Pasaulyje

2016.02.03 17:07

A. Abromavičius palieka Ukrainos ekonomikos ministro postą

BNS 2016.02.03 17:07

Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministerijai vadovavęs lietuvis Aivaras Abromavičius trečiadienį netikėtai įteikė atsistatydinimo raštą, sakydamas, kad negali būti „širma korupcijai“, žlugdančiai jo pastangas atgaivinti karo nuniokotos šalies ūkį.

Netikėtas Ukrainos ir Lietuvos pilietybę turinčio A. Abromavičiaus pasitraukimas paryškina nesutarimus provakarietiškoje prezidento Petro Porošenkos vyriausybėje ir atskleidžia sunkumus, kuriuos patiria ši postkomunistinė šalis, įgyvendindama pokyčius, kurie yra būtini, kad Ukraina įstotų į Europos Sąjungą.

„Šiandien priėmiau sprendimą atsistatydinti iš Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministro pareigų“, – A. Abromavičius sakė žurnalistams Kijeve.

„Traukiuosi dėl smarkiai suaktyvėjusio priešinimosi bet kokioms reformoms šalyje. Tai – ne tik paramos ar politinės valios nebuvimas. Tai – aktyvūs veiksmai mūsų planuojamoms ir vykdomoms reformoms paralyžiuoti“, – sakė A. Abromavičius, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

A. Abromavičius ir JAV pilietybę turinti finansų ministrė Natalie Jaresko buvo paskirti 2014 metų gruodį, P. Porošenkai stengiantis suintensyvinti Ukrainos pastangas atgaivinti ekonomiką.

Reaguodamas į ekonomikos ministro atsistatydinimą, JAV ambasadorius Kijeve Geoffrey Pyattas savo „Twitter“ pranešime rašė, kad A. Abromavičius buvo „vienas pagrindinių reformos šalininkų Ukrainos vyriausybėje ... tikintis ateitimi, kurios nusipelnė Ukrainos žmonės.“

„Abromavičiaus pranešimas yra neraminantis signalas užsienio investuotojams“, – pažymėjo investicinio banko „Concorde Capital“ ekonomistas Oleksandras Paraščijus.

Ministras atsistatydino Aukščiausioje Radoje didėjant nepasitenkinimui P. Porošenkos administracija ir tęsiantis vidinei kovai tarp politinių interesų, susijusių su įtakingais verslo magnatais.

Pernai kovą skelbta, kad A. Abromavičius gali netekti šio posto dėl jo vykdomos valstybinių įmonių pertvarkos, kuri kėlė Ukrainos oligarchų nepasitenkinimą.

„Negaliu dirbti šioje sistemoje“

Ministras apkaltino liaudies deputatą, pirmąjį frakcijos „Petro Porošenkos blokas“ vadovo pavaduotoją Ihorį Kononenką ministerijos darbo blokavimu.

„Man ir mano komandai nėra noro būtų atviros kontroliuojamų marionečių korupcijos širma, tiems, kurie nori senosios valdžios stiliumi įvesto kontrolė valstybiniams pinigams. Tie žmonės turi vardus, ir vieną jų aš skelbiu – tai Ihoris Kononenka. Būdamas politinės jėgos, kuri iškėlė mane į ministro postą, atstovu, pastarąjį mėnesį jis padarė labai daug, kad blokuotų mano darbą ir mano ministerijos darbą“, – sakė jis.

A. Abromavičiaus atsistatydinimui dar turi pritarti parlamentas, surinksiantis ketvirtadienį.

Vakarų valstybės apgailestauja dėl ministro atsistatydinimo

Kijeve reziduojantys Vakarų valstybių ambasadoriai išsakė apgailestavimą dėl A. Abromavičiaus atsistatydinimo, pagyrę jo pastangas kovoti su korupcija ir įgyvendinti Ukrainos ekonomikai būtinas reformas.

„Esame labai nusivylę dėl ekonomikos plėtros ir prekybos ministro A. Abromavičiaus, kuris atnešė realių reformos  rezultatų Ukrainai, atsistatydinimo“, – rašoma pareiškime.

Jį pasirašė Jungtinių Valstijų, Vokietijos, Prancūzijos, Britanijos, Kanados, Italijos, Japonijos, Švedijos, Šveicarijos ir Lietuvos diplomatinių misijų vadovai.

„Praėjusiais  metais A. Abromavičius ir profesionali jo komanda žengė svarbius žingsnius – vykdė griežtas, bet reikalingas ekonomines reformas, kad padėtų stabilizuoti Ukrainos ekonomiką, išrautų su šaknimis endeminę korupciją, kad Ukraina atitiktų savo įsipareigojimus Tarptautinio valiutos fondo programai, kad būtų skatinamas didesnis atvirumas ir skaidrumas vyriausybėje“, – teigia diplomatai.

„Stabili, saugi ir klestinti Ukrainos ateitis pareikalaus plačios ir įvairialypės pasišventusių profesionalų, keliančių Ukrainos žmonių interesus aukščiau savųjų, komandos ilgalaikių pastangų. Svarbu, kad Ukrainos lyderiai atmestų į šalį savo siaurus interesus, šalies pažangai dešimtis metų trukdžiusių stambiųjų verslininkų interesus ir tvirtai siektų gyvybiškai svarbių reformų“, – rašoma pareiškime.