Pasaulyje

2020.10.29 11:02

Išpuolio Nicoje įtariamasis – 21-erių imigrantas, prieš kelias savaites atvykęs iš Tuniso

Macronas apie išpuolius: ataka prieš Prancūziją, atnaujinta 20.03
LRT.lt, ELTA, BNS2020.10.29 11:02

Pietų Prancūzijos Nicos miesto bažnyčioje peiliu ginkluotas užpuolikas nužudė tris žmones, dar keli yra sužeisti, praneša BBC. Popiet Avinjono mieste peiliu ginkluotas užpuolikas bandė atakuoti policijos pareigūnus ir praeivius, šaukdamas „Allahu Akbar“, pranešė televizijos kanalas BFM. Dar vienas išpuolis fiksuotas Saudo Arabijoje esančiame Prancūzijos konsulate.

Prancūzijos pietrytiniame Liono mieste policija ketvirtadienį sulaikė ilgu peiliu ginkluotą vyrą, kai šis mėgino įlipti į tramvajų, pranešė vienas tyrimui artimas šaltinis.

Įtariamasis – į trečią dešimtį įžengęs Afganistano pilietis – incidento metu vilkėjo afganistaniečių tradicinius drabužius, naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis. Pasak jo, šis vyras jau anksčiau buvo patekęs į žvalgybos tarnybų akiratį.

„Jis turėjo 30 cm ilgio peilį ir atrodė pasirengęs imtis veiksmų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Liono 2-ojo rajono meras Pierre`as Oliver.

Šiuo metu įtariamasis yra apklausiamas; tikėtina, kad jam bus paskirta atlikti psichiatrinę ekspertizę, nurodė šaltinis.

Sulaikymas įvyko netoli Perašo traukinių stoties Liono senamiestyje, netoli vietos, kur 2019 metų gegužę judrioje pėsčiųjų gatvėje sprogus pakete paslėptai bombai buvo sužeisti 14 žmonių.

Galimai bombą detonavęs 24 metų alžyriečių kilmės Prancūzijos pilietis vėliau tyrėjams pareiškė, kad „širdies gilumoje“ prisiekė ištikimybę džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS).

Prancūzija paskelbė aukščiausio lygio parengtį potencialioms atakoms visoje šalyje, kai anksčiau ketvirtadienį vienas vyras peiliu nužudė tris žmones prie bažnyčios pietiniame Nicos kurorte.

Išpuoliu Nicos bažnyčioje įtariamas 21-erių imigrantas iš Tuniso

Vyras, įtariamas trijų žmonių nužudymu bažnyčioje Prancūzijos pietiniame Nicos mieste, yra 21 metų tunisietis, atvykęs į Europą vos prieš kelias savaites, pranešė su tyrimo eiga susipažinęs šaltinis.

Įtariamasis, identifikuotas kaip Brahimas Aoussaoui, rugsėjo pabaigoje išsilaipino Italijos Lampedūzos saloje, kur valdžios institucijos jį karantinavo dėl COVID-19, o paskui paleido, nurodžiusios palikti Italijos teritoriją.

Šaltinių duomenimis, jis į Prancūziją atvyko spalio pradžioje.

Policija ketvirtadienį pašovė užpuoliką, pranešė Nicos meras Christianas Estrosi.

Atnaujinta 20.02

Trumpas pasmerkė išpuolį Nicoje

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį išreiškė solidarumą su Prancūzija po pietinio Nicos miesto bažnyčioje įvykdyto išpuolio, kai peiliu ginkluotas vyras nužudė tris žmones.

„Mūsų širdys su Prancūzijos žmonėmis. Amerika stovi kartu su mūsų seniausia Sąjungininke šioje kovoje, – per „Twitter“ parašė jis. – Šios Radikalios Islamo teroristų atakos privalo nedelsiant būti sustabdytos. Jokia šalis, Prancūzija ar kita, nebegali ilgiau su tuo taikstytis!“

Atnaujinta 18.58

JT vadovas smerkia „baisų išpuolį“ Nicos bazilikoje

ungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį pasmerkė išpuolį Prancūzijos turistiniame Nicos mieste, per kurį užpuolikas bažnyčioje peiliu mirtinai sužalojo tris asmenis.

A. Guterresas „griežtai smerkia baisų šios dienos išpuolį, įvykdytą Dievo Motinos bazilikoje Nicoje“, - nurodė JT atstovas Stephane`as Dujarricas.

Atnaujinta 18.36

Macronas pasmerkė „islamistinį teroro išpuolį“ Nicoje

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas griežtai pasmerkė tris gyvybes Nicoje nusinešusį „islamistinį teroristinį išpuolį“. Ketvirtadienį lankydamasis mieste jis pabrėžė, kad Prancūzija „nenusileis“ ginče su musulmoniškomis šalimis dėl savo vertybių.

Tai užuomina į pastarųjų dienų įtampą pirmiausiai su Turkija, kuri kilo dėl pranašo Mahometo karikatūrų.

Pastarieji išpuoliai yra „ataka prieš Prancūziją“, sakė E. Macronas. Jis atkreipė dėmesį ir į Prancūzijos konsulato Saudo Arabijoje apsauginio užpuolimą.

Išpuolis Nicoje

Nicos policijos pareigūnai sulaikė asmenį, ketvirtadienio rytą prie vienos šio pietinio Prancūzijos miesto bažnyčios peiliu užpuolusį žmones, pranešė pareigūnai.

Per įtariamą teroro ataką žuvo trys žmonės. Kaip pranešama, vienai iš aukų užpuolikas perrėžė gerklę.

Dar keli žmonės buvo sužeisti, sako pareigūnai.

Įtariamą užpuoliką netrukus, apie 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku, sulaikė saugumo pajėgos, sakė šaltinis policijoje.

Prancūzų kovos su terorizmu prokuratūra pradėjo tyrimą dėl šio įvykio, kurį Nicos meras Christianas Estrosi pavadino „islamofašistine ataka“.

„Jis (užpuolikas) kartojo „Allahu Akbar“ (Dievas visų didesnis), net ir po to, kai buvo sužeistas“, – žurnalistams įvykio vietoje pasakojo meras.

Dvi užpuoliko aukos mirė Dievo Motinos bazilikoje, esančioje šio Viduržemio jūros pakrantės miesto širdyje. Trečia auka nuo patirtų sužalojimų mirė šalimais esančiame bare, kur pasislėpė po išpuolio, sakė šaltinis policijoje.

„Dabar padėtis kontroliuojama“, – nurodė policijos atstovė Florence Gavello.

Nuo 2015 metų sausio kruvinos atakos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje Prancūzijoje galioja aukšto laipsnio parengtis dėl galimų teroristinių išpuolių. Šiuo metu Paryžiuje vyksta 2015-ųjų atakos vykdytojo įtariamų bendrininkų teismas.

Nicoje vis dar gyvi skausmingi prisiminimai apie džihadisto ataką, surengtą 2016 metų liepos 14-ąją, šaliai švenčiant Bastilijos paėmimo dieną. Tąsyk užpuolikas, nukreipęs į minią sunkvežimį, nužudė 86 žmones.

Nuo 2015 metų per džihadistų išpuolius Prancūzijos teritorijoje, kuriuos dažnai įvykdo vadinamieji vieniši vilkai, jau žuvo daugiau kaip 250 žmonių.

Po ketvirtadienio atakos parlamentarai tylos minute pagerbė jos aukas, o premjeras Jeanas Castexas ir kiti ministrai išvyko į skubiai surengtą susitikimą su prezidentu Emmanueliu Macronu.

Pranešęs, kad E. Macronas netrukus atvyks į Nicą, miesto meras Ch. Estrosi paragino visoje šalyje sustiprinti bažnyčių apsaugą arba uždaryti jas atsargumo sumetimais.

Tvyranti įtampa

Naujausias išpuolis surengtas praėjus kelioms dienoms po to, kai tūkstančiai žmonių visoje Prancūzijoje išėjo į gatves pagerbti mokytojo, kuris buvo brutaliai nužudytas už tai, kad per pamoką parodė savo mokiniams pranašą Muhammadą vaizduojančių karikatūrų.

Spalio 16 dieną Paryžiaus priemiestyje Konflan Sent Honorine jaunas čečėnas Abdullakh Anzorovas nupjovė galvą istorijos, geografijos ir pilietinio ugdymo mokytojui Samueliui Paty.

Kelios dienos iki nužudymo S. Paty savo mokiniams kaip saviraiškos laisvės pavyzdį rodė pranašą Muhammadą vaizduojančias karikatūras. Tai išprovokavo pasipiktinimo bangą tarp vietos islamistų.

Mokytoją nužudęs 18-metis čečėnų kilmės imigrantas iš Rusijos A. Anzorovas netrukus po išpuolio buvo nušautas policijos.

Po S. Paty nužudymo E. Macronas pažadėjo imtis griežtų veiksmų prieš islamo ekstremizmą, įskaitant mečečių uždarymą ir organizacijų, kurstančių islamiškąjį radikalizmą ir smurtą, uždraudimą.

