Pasaulyje

2020.10.29 17:30

Baltarusija keleiviniam transportui uždarė sieną su Lietuva, Latvija, Lenkija ir Ukraina

Minskas patvirtina, kad apribojo įvažiavimą; atnaujinta 21.19
Vaidotas Beniušis, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Raimondas Čiuplys, BNS, Julius Palaima, LRT.lt, ELTA2020.10.29 17:30

Baltarusija ketvirtadienio popietę uždarė sieną su Lietuva, motyvuodama saugumo reikalavimais dėl koronaviruso plitimo, BNS patvirtino Vidaus reikalų ministerija. Portalas tut.by praneša, kad Baltarusija neleidžia atvykti žmonėms per pasienį ir iš Lenkijos, Ukrainos, Latvijos. Išvykti iš šalies esą leidžiama.

„Iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos įgaliotinių sužinojome, kad Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje nebeleidžiamas lengvasis transportas, motyvuojama Covidu“, – BNS sakė vidaus reikalų ministrės patarėja Božena Zaborovska-Zdanovič.

Jos teigimu, šiuo metu Lietuvos atstovai bando susisiekti su Baltarusijos puse detaliau išsiaiškinti situaciją.

Nepriklausomas portalas tut.by praneša, kad grįžti į gimtinę ketvirtadienį bandę baltarusiai buvo sustabdyti pasienyje, jiems neleista kirsti sienos. Tačiau, portalo žiniomis, diplomatinis ir krovininis transportas per sieną tebėra praleidžiamas. Pirmieji pranešimai apie draudimus kirsti sieną pasirodė 15.30 val.

Keleivinio transporto personalui pasienio pareigūnai esą praneša, kad kirtus sieną, jie negalės sugrįžti, todėl dalis vairuotojų atsisako vežti keleivius į užsienį.

R. Tamašunienė: tai ir politinė situacija, ir, galbūt, COVID-19

„Yra dvi priežastys – tai ir politinė situacija, ir, galbūt, COVID-19. (Lietuvoje – LRT.lt) taip pat taikome apribojimus atvykstantiems iš Baltarusijos Respublikos, reguliuojame iš trečiųjų šalių atvykimą Lietuvoje, būtent susijusį su COVID-19 situaciją. Bet žinome, kad yra ir kita potekstė, ir dėl to nežinome, kiek tik gali užtrukti“, – LRT TELEVIZIJAI sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė

Baltarusija patvirtina apribojusi įvažiavimą iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos

Baltarusijos valdžia ketvirtadienio vakarą patvirtino, kad apribojo įvažiavimą per sienos perėjas iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos.

Valstybės sienos apsaugos komitetas teigia, kad toks sprendimas priimtas dėl epidemiologinės situacijos.

„Dėl susiklosčiusios epidemiologinės padėties kaimyninėse šalyse Baltarusija laikinai apriboja įvažiavimą į savo teritoriją atskirų kategorijų fiziniams asmenims per sausumos sienos perėjas iš Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos“, – sakoma komiteto pranešime.

Ten pat nurodoma, kad šie suvaržymai netaikomi diplomatinių tarnybų darbuotojams, turintiems diplomatinius arba tarnybinius pasus, taip pat automobilinio transporto pervežimų tarptautiniais maršrutais vairuotojams bei tarptautinių traukinių reisų įguloms.

Linkevičius: negavome jokių oficialių pranešimų ar įspėjimų iš Baltarusijos

Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, tokia žinia buvo netikėta, be to, jokiais diplomatiniais šaltiniais ji nebuvo pranešta, negana to, nebuvo ir jokių oficialių įspėjimų apie tokius Baltarusijos veiksmus.

„Kiek turiu neoficialios informacijos, siena yra uždaryta, o priežastys nurodamos, tais šaltiniais, kuriais galima vadovautis per pasienio įgaliotinius, tai dėl situacijos su pandemija. Tai susiję su Lietuva, Lenkija, teko girdėti, kad galbūt ir su Ukraina. Kadangi diplomatiniais kanalais negavome jokių įspėjimų ir jokios informacijos, tai vadovaujamės tokiomis žiniomis, kurias turime“,– LRT RADIJUI sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Ministras neskubėjo spėti, ar koronaviruso situacija iš tiesų yra ta priežastis, dėl kurios kaimyninė valstybė ėmėsi tokių veiksmų.

„Žinome, kokia situacija toje šalyje, žinome, kokie dabar mūsų santykiai ir kažką interpretuoti visiškai nesinorėtų. Nemanau, kad pandemijos situacija galėtų būti svarbiausia priežastis“, – svarstė ministras.

Jo duomenimis, šiuo metu neįsileidžiama asmenų, kurie keliauja lengvaisiais automobiliais, anot L. Linkevičiaus, sienos negali kirsti ne tik Lietuvos piliečiai, bet ir baltarusiai, kurie turi nuolatinę teisę gyventi kitose šalyse.

„Niekas neįleidžiamas, nesvarbu – Baltarusijos ar Lietuvos piliečiai, mano žiniomis, buvo atvejų, kad ir baltarusių neįleido, kurie turi nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje“, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Pasak L. Linkevičiaus, tokį Minsko sprendimą vertinti ir interpretuoti yra sudėtinga.

„Pats būdas keistas, nes jeigu tokie dalykai yra, tai turi būti kažkokia informacija pateikta. Vertinti sudėtinga, žinant, kokia situacija ta šalyje, tai čia visaip galima interpretuoti, ar dėl pandemijos, ar dėl kitų priežasčių“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Krovininiai automobiliai sieną, kol kas, panašu dar gali kirsti.

Jis taip pat teigė, kad Lietuvos ambasada Minske kreipėsi į šios šalies tarnybas dėl situacijos pasienyje, laukiama informacijos.

„Mūsų ambasada Minske jau teiravosi, bet oficialios informacijos dar negavo. Tikimės, kad informacija mus pasieks su paaiškinimais“, – sakė užsienio reikalų ministras.

VSAT vadovas: situacija netikėta

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas BNS sakė, kad krovininiam transportui leidžiama kirsti sieną.

„Mums tai tikrai buvo netikėta situacija. Ji pasikeitė nuo 16 valandos, kai nebuvo įleisti į Baltarusijos Respublikos teritoriją Baltarusijos piliečiai, kurie turėjo leidimus nuolat gyventi Lietuvoje. Taip pat buvo atvejis, kai neįleido Baltarusijos piliečių su leidimu nuolat gyventi Estijoje“, – sakė R. Liubajevas.

„Nuo to laiko sustabdytas buvo vykimas keleiviams. Krovininis transportas kol kas važiuoja“, – pridūrė jis.

Kadangi keleivių srautai yra labai sumažėję dėl įvestų keliavimo apribojimų pandemijos metu ir žmonių per sieną vyksta nedaug, pasak R. Liubajevo, kol kas sunku suprasti, kiek griežti šie apribojimai ir ar jie galioja tik Baltarusijos piliečiams, ar ir Lietuvos piliečiams.

„Greičiausiai jie, matyt, neleis atvykti kitų šalių piliečiams ir iš viso uždarys sieną būtent keleiviams“, – sakė VSAT vadas.

Lietuvos sienos įgaliotiniai bando susisiekti su kolegomis Baltarusijos pusėje ir detaliau išsiaiškinti situaciją.

„Pagal informaciją iš Baltarusijos kolegų, tai buvo padaroma dėl situacijos su COVID-19 virusu“, – sakė R. Liubajevas.

Jurkonis: režimas griebiasi šiaudo

Tiesa, kol kas Lietuva jokių atsakomųjų veiksmų imtis negali ir neketina, planuojama laukti oficialios informacijos iš Baltarusijos.

„Signalų yra įvairių. Girdime, kad iš Ukrainos pusės vėl per sieną įleidinėjami žmonės. Panašu, kad tai yra susiję ir su pastarųjų dienų įvykiais ir postų perdalinimais Baltarusijos valdžios viduje, įskaitant ir vidaus reikalų ministro Jurijaus Karajevo pašalinimą iš posto“, – LRT.lt padėtį komentavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) lektorius Vytis Jurkonis.

„Šis sienų uždarymas, neva dėl COVID-19 situacijos ar kaltinimai Lenkijai, rodo, kad valdžia bando griebtis šiaudo, tačiau nesėkmingai. Bauginimas, manipuliacijos ar kiti režimo sprendimai paprasčiausiai neveikia. Tokie sprendimai atrodo kvailai ir net turbūt kelia klausimus Baltarusijos jėgos struktūrų darbuotojams“, – pridūrė V. Jurkonis.

„Valdžios sprendimai parodo, kad situacija toli gražu nėra stabili“, – sako VU TSPMI dėstytojas.

Naujos represijos

Baltarusijoje ketvirtadienį masiškai šalinami studentai, atleidžiami dėstytojai

Baltarusijoje daugiau kaip du mėnesius vyksta protesto akcijos prieš rinkimus suklastojusį autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

Tut.by praneša, kad ketvirtadienį iš Baltarusijos universitetų yra masiškai atleidžiami dėstytojai, šalinami studentai, palaikę protestus.

A. Lukašenka ketvirtadienį pakeitė keletą šalies saugumo tarnybų vadovų, įskaitant vidaus reikalų ministrą. Naujuoju ministru paskirtas Minsko policijos pajėgų vadas Ivaną Kubrakovas. „Padėtis Minske šiandien pati sudėtingiausia. Jūs tai žinote ir turėsite su tuo susitvarkyti“, – naujajam vidaus reikalų ministrui sakė A. Lukašenka.

Neteisėtas prezidentas taip pat pareiškė, kad yra pasiruošęs pasiųsti kariuomenę malšinti masinių opozicijos šalininkų protestų, krečiančių šalį po rugpjūtį įvykusių ginčijamų valstybės vadovo rinkimų.

A. Lukašenka pareiškė, kad naujai paskirti pareigūnai turės „užtikrinti visuomenės saugumą“.

Ketvirtadienį A. Lukašenka atleido vidaus reikalų ministrą Juryjų Karajevą ir paskyrė jį prezidento padėjėju-inspektoriumi Bresto srityje. Taip pat buvo atleistas Baltarusijos saugumo tarybos valstybės sekretorius Valeryjus Vakulčykas ir vidaus reikalų viceministras Aliaksandras Barsukovas. Jie buvo paskirti į prezidento padėjėjo-inspektoriaus pareigas Gardino srityje ir Minske.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt