Pasaulyje

2020.10.28 21:39

Nepaisydami COVID-19 rekordų, tūkstančiai lenkų išėjo į gatves protestuoti dėl abortų įstatymo, akcija surengta ir Vilniuje

atnaujinta 22.10
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.28 21:39

Dešimtys tūkstančių lenkų streikavo ir protestavo dėl Konstitucinio Teismo sprendimo, atvėrusio kelią beveik visiškai uždrausti abortus. Moterų teisių gynimo judėjimo įkūrėja tai vadina karu su valdančiaisiais. „Teisės ir teisingumo“ partijos lyderis ragina ginti Lenkiją bei patriotizmą. Opozicija tai įvertino kaip neapykantos ir karo kurstymą.

Vietoj darbo dešimtys tūkstančiai lenkų trečiadienį išėjo į gatves. Nepaisant naujų koronaviruso atvejų rekordų ir apribojimų, protestuotojai nesitraukia jau savaitę, kai šalies Konstitucinis Teismas paskelbė, kad abortai turi būti draudžiami ir vaisiaus apsigimimo atvejais. Moterų teises ginančios organizacijos tai vadina karu su konservatyviais valdančiaisiais.

Karas skambėjo ir antradienį Lenkijos parlamente, kai opozicijos politikai užėmė tribūną. Kai kurių politikių rankose vielinės pakabos, tapusios nelegalių abortų simboliu – baiminamasi, kad beveik visiškai uždraudus legalius abortus suklestės nelegalūs.

Lenkijoje – vienos dienos streikas: protestai dėl abortų įstatymo nerimsta

Moterys apsupo valdančiosios „Teisės ir teisingumo“ partijos lyderį. Vėliau jis socialiniuose tinkluose išplatino kreipimąsi, ragindamas ginti tradicines katalikiškas ir patriotines vertybes.

„Ginkime Lenkiją, ginkime patriotizmą. Parodykime ryžtą ir drąsą tai darydami. Tik tada galėsime laimėti tiesiogiai oponentų paskelbtą karą“, – kalbėjo partijos „Teisė ir teisingumas“ pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis.

Opozicija J. Kaczynskio, kuris taip pat yra ir vicepremjeras, raginimą ginti bažnyčias vertina kaip karo kurstymą. Įtakinga Lenkijos Katalikų bažnyčia palaiko valdančiuosius, tad protestai ir prie maldos namų. O ant jų durų – judėjimo „Moterų streikas“ simbolis. Pikti protestuotojai trikdė ir maldos namuose vykusias mišias.

„Tai, kas dabar vyksta viešose vietose, tie agresijos, barbarizmo ir vandalizmo aktai yra visiškai nepriimtini. Negalima rengti išpuolių prieš tai, kas mums šventa: žmones, bažnyčias, teisę suvokti vertybes. Raginu susilaikyti nuo bet kokios agresijos, nes tai gali eskaluotis ir mūsų visuomenei gali nutikti kas nors blogo“, – sako premjeras Mateuszas Morawieckis.

Žmogaus teisių aktyvistai sako, kad jau nutiko: kai šalyje dalis regionų pasiskelbė esantys be homoseksualų, kai Europos Komisija kritikuoja Lenkiją dėl teisės viršenybės principų pažeidimo. Ir valdančiuosius jie kaltina gąsdinimais.

„Perėjo į teroro stadiją. Pirmiausia gąsdino ministras pirmininkas Morawieckis, dabar ponas Kaczynskis. Manau, kad gąsdina, nes bijo. Tegul jie gąsdina toliau, žmonės žino, ką daro, ir jie tai tęs“, – teigia Judėjimo „Moterų streikas“ įkūrėja Marta Lempart.

Ir tęsia. Ir ne tik sostinėje. Varšuvos ir Krokuvos merai parėmė raginimus darbuotojams neiti į darbą. Protestuotojai sako, kad moterų gyvybėms pavojų kelia ir koronavirusas ir apribota teisė pačioms spręsti dėl abortų.

Palaikymas protestuojantiesiems – ir Lietuvoje

Trečiadienį Lietuvoje protestuojančių lenkų šalininkai organizavo protestą prie Lenkijos ambasados. Čia susirinkusieji šūkiais ir įvairiais plakatais išreiškė savo nepritarimą apribojimams teisei Lenkijos moterims pačioms spręsti dėl abortų.

Tiesa, prasidėjus akcijai, policija paprašė žmonių išsiskirstyti. Leidimas renginiui buvo duotas vienai grupei iki 25 žmonių, tačiau jų susirinko daugiau, nesilaikyta saugaus atstumo.