Pasaulyje

2020.10.30 14:46

Galingas žemės drebėjimas Turkijoje ir Graikijoje: mažiausiai 14 žmonių žuvo, šimtai sužeista

atnaujinta 22.02
BNS2020.10.30 14:46

Turkijoje per stiprų žemės drebėjimą, penktadienį supurčiusį Egėjo jūros regioną, žuvo mažiausiai 12 žmonių, o sužeistųjų padaugėjo iki 522, pranešė aplinkos ir urbanistikos ministras Muratas Kurumas.

Penktadienį ankstyvą popietę įvykusio 7 balų žemės drebėjimo epicentras buvo Egėjo jūros dugne į šiaurę nuo Graikijai priklausančios Samo salos. Turkijoje jis labiausiai paveikė vakarinės Izmyro provincijos pakrantę, ypač Izmyro miestą.

„Per žemės drebėjimą Izmyre žuvo 12 žmonių, dar 522 sužeisti“, – M. Kurumą citavo valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

Ugniagesiai informavo, kad Samo salos uostamiestyje Vatyje sugriuvus sienai žuvo du paaugliai. Graikijos visuomeninė televizija ERT nurodė, kad pirmosiomis šio drebėjimo aukomis šalyje tapo 15 ir 17 metų moksleiviai, ėję namo iš mokyklos.

„Du sąmonę praradę jaunuoliai buvo ištraukti iš po sugriuvusios dienos nuolaužų ir buvo išvežti į ligoninę atpažinti“, – sakoma ugniagesių pranešime.

Graikų tarnybos nurodė, kad dar keturi žmonės buvo sužeisti požeminiams sugriovus keleto senų pastatų sienas.

Turkijoje mažiausiai 12 žmonių žuvo ir 419 žuvo penktadienį šalies vakarinę pakrantę ir kaimyninę Graikiją supurčius stipriam žemės drebėjimui, pranešė Nepaprastųjų situacijų ir gaivalinių nelaimių valdymo agentūra AFAD.

„Kaip rodo gauta informacija, žuvo šeši žmonės, 257 buvo sužeisti“, – sakoma agentūros pranešime.

AFAD nurodė, kad drebėjimo smarkiai paveiktame Izmyro mieste, turinčiame 4,5 ,mln gyventojų, gelbėjimo darbai tęsiami dar 12 pastatų.

Graikijoje požeminiai smūgiai buvo juntami Kretos saloje ir sostinėje Atėnuose, pranešė ERT. Apie užfiksuotą drebėjimą taip pat pranešė ir Bulgarija.

Turkijos ir Graikijos, besiginčijančių dėl teisių į energetikos išteklių telkinius Viduržemio jūros rytinėje dalyje, užsienio reikalų ministrai po žemės drebėjimo pažadėjo, kad abi šalys padės viena kitai.

„Graikijos užsienio reikalų ministras [Nikas] Dendijaspaskambino mūsų ministrui Mevlutui Cavusoglu ir palinkėjo geriausios kloties. Abu ministrai pabrėžė esantys pasiruošę prireikus padėtis vienas kitam“, – sakoma Turkijos URM pranešime.

Tuo metu Graikijos premjeras Kiriakas Micotakis paskambino Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui ir pareiškė užuojautą dėl drebėjimo aukų.

„Ką tik paskambinau prezidentui @RTErdoganui, kad pareikščiau užuojautą dėl tragiškos žmonių gyvybių netekties per žemės drebėjimą, smogusį abiem šalims, – jis parašė per „Twitter“. – Kad ir kokie būtų mūsų nesutarimai, tokiais laikais mūsų žmonės turi stovėti kartu.“

Sugriauti kvartalai

Vaizdo įrašuose iš Izmyro matyti sugriuvę pastatai, žmones, bandantys prasibrauti pro griuvėsių krūvas gatvėse.

Miesto meras Mustafa Tuncas Soyeras televizijai „CNN Turk“ sakė, kad gavo informacijos, jog sugriuvo 20 pastatų.

Socialiniuose tinkluose publikuotuose vaizduose matyti Izmyro gatvės, užlietos veikiausiai vandens bangos.

Virš įvairių miesto dalių, kur griuvo pastatai, buvo matomi kylantys tirštų baltų dūmų kamuoliai.

Iš drono darytuose Turkijos televizijos NTV įrašuose matyti griuvėsiais virtę ištisi miesto kvartalai.

TRT televizija parodė, kaip vietos gyventojų ir policijos padedami grandininiais pjūklais apsiginklavę gelbėtojai skinasi kelią pro sugriuvusio aštuonių aukštų pastato griuvėsius.

