Pasaulyje

2020.10.29 11:40

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka grasina prieš protestuotojus pasiųsti kariuomenę

atnaujinta 15.32
BNS, LRT.lt2020.10.29 11:40

Neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos nuomone, šalyje būtina stiprinti liaudies draugovių darbą, kad jos „išsijudintų“ ir užtikrintų „savo namų“ apsaugą.

„Mums reikia liaudies draugovių darbą padaryti neformalų. Jos pradėjo dirbti, bet dar visiškai neatsiskleidė“, – ketvirtadienį skirdamas naujus padėjėjus Gardino, Bresto srityse ir Minske sakė A. Lukašenka. Jį citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Prezidentas kaip pavyzdį pateikė padėtį Kirgizijoje, kurią po šio mėnesio pradžioje įvykusių ginčijamų rinkimų apėmė dideli neramumai.

„Matėte, kaip buvo Kirgizijoje: visiškas chaosas, visi jėgos struktūrų žmonės išsibėgiojo, neliko kam ginti šalies. Kas prisiėmė atsakomybę? Liaudies draugovės. Jos patraukė išsibėgiojusius milicininkus, patraukė savęs link specialiąsias tarnybas ir kariškius. Ir sukūrė galingas liaudies draugoves. Ir per kelias paras užgesino visus gaisrus“, – sakė A. Lukašenka.

Todėl, pasak jo, „liaudies draugovės turi dirbti“.

A. Lukašenka pasiūlė pritraukti į mobilius būrius buvusius kariškius.

„Pažiūrėkite, kiek kreipėsi tų buvusių kariškių, „afganų“ [Sovietų Sąjungos karo Afganistane dalyvių]... Kodėl nepasitelkus mums, įskaitant apginklavimą, šiuose skrajojančiuose būriuose buvusių kariškių? Jie gali mums labai padėti. Ir reikia, jog kiekvienas žmogus pajustų, kad gina savo šeimą ir savo žemę“, – pridūrė A. Lukašenka.

Siųs kariuomenę?

A. Lukašenka, ketvirtadienį pakeitęs keletą šalies saugumo tarnybų vadovų, įskaitant vidaus reikalų ministrą, pareiškė, kad yra pasiruošęs pasiųsti kariuomenę malšinti masinių opozicijos šalininkų protestų, krečiančių šalį po rugpjūtį įvykusių ginčijamų valstybės vadovo rinkimų.

Ketvirtadienį A. Lukašenka atleido vidaus reikalų ministrą Juryjų Karajevą ir paskyrė jį prezidento padėjėju-inspektoriumi Bresto srityje. Taip pat buvo atleistas Baltarusijos saugumo tarybos valstybės sekretorius Valeryjus Vakulčykas ir vidaus reikalų viceministras Aliaksandras Barsukovas. Jie buvo paskirti į prezidento padėjėjo-inspektoriaus pareigas Gardino srityje ir Minske.

Skirdamas pareigūnus į naujas pareigas A. Lukašenka sakė, kad V. Vakulčykas, J. Karajevas ir A. Barsukovas „vyksta ne tik į labai pavojingus, bet ir itin svarbius mūsų šalies rajonus“ ir kad jiems naujas pareigas padės vykdyti kariuomenė.

„Desanto šturmo brigada Breste į tai orientuota pagal įstatymą. Ir didžiulė motošaulių brigada dislokuota Gardine. Tai parama jums ir jėgos struktūrų pareigūnams, vietos gubernatoriams – jėgos dedamoji. Tai atvirai sakau ir neslepiu. Visi turite tai suprasti“, – kalbėjo prezidentas.

A. Lukašenka pareiškė, kad naujai paskirti pareigūnai turės „užtikrinti visuomenės saugumą“.

„Tai labai svarbu jums kaip kariškiams – tvarka srityse“, – A. Lukašenkos žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Ir jeigu jus reikės paremti ginkluotosiomis pajėgomis – mes tai padarysime. Tai patenka į mano kompetenciją“, – kalbėjo A. Lukašenka.

Jis taip pat įpareigojo savo naujuosius padėjėjus bendradarbiauti su Gynybos ir Vidaus reikalų ministerijomis bei Valstybės saugumo komitetu (KGB).

Protestai tęsiasi

Baltarusijoje jau virš 80 dienų tęsiasi masiniai protestai prieš prezidento rinkimų klastojimą, peraugę į nepasitenkinimą A. Lukašenkos režimu.

Vakarų valstybės nepripažįsta rugpjūčio 9-ąją vykusių rinkimų teisėtais, todėl A. Lukašenkos nelaiko teisėtu Baltarusijos vadovu.

Minsko režimas į taikius protestus reaguoja brutaliomis represijomis, dėl to Europos Sąjunga režimo pareigūnams įvedė sankcijas.

Anksčiau I. Kubrakovas užėmė Minsko miesto vykdomojo komiteto Vyriausiosios vidaus reikalų valdybos viršininko postą.

J. Karajevą ketvirtadienį A. Lukašenka paskyrė prezidento padėjėju-inspektoriumi Gardino srityje.

Opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja paskelbė „ultimatumą“, ragindama nuo spalio 26 dienos pradėti „visuotinį streiką“, jeigu A. Lukašenka nepatenkins protestuotojų reikalavimų.

Didžiausios demonstracijos paprastai vyksta sekmadieniais. Per jas vien sostinėje Minske į gatves išeina šimtai šimtai tūkstančių žmonių.

Išvakarėse dabar jau buvęs VRM vadovas J. Karajevas pareiškė, kad šalyje vyksta „karas“ ir kad teisėsaugos pareigūnai privalo būti pasiruošę naudoti prieš demonstrantus letalinę ginkluotę.

Anot jo, per 26 prezidento A. Lukašenkos valdymo metus Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai buvo pasirengę „elgtis tik humaniškai“, bet „tai iškrėtė žiaurų pokštą“.

Pranešama, kad ketvirtadienį A. Lukašenka taip pat atleido iš pareigų Baltarusijos saugumo tarybos valstybės sekretorių Valeryjų Vakulčyką ir vidaus reikalų ministro pavaduotoją Aliaksandrą Barsukovą.

„V. Vakulčykas paskirtas Baltarusijos prezidento padėjėju-inspektoriumi Bresto srityje, o A. Barsukovas – Minske“, – pranešė BelTA.

Skirdamas pareigūnus į naujas pareigas A. Lukašenka sakė, kad V. Vakulčykas, J. Karajevas ir A. Barsukovas „vyksta ne tik į labai pavojingus, bet ir itin svarbius mūsų šalies rajonus“.

Jis paaiškino, kad tai susiję su „tuo, kas jau įvyko ir dar nesibaigė, ir mes nežinome, kuo tai gali virsti“.

Kreipdamasis į parlamento aukštųjų rūmų pirmininkę Natalią Kačanavą A. Lukašenka pavedė parengti ir patobulinti norminių teisės aktų ir įstatymų, susijusių su prezidento padėjėjais, bazę.

„Jų įgaliojimai bus gerokai platesni. Nenoriu dabar ekspromtu jų konkretizuoti. Dar turime apie tai pasikalbėti“, – sakė A. Lukašenka.