Pasaulyje

2020.10.30 18:50

Ekspertas apie Baltarusijos sienų uždarymą: desperatiškas Lukašenkos režimo veiksmas siekiant nepaprastosios padėties?

Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.10.30 18:50

Lietuvos pasienio pareigūnai ir diplomatai toliau nesulaukia oficialių paaiškinimų, kodėl Baltarusija neįsileidžia iš Lietuvos lengvaisiais automobiliais atvykstančių kitų šalių piliečių. Europos humanitarinio universiteto (EHU) rinkodaros ir komunikacijos vadovas Maksimas Milta LRT RADIJUI sako, kad automobilių srautai ribojami ne dėl pandemijos, o dėl įtemptų įvykių Baltarusijoje.

Baltarusijos pasieniečiai gi teigia, toks ribojimas taikomas dėl epidemiologinės situacijos. Jis negalioja krovininio transporto vairuotojams.

Dėl uždarytos sienos Lietuvos užsienio reikalų ministerija įteikė notą Baltarusijai.

Medininkų pasienio kontrolės punkte šiandien tik krovininių automobilių eilė. Tačiau, pasak pasieniečių, tai normalu. Tuo metu lengvųjų automobilių, kertančių sieną – vos vienas kitas, dauguma – su baltarusiškais numeriais.

Įvažiuoti į Baltarusiją lengvaisiais automobiliais šiuo metu gali tik šios valstybės piliečiai, taip pat asmenys turintys darbo vizas ar leidimą gyventi šalyje bei krovininių automobilių vairuotojai, nepriklausomai nuo to, kokios šalies piliečiai yra. Pasak užkardos vado Sigito Valainio, nuo vakar vakaro sieną kirto itin nedaug lengvųjų automobilių.

„Nedaug automobilių buvo. Buvo neįleisti vienas Vokietijos pilietis, vienas Ukrainos pilietis, vienas Uzbekistano pilietis, vienas autobusas, (kurio reisas – LRT.lt) „Vilnius-Kijevas“ su 15 Ukrainos piliečių. Jis buvo grąžintas atgal į Vilnių.

Nuo vakar 20 val. iki 9 val. ryto į Baltarusiją išvažiavo 18 lengvųjų transporto priemonių. Įprastai per parą būna 100 lengvųjų transporto priemonių“, – situaciją konstatuoja S. Valainis.

Išvažiuoti iš Baltarusijos gali visų šalių piliečiai, įskaitant ir baltarusius. Tačiau Lietuva įsileidžia tik Europos ekonominės erdvės valstybių piliečius, o iš trečiųjų šalių galima atvykti darbo ar humanitariniais tikslais, taip pat jei turi leidimą gyventi Lietuvoje. Todėl įvažiuoti į Lietuvą laukia vos vienas kitas lengvasis automobilis.

Iš Baltarusijos į Lietuvą automobilių srautas yra toks pat, patvirtina pasienio užkardos vadas S. Valainis. „Penktadienį tik tas srautas yra kiek didesnis. Gal dėl to, kad darbuotojų pamainos keičiasi“, – spėja pašnekovas.

Dauguma pasienyje laukiančių krovininių automobilių vairuotojų – užsieniečiai, o lietuvių – keletas. Jie teigia, kad eilės šiuo metu kiek didesnės nei įprastai, situacija pablogėjo po prasidėjusių protestų Baltarusijoje.

Lietuva kol kas nėra gavusi oficialaus paaiškinimo, kodėl sienos kirsti negali dauguma lengvųjų automobilių. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius neatmeta galimybės, kad tai gali būti susiję su įtempta politine situacija Baltarusijoje.

„Jokių oficialių paaiškinimų kol kas taip ir negavome. Žinome, kokia yra vidinė įtampa toje šalyje. Noras užsidaryti yra aiškiai matomas, – pastebi L. Linkevičius. – Visa tai, kas ten vyksta, turėtų būti vertinama kompleksiškai. Apie tokius dalykus turėtų būti informuojama iš anksto, pranešant motyvus, priežastis, nepaisant santykių įtampos, kad tie santykiai dabar tokie savotiški. Tai nėra priežastis neinformuoti, kas vyksta. Artimiausiu metu tikimės gauti daugiau informacijos, o kaip bus – sunku pasakyti. Nenormalu, kad informacijos turime ieškoti kitos šalies tinklapiuose.“

Draudimas įvažiuoti į Baltarusiją lengvaisiais automobiliais Lietuvos ir kitų šalių piliečiams įsigaliojo ketvirtadienį vakare. Judėjimas taip pat apribotas prie sienos su Latvija, Lenkija ir Ukraina.

EHU rinkodaros ir komunikacijos vadovas Maksimas Milta sako, kad tokius automobilių srautų suvaržymus gali lemti sekmadienį prasidėjęs nacionalinis streikas.

„Valdžia imasi įvairiausių desperatiškų veiksmų. Šiuo metu Lukašenkos režimas deda visas pastangas nepaprastosios padėties įvedimui be teisinio apiforminimo. Jei pažiūrėtume į visas rokiruotes, kurios šiomis dienomis įvyko Baltarusijoje, pamatysime, kad tai atitinka nepaprastosios padėties normas“, – sako M. Milta.

Anot jo, Baltarusijos sienų uždarymas su Latvija, Lietuva, Lenkija ir Ukraina vargu ar turi ką bendro su oficialiai minima priežastimis – koronaviruso epidemiologine situacija.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt