atsilieps ne tik britams, bet ir visai ES, todėl dauguma ES piliečių nori, kad JK liktų Sąjungoje.

Nigel Farage kalbėjo: „Davido Camerono siekiai derybų pradžioje buvo labai dideli, kaip antai ES sutarčių keitimas, laisvo judėjimo apribojimas ir esminiai Didžiosios Britanijos ir ES santykių pokyčiai. O viskas, ką gavome, yra pono Tusko laiškas, kuriame nėra nei sutarčių pakeitimų, nei Jungtinei Karalystei grąžintinų galių, nei mūsų sienų kontrolės.“

Marine Le Pen teigė, kad „britams įgriso ES, todėl jie nori išeiti. Jie ilgisi savo suvereniteto ir galių spręsti problemas nacionaliniu lygiu, jie turi savo požiūrį, savo kultūrą.“

JK narystė ES ir migrantų krizė bus tarp svarbiausių vasario 18–19 d. EVT susitikimo darbotvarkės klausimų.