Pasaulyje

2016.02.02 11:02

Prasidėjo Sirijos taikos derybos

BNS 2016.02.02 11:02

Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys pirmadienį paskelbė oficialią pradžią Šveicarijoje vykstančiose Sirijos taikos derybose, turinčiose nubrėžti kursą, kaip šalis galėtų išbristi iš žiauraus ir daugialypio pilietinio karo, nusinešusio jau per 260 tūkst. žmonių gyvybių.

Kalbėdamas po savo pirmo oficialaus susitikimo Ženevoje su pagrindine Sirijos opozicijos grupe, JT pasiuntinys Staffanas de Mistura sakė, kad netiesioginės opozicijos ir vyriausybės derybos dabar oficialiai prasideda.

Diplomatas prognozavo, kad derybos bus painios ir sunkios, tačiau pridūrė, jog Sirijos žmonės nusipelnė pamatyti kažką konkretaus, ne vien ilgas, skausmingas derybas.

Jis sakė negalintis pasakyti, kiek laiko truks pirmasis derybų etapas, bet išreiškė viltį, kad šiame procese bus kažkas pasiekta iki vasario 11-osios.

Pagrindinė Sirijos opozicijos grupė – Aukštasis derybų komitetas (ADK), kurio delegatai į Ženevą atvyko šeštadienį, delsia prisidėti prie planuojamų šešių mėnesių suartėjimo derybų, kuriose turėtų per tarpininkus tartis su Sirijos prezidento Basharo al-Assado vyriausybe.

Ši grupė pareikalavo, kad prieš prasidedant deryboms būtų sudarytos sąlygos humanitarinei pagalbai pasiekti apsiaustus miestus, kad Rusijos ir režimo pajėgos liautųsi bombarduoti civilius ir kad būtų paleisti kaliniai.

Demonstruodama gerą valią, Sirijos vyriausybė pirmadienį iš principo nusprendė praleisti humanitarinės pagalbos siuntas į tris apsiaustus miestus, tarp jų badaujančią Madają, nurodė Jungtinės Tautos.

ADK nurodė laukiantis daugiau žinių iš S. de Misturos, kai jis antradienį susitiks su B. al-Assado vyriausybės delegacija.