Pasaulyje

2016.02.03 15:58

Irako kurdų lyderis: laikas surengti referendumą dėl valstybingumo

2016.02.03 15:58

Irako kurdų lyderis Massudas Barzani trečiadienį pareiškė, kad „atėjo laikas“ šiai šalies etninei grupei surengti referendumą dėl savo regiono nepriklausomybės.

„Atėjo laikas žmonėms referendume priimti sprendimą dėl savo ateities, ir sąlygos dabar tam tinkamos“, – sakė M. Barzani.

„Šis referendumas nebūtinai iškart ves prie valstybingumo paskelbimo. Jis veikiau būtų priemonė sužinoti Kurdistano žmonių valią ir nuomonę dėl jų ateities“, – sakė M. Barzani, kuris tebėra Irako kurdiškojo regiono prezidentas, nors jo kadencijos terminas jau baigėsi.

Irako kurdų pajėgos yra svarbios Jungtinių Valstijų partnerės kare su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS).

Tačiau tiek referendumas dėl nepriklausomybės, kuriam priešinasi Irako federalinė vyriausybė, tiek klausimas, kuriose teritorijose jis būtų organizuojamas, kursto įtampą tarp autonominio kurdų regiono ir Bagdado.

Šis regionas oficialiai apima tris provincijas, bet kurdų pajėgos kontroliuoja dalį teritorijos dar keturiose provincijose, kuriose savo valdžią siekia išlaikyti federalinė vyriausybė.

Federalinės pajėgos pabėgo iš pozicijų daugelyje šiaurinių teritorijų 2014 metų vasarą, kai IS netikėtai pradėjo žaibišką puolimą. Susiklosčiusi padėtis leido kurdų pajėgoms perimti arba sustiprinti kontrolę teritorijose, kurias valdyti pretenduoja tiek jie, tiek Bagdadas.

Tikėtina, kad bus ypač nesutariama dėl naftos turtingos Kirkuko provincijos, kurios didžiąją dalį kontroliuoja kurdų kovotojai (pešmergai), nes Bagdadas nenorės netekti ten esančių vertingų gamtinių išteklių telkinių.