Pasaulyje

2020.10.30 09:37

Įvykiai Baltarusijoje. Europos Sąjungos ambasadoriai kitą savaitę gali susitarti dėl sankcijų Lukašenkai

atnaujinta 20.10
BNS, LRT.lt2020.10.30 09:37

ES nuolatinių atstovų komitetas (COREPER) ateinančią savaitę gali susitarti dėl naujų sankcijų baltarusių pareigūnams, įskaitant autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

„ES ambasadoriai trečiadienį uždegs žalią šviesą turto įšaldymui ir vizų išdavimo uždraudimui Lukašenkai ir dar 14 baltarusių“, – socialiniame tinkle parašė „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) žurnalistas Rikardas Jozwiakas.

Jis pridūrė, kad Briuselis šias priemones turėtų patvirtinti lapkričio 6 dieną.

Trečiadienį vyksiančio Nuolatinių atstovų komiteto susitikimo darbotvarkė kol kas nepaskelbta.

Lukašenka pareiškė, kad Lietuvos valdžia rinkimus pralaimėjo dėl kišimosi į Minsko reikalus

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pakomentavo kaimyninių šalių vidaus politikos procesus. Jis pareiškė, kad Lietuvos valdančioji partija pralaimėjo parlamento rinkimus, nes kišosi į Baltarusijos vidaus reikalus, o Lenkijos prezidentą Andrzejų Dudą apkaltino patį suklastojus rinkimų rezultatus, kai jis buvo perrinktas antrai kadencijai.

„Opozicija laimėjo rinkimus. Jie kišosi į Baltarusijos reikalus ir prarado savo galią“, – A. Lukašenką cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA. Jis pateikė pavyzdį, esą Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, viešai kritikavęs režimo veiksmus reaguojant į protestus, nepateko į Seimą.

A.Lukašenka ne kartą kaltino Vakarus, taip pat kaimyninę Lietuvą ir Lenkiją „diriguojant“ protestams Baltarusijoje, kurie kilo po to, kai režimas suklastojo prezidento rinkimų rezultatus rugpjūčio 9-ąją. Masiniai protestai Baltarusijoje vyksta jau virš 80 dienų, opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja paskelbė visuotinį streiką, kuriame dalyvauja daugybė viešame ir privačiame sektoriuje dirbančių baltarusių.

Vakarai nelaiko rugpjūčio 9-osios Baltarusijos prezidento rinkimų demokratiškais, o A. Lukašenkos teisėtu šalies prezidentu.

Baltarusijos diktatorius taip pat apkaltino Lenkijos vadovą A. Dudą suklastojus prezidento rinkimų rezultatus liepą, kai A. Duda buvo perrinktas antrai kadencijai. Tiesa, liepą A. Lukašenka viešai sveikino Lenkijos prezidentą su pergale rinkimuose. Dabar A. Lukašenka kaltino Lenkiją tariamai organizavus revoliuciją Baltarusijoje.

„Kaip reikalai Ukrainoje? Kaip sekasi mūsų draugui Volodiai Zelenskiui? (...) Jam teko patirti triuškinantį pralaimėjimą vietos rinkimuose“, – tęsė A. Lukašenka, primindamas, kad V. Zelenskio partija „Liaudies tarnas“ patyrė pralaimėjimą neseniai vykusiuose savivaldos rinkimuose.

„Todėl jie neturėtų mėtyti akmenų į kaimynus. Jie neturėjo kištis į mūsų reikalus. Pirmiausiai, reikia išspręsti dalykus šalies viduje“, – moralizavo neteisėtas Baltarusijos prezidentas, rašo BelTA.

Atnaujinta 17.20

A. Lukašenka penktadienį nurodė savo saugumo vadovams imtis griežtų veiksmų prieš protestuotojus ir „nieko neimti į nelaisvę“, skelbdamas kol kas grėsmingiausią perspėjimą nuo demonstracijų pradžios po rugpjūtį įvykusių ginčijamų valstybės vadovo rinkimų.