Gelbėtojai prašė laikytis tylos, tikėdamiesi išgirsti po griuvėsiais galėjusius likti žmones. Į gyvą grandinę sustoję žmonės griuvėsius valė iš rankų į rankas perduodami riedulius ir nuolaužas.

„CNN Turk“ parodė, kaip iš po griuvėsių ištraukiama gyva moteris.

R. T. Erdoganas per „Twitter“ parašė, kad yra pasiruošęs padėti „visomis mūsų valstybei prieinamomis priemonėmis“.

„Tai buvo chaosas“

Netoli drebėjimo epicentro esančioje Graikijai priklausančioje Samo saloje panikos ištikti žmonės išbėgo į gatves.

„Kai kurių namų sienos suskeldėjo; keletas pastatų yra apgadinti“, – visuomeninis transliuotojas ERT citavo Samo mero pavaduotoją Michalį Miciją.

„Tai buvo chaosas, – sakė kitas mero pavaduotojas Giorgas Dionisjus. – Nieko panašaus nebuvome patyrę“.

Graikijos civilinės saugos agentūra Samo salos gyventojams išsiuntinėjo trumpąsias žinutes, kuriose nurodoma „likti lauke ir atokiau pastatų“.

Imantis atsargumo priemonių buvo uždarytas salos oro uostas.

Graikija ir Turkija yra vienoje aktyviausių pasaulio žemės drebėjimų zonų.

1999 metais Turkijos šiaurės vakaruose įvykus 7,4 balo stiprumo žemės drebėjimui žuvo daugiau nei 17 tūkstančių žmonių, įskaitant 1 000 – Stambule.

2011 metais kitas žemės drebėjimas pietrytinėje Vano provincijoje nusinešė daugiau nei 600 gyvybių.

Graikijoje pastarąjį kartą žmonių aukų pareikalavęs žemės drebėjimas įvyko 2017 metų liepą netoli Samo esančioje Koso saloje.

6,6 balo drebėjimas

Šalies seismologijos observatorija buvo paskelbusi, kad drebėjimo, kurio epicentras buvo beveik už 300 km į pietus nuo Atėnų, stiprumas siekė 6,6 balo, o vėliau patikslino, kad smūgių būta stipresnių.

Tuo metu JAV Geologijos tarnyba (USGS) drebėjimo stiprumą įvertino 7 balais. Agentūros pranešime sakoma, kad žemės drebėjimas įvyko 13 val. 51 min. vietos (ir Lietuvos) laiku ir kad jo židinys glūdėjo apie 10 km gylyje.

Europos Viduržemio jūros regiono seismologijos centras taip pat nurodė, kad žemės drebėjimas buvo 7 balų stiprumo.

Požeminiai smūgiai buvo juntami Kretos saloje ir sostinėje Atėnuose, pranešė Graikijos visuomeninis transliuotojas ERR. Graikijoje nebuvo gauta pranešimų apie aukas, tačiau pranešama, kad Same buvo apgadinta pastatų ir kelių.

„Kai kurių namų sienos suskeldėjo; keletas pastatų yra apgadinti“, – visuomeninis transliuotojas ERT citavo Samo mero pavaduotoją Michalį Miciją.

Pranešime sakoma, kad pajutę drebant žemę Samo gyventojai išbėgo į gatves.

Paskelbus cunamių pavojų Samo gyventojai buvo perspėti laikytis atokiai nuo jūros krantų. Pagrindiniame Samo uoste pakilęs vanduo užliejo gatvę.

Turkijos valstybinė Anatolijos naujienų agentūra, remdamasi Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, pranešė apie sugriautus ir apgadintus pastatus Izmyro miesto Bornovos ir Bairaklio rajonuose.

Pažymima, kad žemės drebėjimas buvo juntamas ir kituose miestuose, įskaitant Stambulą.

Turkų žiniasklaida parodė Izmyro centre sugriuvusį daugiaaukštį pastatą ir žmones, pradedančius gelbėjimo darbus. Iš po griuvėsių buvo mėginama ištraukti mažiausiai vieną moterį. Reportažuose taip pat buvo matyti keliose vietos miesto centre kylantys dūmų stulpai.

Izmyro meras Mustafa Tuncas Soyeras sakė televizijai „CNN Turk“, kad apie 4,5 mln. gyventojų turinčiame mieste sugriuvo apie 20 pastatų.

Vidaus reikalų ministerija taip pat pranešė apie apgadintus pastatus šešiose kitose provincijose.

Turkija ir Graikija taip pat pranešė apie pakartotinius požeminius smūgius. Be to, drebėjimas buvo juntamas ir Bulgarijoje.