Pasaulyje

2016.02.01 21:55

Kubos prezidentas pradeda istorinį vizitą Paryžiuje

BNS 2016.02.01 21:55

Kubos komunistas prezidentas Raulis Castro pirmadienį pradeda oficialų vizitą Paryžiuje per savo pirmąją kelionę į Europą, kuri laikoma svarbiu žingsniu atkuriant Havanos ryšius su Vakarų šalimis.

Kubos lyderis bus pasitiktas prie Triumfo arkos, išpuoštos Kubos vėliavos spalvomis, prie Eliziejaus laukų alėjos.

84 metų R. Castro tai yra pirmasis oficialus vizitas Europos Sąjungoje nuo 2006 metų, kai jis perėmė valdžią iš savo vyresnio brolio Fidelio. Paryžiuje R. Castro vieši nuo šeštadienio – per kelionę, kuri prasidėjo kaip privatus vizitas.

Prancūzija buvo pirmoji, pasveikinusi Kubą grįžus į diplomatinę areną, kai Havana pernai atkūrė santykius su ilgamečius priešininku Vašingtonu.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as sakė, kad šis vizitas bus „naujas etapas stiprinant abiejų šalių ryšius“. Jis pats apsilankė Kuboje su valstybiniu vizitu pernai gegužę ir tapo pirmuoju tai padariusiu Vakarų valstybės vadovu per daugiau negu pusę šimtmečio.

R. Castro – jau antrasis buvęs tarptautinės bendruomenės atstumtasis, per kelias pastarąsias dienas atvykęs į Paryžių: praeitą savaitę F. Hollande'as priėmė Irano prezidentą Hassaną Rouhani.

Havana tikisi, kad šis vizitas Kubai leis „išplėsti ir paįvairinti savo ryšius su Prancūzija visose įmanomose srityse – politikoje, ekonomikoje, prekyboje, finansuose, investicijose, kultūroje ir bendradarbiavime“, sake Kubos užsienio reikalų viceministras Rogelio Sierra.

Nors Vašingtonas dar neatšaukė pusę šimtmečio galiojančio prekybos su Kuba embargo, JAV ir Europos verslas varžosi dėl vietos tos salos rinkose, kai šalies ekonomika palaipsniui atsivers. F. Hollande'as per savo vizitą Havanoje ragino užbaigti blokadą, kuri buvo paskelbta 1962 metais po Kubos raketų krizės.

Kuboje lankėsi prekybos delegacijos, puoselėjančios viltis pasinaudoti tos salos kvalifikuota darbo jėga ir natūraliais privalumais, tokiais kaip saulėti Karibų jūros paplūdimiai, viliojantys turistus.

Tuo tarpu Kubai reikia ieškoti naujų pajamų šaltinių, nes šalies pagrindinę sąjungininkę ir finansinę rėmėją Venesuelą krečia ekonominė ir politinė krizė.