Demonstracijos Baltarusijoje vyksta nuo rugpjūčio 9 dienos rinkimų, kuriuose pergalę oficialiai iškovojo 66 metų autoritarinis šalies lyderis. Opozicija ir Vakarai tvirtina, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

Rusijos palaikymo padrąsintas A. Lukašenka atsisako atsistatydinti, nepaisant nuolatinių jo atsistatydinimo ir naujų rinkimų reikalaujančių baltarusių protesto akcijų.

Susitikime su naujaisiais saugumo vadovais po išvakarėse atliktos pertvarkos A. Lukašenka sakė, kad atėjo laikas griežtai tvarkytis su protestuotojais.

„Mes į nelaisvę nieko neimsime. Jeigu kas nors palies pareigūną – jau kalbėjausi su generolais – jis turėtų likti mažų mažiausiai be rankų“, – pareiškė autoritarinis lyderis.

„Štai taip. Mes neturime kur trauktis ir neketiname trauktis“, – patikino jis.

„Mes kentėme. Iš karto nurodžiau: esama raudonų linijų. Ir, neduok dieve, kas nors jas peržengs. Jie [demonstrantai] jas peržengė daugeliu krypčių... Todėl tie, kas šiandien išeina ant geležinkelių, kas kabina fašistines vėliavas ant elektros tinklų laidų – žodžiu, tie, kas šiandien bando sugriauti, destabilizuoti valstybės infrastruktūrą, privalo žinoti: nuo šios dienos, ypač piliečių butuose, kur jie slepiasi, mes nieko į nelaisvę neimsime“, – perspėjo A. Lukašenka.

Tris mėnesius nesiliaujant protestams kiekvieną savaitgalį į gatves protestuoti išeina tūkstančiai žmonių. Kita demonstracija yra numatyta sekmadienį.

Po pirmųjų jėgos struktūrų susidorojimų su protestuotojais, per kuriuos buvo sulaikyta tūkstančiai žmonių, buvo pranešama apie sulaikytųjų kankinimus sulaikymo vietose, šį mėnesį Baltarusijos valdžia pagrasino prieš protestuotojus naudoji kovinius šaudmenis.

A. Lukašenka padidino spaudimą savo kritikams po to, kai jo varžovė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja paskelbė jam ultimatumą iki rugpjūčio 25 dienos atsistatydinti, nutraukti smurtą prieš protestuotojus ir paleisti politinius kalinius.

Baltarusijos sienos atviros piliečiams? Prie streiko jungiasi daugiau darbuotojų

Ketvirtadienį baltarusiai ėmė skųstis, kad jiems neleidžiama atvykti į savo gimtinę iš užsienio. Netrukus Baltarusijos režimas patvirtino uždarantis sienas automobiliams iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Ukrainos. Tačiau penktadienį Baltarusijos pasienio vadas pareiškė, kad šalį piliečiai gali pasiekti, rašo portalas tut.by.

Baltarusijos sienos kontrolės komiteto vadovas Antonas Byčkovskis aiškina, kad į šalį atvykimas suvaržytas kitų valstybių piliečiams, atvykstantiems iš kaimyninių šalių, tačiau baltarusiai sieną kirsti gali laisvai. Pareigūnas tut.by patikslino, kad pasienio pareigūnai kiekvienu atveju gali priimti individualų sprendimą nepraleisti per sieną.

Valstybinė autobusų kompanija „Minsktrans“ nurodė, kad patekimas į šalies teritoriją yra suspenduotas ir kai kurioms piliečių grupėms, tačiau negalėjo patikslinti, kurioms.

Penktadienį prie opozicionierės Sviatlanos Cichanouskajos paskelbto nacionalinio streiko prisijungė dar daugiau valstybinio sektoriaus darbuotojų. Prie streiko jungiasi „BMZ“ ir „Beloruskali“ darbuotojai, vadovybė jiems grasina atleidimais, bet iš darbo išmetami tik pavieniai žmonės, rašo tut.by. Taip pat toliau neaiški universitetų studentų, kurie ketvirtadienį buvo išmesti iš universitetų, likimai.

