Pasaulyje

2020.10.29 22:32

Politines tradicijas sudrebinęs Trumpas: tviterio diplomatija, žlugusi apkalta ir susitikimas su Kim Jong Unu

Jolanta Paškevičiūtė, Justė Tamošaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.29 22:32

Donaldas Johnas Trumpas – 45-asis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas, siekiantis juo likti dar ketverius metus. Per jo kadenciją dažnai skambėdavo žodžiai „pirmą sykį“: jis buvo pirmas JAV prezidentas, neturėjęs patirties politikoje, netarnavęs ginkluotosiose pajėgose, įdiegęs į politinį žodyną terminą „suklastotos naujienos“. Pirmas, pradėjęs tviterio diplomatiją, rašantis žinutes dieną ir naktį, neretai su gramatinėmis klaidomis, tačiau labai paprastai bendraujantis. Kuo dar buvo nepaprasti ketveri Donaldo Trumpo prezidentavimo metai?

D. Trumpo tėvas – Niujorko nekilnojamojo turto plėtotojas Fredas Trumpas. 13-kos metų Donaldą jis išsiuntė į karo mokyklą, kad sudrausmintų.

Universitete D. Trumpas studijavo ekonomiką ir kai nutarė sekti tėvo pėdomis versle, gavo milijoną dolerių. Viskas, ko ėmėsi, turėjo būti puikiausia, aukščiausia, tiesiog blizgėti. Tačiau trys jo vardu pavadinti kazino, vangi nekilnojamojo turto rinka nutempė žemyn bankrotų virtine.

Ketveri metai su Donaldu Trumpu. Kokie jie buvo Jungtinėms Valstijoms?

Bet D. Trumpas stengėsi puoselėti sėkmės lydimos įžymybės įvaizdį. Niujorko blizgius žurnalus nuolat „maitino“ jo asmeninio gyvenimo smulkmenos – maža to, jis tapo realybės televizijos žvaigžde.

Šūkis „Amerika svarbiausia“ turėjo suvienyti, bet po ketverių jo kadencijos metų JAV dar yra labiau susiskaldžiusi, vėl teko priminti net tai, kad „Juodaodžių gyvybės taip pat svarbios“.

Pasak analitikų, didelę klaidą D. Trumpas padarė iš pat pradžių – susiriejo su žiniasklaida.

„Žiniasklaida tarp pačių negarbingiausių žmonių bet kur ir bet kada“, – buvo pareiškęs JAV prezidentas.

D. Trumpas tapo trečiuoju JAV prezidentu, kuriam paskelbta apkalta dėl to, kad Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį vertė teisiškai persekioti demokratų kandidato Joe Bideno sūnų, kitaip Ukraina negautų JAV paramos, taip pat kad trukdė Kongreso tyrimui. Tačiau kaip ir jo pirmtakus – Andrew Johnsoną ir Billą Klintoną – Senato teismas D. Trumpą išteisino.

D. Trumpas, vienintelis iš dabartinių Vakarų lyderių, negailėjęs pagyrų Vladimirui Putinui, nepaisęs savo šalies žvalgybos ir specialiojo prokuroro Roberto Muellerio išvadų, kad Kremlius kišosi į 2016-ųjų rinkimų kampaniją, kad jo komandos nariai buvo įsivėlę. Nedaug trūko, kad būtų apkaltintas ir prezidentas, bet jis kaltinimų dėl sąmokslo su Rusija išvengė.

„Kur sąmokslas, jie vis dar ieško sąmokslo“, – tuomet pašaipiai klausė jis.

Daugeliu atveju tik kai kurie respublikonai kritikavo prezidentą, kai jis pažeisdavo politikos normas – kai atsitverdamas, pasak jo, „didele puikia siena“ nuo Meksikos mėgino išspręsti migrantų problemą, neleido įvažiuoti į šalį, griovė planus, skyrė šeimas, kai pasitraukė iš tarptautinių sutarčių.

Per ketverius jo kadencijos metus šlijo Vašingtono santykiai net su NATO sąjungininkėmis. Didelė amerikiečių pajėgų dalis palieka Vokietiją, kuri „nesusimoka“, neskiria užtektinai pinigų gynybai.

Tačiau JAV kariai gerokai sustiprino rytinį aljanso flangą – Baltijos valstybes, Lenkiją, dar niekada šiame regione nebuvo tiek amerikiečių karių.

Gal jo administracija ir pats prezidentas būtų kitaip reagavęs, jei atidžiai būtų išklausęs informaciją apie koronavirusą.

Amerikiečiai negali atleisti, kad dėl pandemijos neteko artimųjų. Vienoje turtingiausių šalių padėtis tokia tragiška, kad užsikrėtė ir prezidentas bei jo artimieji.

Tačiau rimtas D. Trumpo pasiekimas – geresni Izraelio santykiai su arabų kaimynėmis, nors jis ir ėmėsi to, ko nesiryžo imtis jo pirmtakai, nepaisydamas tarptautinės nuomonės.

„Šiandien mes oficialiai atidarome Jungtinių Valstijų ambasadą Jeruzalėje“, – istoriniu momentu sakė JAV prezidentas.

Nors jis iš pradžių šaipėsi, grasino Šiaurės Korėjos lyderiui, bet tapo pirmuoju užimančiu postą JAV prezidentu, įkėlusiu koją į demilitarizuotą zoną tarp Korėjų, susitikusiu su Šiaurės Korėjos Kim Jong Unu.

Nors šeši jo verslo objektai bankrutavo, žinovai sako jis demonstruodavo išskirtinį gebėjimą pereiti prie naujo sandorio net su buvusiais partneriais. Gal to paties dabar tikisi iš rinkėjų. Tačiau šokis jau gerokai kitoks nei prieš kelis dešimtmečius.