Pasaulyje

2020.10.29 07:40

Kalnų Karabacho konfliktas. Azerbaidžanas perdavė Armėnijai žuvusių karių palaikus

atnaujinta 21.05
ELTA, BNS2020.10.29 07:40

Kruviname konflikte dėl Kalnų Karabacho regiono Azerbaidžanas perdavė Armėnijai 30 žuvusių karių kūnus. Tai ketvirtadienį pranešė Azerbaidžano prezidento patarėjas Hikmetas Hajijevas. Armėnijos gynybos ministerija patvirtino perdavimo faktą ir pareiškė, kad taip pat perduos Azerbaidžanui kritusių karių palaikus. Sprendžiant šį klausimą, šalims tarpininkavo Raudonasis Kryžius (IKRK).

Armėnija nurodė, kad neteko iš viso 1 166 kareivių. Tokios palaikų perdavimo operacijos yra labai svarbios aukų šeimoms, sakė IKRK direktorius regionui Martinas Schüeppas.

Armėnija vėl apkaltino Azerbaidžaną pažeidus paliaubas. Kalnų Karabache buvo intensyviai apšaudoma sostinė Stepanakertas, Šušos ir Martakerto miestai. Azerbaidžanas vykdo „nusikaltimus žmogiškumui“, Jerevane pareiškė Armėnijos užsienio reikalų ministerija.

Azerbaidžano duomenimis, iki šiol yra 90 žuvusių civilių. Apie nuostolius savo pajėgų gretose šalis nepraneša. Armėnų teigimu, Kalnų Karabache žuvo 40 civilių.

Azerbaidžano pajėgos artėja prie svarbaus Šušos miesto

Kalnų Karabacho regioną kontroliuojančių armėnų separatistų lyderis ketvirtadienį pareiškė, kad Azerbaidžano pajėgos priartėjo prie strategiškai svarbaus Šušos miesto ir yra vos už kelių kilometrų nuo jo.

„Priešas yra už kelių kilometrų nuo Šušos, daugiausia už penkių kilometrų“, – pranešė separatistų lyderis Araikas Arutiunianas, socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbęs vaizdo įraše.

„Pagrindinis priešo tikslas yra užimti Šušą... Tas, kas kontroliuoja Šušą, kontroliuoja Arcachą“, – sakė jis, paminėdamas Kalnų Karabacho armėnišką pavadinimą.

Armėnijos žiniasklaida: Azerbaidžano pajėgos nuo ankstaus ryto apšaudo Stepanakertą

Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos ketvirtadienį anksti rytą atnaujino raketų smūgius nepripažintos Kalnų Karabacho Respublikos (KKR) sostinei Stepanakertui. Tai pranešė Armėnijos naujienų agentūra „Armenpress“, remdamasi ten dirbančiu savo korespondentu.

„Stepanakertui smogta daugiau kaip dešimt smūgių. Miestas tebedreba nuo sprogimų, paskelbtas oro pavojus“, – sakoma pranešime.

Informacijos centras prie Armėnijos ministrų kabineto pranešė, kad naktį į ketvirtadienį Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos penkis kartus atakavo nepripažintos respublikos sostinę.

Savo ruožtu Kalnų Karabacho armijos atstovai informavo, kad respublikos oro gynybos daliniai ketvirtadienio rytą numušė Turkijos bepilotę skraidyklę „Bayraktar“.

Padėtis Kalnų Karabache susikomplikavo rugsėjo 27 d. Regione prasidėjo Armėnijos ir Azerbaidžano ginkluotųjų pajėgų mūšiai. Azerbaidžane ir Armėnijoje įvesta karinė padėtis, paskelbta mobilizacija. Abi šalys praneša apie žuvusiuosius ir sužeistuosius, tarp kurių yra civilių.

Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktas dėl Kalnų Karabacho prasidėjo 1988 metų vasarį, kai Kalnų Karabacho autonominė sritis, kur gyventojų daugumą sudaro armėnai, pareiškė pasitraukianti iš Azerbaidžano SSR sudėties. 1991 metų rugsėjį autonomijos administraciniame centre Stepanakerte buvo paskelbta, kad įkuriama Kalnų Karabacho Respublika. Kilus kariniam konfliktui, Azerbaidžanas prarado Kalnų Karabacho kontrolę.