Lukašenka pakeitė Minsko milicijos vadovą

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka paskyrė Michailą Hrybą naujuoju Minsko milicijos viršininku, pranešė prezidentūrai artimas susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalas „Pul pervogo“.

Atitinkamas sprendimas buvo priimtas penktadienį, sakoma pranešime.

Iki šiol 40-metis M. Hrybas vadovavo Vitebsko srities vykdomojo komiteto Vidaus reikalų valdybai.

Valstybinė naujienų agentūra BelTA pranešė, kad penktadienį A. Lukašenka Vidaus reikalų ministerijos kolektyvui pristatė naująjį ministrą Ivaną Kubrakovą ir sostinės milicijos vadovą M. Hrybą.

M. Hrybas šiose pareigose pakeitė I. Kubrakovą, išvakarėse paskirtą vadovauti VRM.

Atnaujinta 12.29

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka penktadienį surengė susitikimą su savo naujaisiais saugumo vadovais po išvakarėse atliktos pertvarkos, kurią įgyvendino siekdamas sutvirtinti valdžią, šalį toliau krečiant beprecedenčiams protestams.

Ketvirtadienį A. Lukašenka paskyrė naują vidaus reikalų ministrą ir apribojo įvažiavimą per sienos perėjas iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos, savo sprendimą motyvuodamas koronaviruso pandemija.

Penktadienį autoritarinis prezidentas taip pat paskyrė naują Minsko milicijos viršininką.

Susitikime su naujuoju vidaus reikalų ministru Ivanu Kubrakovu ir sostinės milicijos viršininku Michailu Hrybu A. Lukašenka sakė, kad nuo jų darbo efektyvumo priklauso Baltarusijos „stabilumas ir gerovė“.

45 metų I. Kubrakovas ministro poste pakeitė Juryjų Karajevą, vadovavusį brutaliems jėgos struktūrų veiksmams prieš protestuotojus. Malšinant protestus žuvo keli žmonės, tūkstančiai buvo areštuoti.

Ketvirtadienį buvusi A. Lukašenkos varžovė rinkimuose Svetlana Cichanouskaja – politikos naujokė, įsitraukusi į rinkimų kovą po to, kai jos vyrui, populiariam tinklaraštininkui buvo uždrausta užregistruoti savo kandidatūrą ir jis buvo suimtas, pareiškė, jog pertvarka rodo, kad A. Lukašenkos „valdžia silpnėja“.

„Jis daro šiuos nenuoseklius sprendimus, nes yra apimtas panikos“, – sakė šiuo metu Lietuvoje esanti S. Cichanouskaja savo „Telegram“ kanale.

Koordinacinė taryba ragina rengti posėdžius

Baltarusijos opozicijos įkurta Koordinacinė taryba penktadienį pranešė pradedanti kampaniją, per kurią viso pasaulio parlamentai raginami rengti posėdžius dėl Baltarusijos.

„Nesvarbu, iš kokios šalies esate, iš kokios pasaulio dalies: Vokietijos, Anglijos, Švedijos, Rusijos, JAV, Sakartvelo, Japonijos. Kiekvienas deputatas gali atlikti kelis paprastus veiksmus palaikydamas baltarusius. Pavyzdžiui, organizuoti parlamentinius posėdžius dėl Baltarusijos“, – sakoma Koordinacinės tarybos pranešime oficialiame „Telegram“ kanale.

Taryba pažymėjo, kad įstatymų leidėjai, demonstruodami solidarumą, gali inicijuoti bet kokių sprendimų dėl Baltarusijos priėmimo procedūras savo šalies parlamento ir vyriausybės lygmeniu.

Be to, Koordinacinė taryba ragina parlamentarus įrašyti vaizdo žinučių palaikant Baltarusijos protestuotojus, politinius kalinius ir pilietinius aktyvistus. Taip pat jie kviečiami išsiųsti oficialų kreipimąsi į autoritarinį Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką su reikalavimu „paleisti visus politinius kalinius ir nutraukti represijas“.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.