Tačiau griežta prezidento pozicija sukėlė pasipiktinimo bangą tarp musulmonų. Daugelis jų sako, kad E. Macronas neteisingai puola Prancūzijos musulmonų bendruomenę, kuri turi 5–6 mln. narių ir yra didžiausia Europoje.

Keliose musulmoniškose šalyse kilo protestų prieš Prancūziją banga ir pasigirdo raginimų boikotuoti prancūziškas prekes. Prie jų prisijungė ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, pareiškęs, kad Prancūzijos lyderiui vertėtų „pasitikrinti psichiką“ dėl jo aštrios retorikos apie radikalų islamą.

Prancūzija: Avinjone policininkai nušovė juos su peiliu puolusį vyrą

Ketvirtadienį Prancūzijos pietryčiuose esančiame Avinjono mieste policininkai nušovė juos puolusį peiliu ginkluotą vyrą. Tai pranešė radijo stotis „Europe 1“.

Jos žiniomis, vyras, šaukdamas „Allah Akbar“, grasino praeiviams ir mėgino užpulti netoliese buvusius pareigūnus, kurie buvo priversti paleisti ugnį. Nuo patirtų žaizdų piktadarys iškart mirė.

Šis incidentas įvyko apie 11 valandą vietos laiku (12 valandą Lietuvos laiku), praėjus tik dviem valandoms po panašaus išpuolio Nicoje. Ten peiliu ginkluotas vyras prie Dievo Motinos bažnyčios nužudė mažiausiai tris tikinčiuosius. Užpuolikas buvo sulaikytas, dabar jis yra ligoninėje.

Nicoje laukiama atvykstant Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, kuris lankysis incidento vietoje.

Saudo Arabijos pilietis Džidoje peiliu sužeidė Prancūzijos konsulato apsauginį

Vienas Saudo Arabijos pilietis ketvirtadienį peiliu sužeidė Džidos mieste įsikūrusio Prancūzijos konsulato apsauginį, pranešė valstybinė žiniasklaida ir Prancūzijos ambasada.

„Užpuoliką iškart po atakos sulaikė Saudo Arabijos saugumo pajėgos. Apsauginis buvo nuvežtas į ligoninę, jo gyvybei pavojaus nėra“, – sakoma ambasados pranešime.

Saudo Arabijos valstybinė naujienų agentūra SPA savo pranešime nenurodė galimų Raudonosios jūros uostamiestyje įvykdyto išpuolio motyvų.

ES smerkia „brutalumą ir fanatizmą“

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį po trijų žmonių gyvybes nusinešusio išpuolio Nicoje išreiškė solidarumą su Prancūzija ir pažadėjo stoti prieš „tuos, kurie siekia kurstyti ir skleidžia neapykantą“.

„Smerkiu šį atstumiantį ir žiaurų išpuolį, kuris tik ką buvo įvykdytas Nicoje, ir visa širdimi esu su Prancūzija“, – parašė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen socialiniame tinkle „Twitter“.

„Mano mintys – su šio neapykantos kupino akto aukomis. Visa Europa solidarizuojasi su Prancūzija. Mes liksime vieningi ir ryžtingi brutalumo ir fanatizmo akivaizdoje“, – nurodė ji.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis šį išpuolį pavadino „pasibjaurėtinu“ ir paskelbė: „Visa Europa yra su jumis.“

„Mūsų pareiga – drauge stoti prieš smurtą ir tuos, kas siekia kurstyti ir skleidžia neapykantą“, – pareiškė Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli.

Prancūzijos kovos su terorizmu prokuratūra pradėjo tyrimą dėl įvykio Nicoje, per kurį peiliu ginkluotas vyras Dievo Motinos bazilikoje, esančioje šio Viduržemio jūros pakrantės miesto širdyje, nudūrė tris žmones.

Prancūzijoje tebetvyrojo įtampa po spalio 16 dienos išpuolio, per kurį Paryžiaus priemiestyje Konflan Sent Honorine jaunas čečėnas Abdullakh Anzorovas nupjovė galvą istorijos, geografijos ir pilietinio ugdymo mokytojui Samueliui Paty.

Kelios dienos iki nužudymo S. Paty savo mokiniams kaip saviraiškos laisvės pavyzdį rodė pranašą Muhammadą vaizduojančias karikatūras.

Po šio nužudymo Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas gynė karikatūristų teisę pašiepti religinius veikėjus. Tai išprovokavo protestus kai kuriose musulmoniško pasaulio valstybėse.

Po naujausios atakos Nicoje Prancūzija ketvirtadienį paskelbė aukščiausio lygio parengtį potencialioms atakoms visoje šalyje.