Pasaulyje

2016.02.02 11:04

PSO Zikos virusą paskelbė „pasaulinio masto grėsme sveikatai“

ELTA2016.02.02 11:04

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) spartų Zikos viruso plitimą paskelbė „pasaulinio masto grėsme sveikatai“. „Mes privalome veikti“, – pirmadienį Ženevoje po skubiai sušaukto posėdžio pareiškė PSO generalinė sekretorė Margaret Chan. Šiuo metu uodų pernešamas virusas pirmiausiai plinta Pietų ir Vidurio Amerikoje. Jis ypač pavojingas vaisiui motinos įsčiose, praneša agentūra AFP.

Sveikatos ekspertų ir aukštų PSO atstovų telefoninėje konferencijoje dalyvavo 12 PSO šalių atstovai.

M. Chan jau praėjusią savaitę įspėjo dėl „staigaus“ epidemijos plitimo Pietų ir Centrinės Amerikos regione. Organizacija spėja, kad virusu šiais metais gali užsikrėsti 3–4 mln. žmonių. Virusas jau diagnozuotas ir Šiaurės Amerikoje, Europoje bei Indonezijoje.

Zikos virusas 20 proc. atvejų sukelia į gripą panašius simptomus ir paprastai nėra mirtinas. Tačiau nėščios moterys virusą gali perduoti savo negimusiems kūdikiams. Įtariama, kad jiems virusas sukelia mikrocefaliją: kūdikiai gimsta su per maža galva, todėl dažnai yra psichiškai neįgalūs ir kenčia dėl neurologinių sutrikimų.

Vien tik Brazilijoje nuo spalio įtarimai dėl mikrocefalijos diagnozuoti daugiau kaip 3 700 naujagimių, maždaug 50 jų jau mirė.

PSO priėjo prie išvados, kad ryšys tarp Zikos viruso ir neįprastai didelio mikrocefalijos atvejų skaičiaus yra labai tikėtinas, nors tai kol kas mokslo neįrodyta.

Per posėdį dalyviai buvo vieningos nuomonės, kad būtina koordinuoti tarptautines pastangas tiriant ligą, sakė M. Chan. Nerimą esą kelia geografinis virusą pernešančių uodų rūšies paplitimas, patikimų diagnozių stoka bei nepakankamas gyventojų imunitetas.

Šiuo metu nėra terapijos prieš ligą, o vakcinos kūrimas, PSO duomenimis, gali užtrukti ilgiau nei metus. Tačiau kol kas organizacija neperspėja dėl kelionių į viruso apimtas teritorijas ir tik rekomenduoja saugotis uodų įgėlimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt