Pasaulyje

2016.02.01 09:45

Turkija – Rusijai: šito fakto nutylėti neįmanoma

DELFI.lt 2016.02.01 09:45

Turkija perdavė Maskvai duomenis apie lėktuvo, kuris pažeidė šalies sieną, skrydį, sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.  

Šalies premjeras Ahmetas Davutoglu pareiškė, kad skrydžio trajektoriją užfiksavo ir Turkijos radarai, ir NATO radarai, ir Rusijai nepavyks „nuslėpti šio pažeidimo“, „Reuters“ cituoja newsru.com.

Užsienio reikalų ministras ir ministras pirmininkas kalbėjo spaudos konferencijoje, kuri buvo surengta Rijade. M. Cavusoglu sakė: „Duomenys apie sienos pažeidimą kariniais kanalais buvo perduoti Rusijai. Tikiuosi, Rusija bus labiau atsakinga ir pasakys tiesą. Turkijos oro erdvės pažeidimo faktas nustatytas atvirai. Ir visa šia medžiaga mes dalinamės su Rusijos puse“, – Turkijos užsienio reikalų ministrą cituoja agentūra TASS.

M. Cavusoglu taip pat pabrėžė norintis, kad abiejų šalių santykiai grįžtų į normalias vėžes, „tačiau žingsniais iš vienos pusės to pasiekti nepavyks, Rusijai taip pat reikia veikti su tuo pačiu supratimu“.

Turkijos premjeras A. Davutoglu pridūrė: „Nutylėti pažeidimo fakto neįmanoma. Rusija negalės nuslėpti mūsų oro erdvės pažeidimo. Neįmanoma nuslėpti tokio incidento, jeigu jis įvyko“.

Sausio 30 dieną Turkijos Užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Rusijos karo lėktuvas pažeidė šalies sieną. Turkijos duomenimis, „Su–34“ šalies oro erdvę pažeidė penktadienį, sausio 29 dieną. Prieš oro erdvės pažeidimą Turkijos kariškiai „ne kartą rusiškai ir angliškai įspėjo rusų lėktuvą“. Ministerija taip pat pažymėjo, kad sausio 29-osios vakare „Rusijos Federacijos ambasadorius buvo pakviestas į ministeriją ir jam buvo išsakytas griežtas protestas ir pasmerkimas“ dėl to, kas įvyko.

Rusijos gynybos ministerija atmetė Ankaros pareiškimą apie tariamą „Su–34“ įvykdytą Turkijos oro erdvės pažeidimą. Oficialus Rusijos Gynybos ministerijos generolas majoras Igoris Konašenkovas šiuos pasisakymus pavadino nepagrįsta propaganda. „Jokių Turkijos oro erdvės pažeidimų Rusijos aviacijos grupės lėktuvai Saudo Arabijos respublikoje nepadarė. Turkijos pusės pareiškimai apie tariamą rusų lėktuvo „Su–34“ įvykdyto pažeidimo faktą – nepagrįsta propaganda“, – pareiškė I. Konašenkovas.

Rusijos karinės oro pajėgos nuo rugsėjo pabaigos bombarduoja ekstremistų pozicijas Sirijoje. Skrydžius iš Chmeimimo bazės Latakijos provincijoje vykdo šeši „Su–34“.

Ankstesnis oro sienos pažeidimo incidentas baigėsi precedento neturinčiu santykių tarp šalių paaštrėjimu. Lapkričio 24 dieną Turkijos karinių oro pajėgų naikintuvas „F–16“ prie Sirijos ir Turkijos sienos numušė bombonešį „Su-24“. Turkijos vyriausybė primygtinai tvirtina, kad „Su–24“ pažeidė šalies oro erdvę. Rusijos Užsienio reikalų ministerija tvirtino, kad lėktuvas skrido griežtai virš Sirijos teritorijos. Numušto bombonešio ekipažas katapultavosi, tačiau vadą Olegą Peškovą sukilėliai numušė iš žemės. Šturmaną Konstantiną Murachtiną išgelbėjo rusų kariai. Vykdant lakūnų evakuacijos operaciją buvo pažeistas sraigtasparnis „Mi–8“, žuvo jūrų pėstininkas Aleksandras Pozyničius.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavadino šį įvykį „smūgiu į nugarą“ iš teroristų bendrininkų pusės. Po incidento Rusija pristabdė bendradarbiavimą ir kontaktus su Ankara įvairiose sferose. Sankcijos buvo formalizuotos lapkričio pabaigoje: kompanijoms uždrausta samdyti Turkijos pilietybę turinčius darbuotojus, taip pat buvo sustabdytas susitarimas su Turkija dėl bevizio rėžimo, įvestas draudimas įvežti į Rusiją kai kurias prekes iš Turkijos, o kelionių agentūroms „nerekomenduojama“ pardavinėti keliones į Turkiją.