Pasaulyje

2020.10.28 16:49

Po sėkmingo pirmojo mūšio su COVID-19 pasipylė klaidos: ką pražiopsojo čekai?

LRT.lt2020.10.28 16:49

Čekija buvo giriama už greitą ir sėkmingą pirmosios koronaviruso krizės suvaldymą, tačiau praėjus vos septyniems mėnesiams, šalis fiksuoja po 15 tūkst. naujų užsikrėtimų per parą ir yra antra pagal šią statistiką pasaulyje. Tad kur buvo padaryta klaida, klausia BBC. 

Šiauriniame Prahos priemiestyje įsikūręs „Letnany“ parodų centras paprastai yra ta vieta, kur vykstama apžiūrėti naujausių namelių ant ratų ar virtuvės baldų bei įrangos.

Tačiau šiuo metu jo didžiulėse salėse įsikūrusi lauko ligoninė, kurią vos per septynias dienas įrengė kariškiai. Sekmadienį ji buvo oficialiai perduota Prahos pagrindinės infekcinių ligų ligoninės žinion.

„Mūsų užduotis yra padidinti civilinių ligoninių pajėgumus, – sako šį objektą įrengusiai Čekijos kariuomenės karo medicinos agentūrai vadovaujantis pulkininkas Ladislavas Slechta. – Tokiu būdu sudarėme jiems sąlyga priimti daugiau sunkiai sergančių pacientų ir, žinoma, išgelbėti jų gyvybes.“

Rezervinėje ligoninėje yra 500 lovų, įskaitant 10 intensyviosios terapijos skyriuje, ji turi vieną MRT aparatą. Prireikus, joje dirbs 200 kariuomenės medicinos darbuotojų – 20 gydytojų, 70 slaugytojų ir logistikos dalinys, rašo BBC.

Pulkininkas L. Slechta ne kartą yra statęs tokias ligonines Afganistane ir Irake, bet ne Prahos priemiesčiuose.

„Šiuo metu nėra laiko galvoti apie emocijas, tačiau manau, kad kažkada jos vis tiek užplūs, nes tai iš tiesų yra labai neįprasta situacija, – aiškina jis. – Mes apie tai kalbėjomės ir nusprendėme, kad paskutinį kartą tokio pobūdžio objektas šioje šalyje veikė turbūt Pirmojo pasaulinio karo metais.“

Mums kalbantis, žaliuose metaliniuose konteineriuose paslėpti ir bent jau kol kas niekur neprijungti mechaniniai ventiliatoriai švokštė ir dejavo. Plyšys sienoje leido pažvelgti į dar didesnę salę, kurioje matyti kariniu tikslumu eilėmis išdėstyta šimtai tuščių ligoninės lovų.

Medicininiai monitoriai jų galvūgaliuose pypsėjo vienas kitam, o aidas jų skleidžiamą garsą nunešdavo per visą tuščią patalpą. Kaip kareiviai jie šiuo metu yra kovinėje parengtyje.

„Rimtesnis gripas“

Tačiau grįžęs į Prahos centrą, patenki tarsi į kitą pasaulį – minios žmonių neskubriai vaikštinėjančių upės pakrante, besimėgaujančių rudenine saule, lesinančiu gulbes ar besižvalgančių po ūkininkų turgelį.

Panašu, kad kiekvienas jų savaip suprato valdžios raginimus likti namuose ir niekur neiti, jei nėra būtinybės.

Trečiadienį Vyriausybė liepė visoms ne pirmojo būtinumo prekių parduotuvėms užsidaryti, palikdama veikti tik prekybos centrus, bakalėjas, vaistines, gyvūnų prekių parduotuves ir tas prekybos vietas, kurios teikia ekonomikai gyvybiškai reikalingas prekes ir paslaugas, t. y. prekiauja kompiuteriais ir kita IT įranga, rašo BBC.

Restoranams, kavinėms ir barams draudžiama aptarnauti lankytojus viduje, jie raginami to nedaryti ir lauke. Maisto pristatymo ir išsinešimo paslaugos teikiamos iki 8 valandos vakaro.

Visos mokyklos perėjo prie nuotolinio mokymo. Skirtingai nuo pavasario, griežtesnių ribojimų įvesta nebuvo, tačiau yra draudžiama į Čekiją atvykti turizmo tikslais.

„Man atrodo, kad tai tiesiog yra bendro pobūdžio susirgimas, kaip rimtesnis gripas“, – sako mieste sutiktas vyras ir priduria, kad nuo pavasario intensyviai analizavo PSO ir kitų šaltinių medžiagą apie naująjį koronavirusą.

„Esame jauni ir jo nebijome, – įsiterpia jo palydovė. – Darome viską, kad išliktume sveiki. Sportuojame. Tinkamai maitinamės. Man atrodo, tai yra puikūs ginklai, kovoje su virusu.“

Smukęs pasitikėjimas

Čekijos pastangų kovoti su virusu nepalaiko net tas žmogus, kuris savo ranka surašė taisykles, kaip reikėtų elgtis, – jis pats jas pažeidė.

Čekijos sveikatos apsaugos ministras Romanas Prymula teigia iš karto atsistatydinsiantis, vos tik bus įvardintas jo įpėdinis, mat neseniai bulvariniame leidinyje „Blesk“ buvo išspausdinta nuotrauka, kur jis be kaukės maždaug vidurnaktį išeina iš restorano, rankose laikydamas piniginę.

Barams ir restoranams draudžiama aptarnauti lankytojus prie staliukų, o maistą išsinešti jie gali tiekti tik iki 8 valandos vakaro.


Restoranas, šalia kurio buvo pastebėtas ministras, yra Prahos Vyšegrado pilyje, bažnyčiai priklausančiame pastate, įsikūrusi aukštos klasės maitinimo įstaiga, rašo BBC.

Visą penktadienį R. Prymula bandė žurnalistams išaiškinti, kad jis į restoraną buvo atvykęs dalyvauti susitikime su vienu iš ministro pirmininko partijos ANO lyderių ir kad susitikimas vyko bažnyčiai priklausančioje patalpoje, o ne pačiame restorane. Bažnyčia paneigė turinti susitikimams rengti tinkamų patalpų.

Kad ir kaip ten būtų, jo politinei karjerai ir visuomenės pasitikėjimui Vyriausybės įvestiems ribojimams padaryta nepataisoma žala.

„Pastangos šuniui ant uodegos“

Karlino rajone bendrosios praktikos gydytoja dirbanti Marie Bourne teigia suprantanti, kad žmonės pavargo nuo pandemijos. Tačiau, anot jos, jie per daug nusiramino kaip tik tuo momentu, kai iškilo grėsmė, jog COVID-19 protrūkis taps nevaldomas.

„Tai labai liūdina. Kartais mane tiesiog apima įsiūtis. Nes visos mūsų pastangos pavasarį tiesiog nuėjo šuniui ant uodegos. Virusas niekur nedingo, o situacija nuo to laiko smarkiai pablogėjo“, – sakė ji BBC.

M. Bourne mokėsi Jungtinėje Karalystėje ir 15 metų dirbo šios šalies sveikatos priežiūros sistemoje. Į savo gimtąją šalį ji grįžo vasarį, likus porai mėnesių iki pandemijos pradžios. Vos du mėnesius Čekijoje dirbančios gydytojos buvo paprašyta padėti specialistams ligoninėje, rašo BBC.

Visgi ji – kaip ir daugelis medikų – netiki, kad pasitvirtins blogiausias įmanomas scenarijus. Anot jos, Čekijoje ligoninėse yra kur kas daugiau lovų vienam gyventojui nei, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje. Ji mano, kad šaka links, bet nelūš.

Tačiau kiti, tarp kurių ir ne vienas garsus mokslininkas, nėra taip optimistiškai nusiteikę. Vos prieš keletą savaičių šalies žemėlapis, rodantis koronaviruso paplitimą skirtinguose rajonuose, buvo daugiausia žalias su vos keliais raudonais taškeliais. Šiuo metu jis visas raudonas.

„Mūsų skaičiavimais, nedidelės ligoninės bus užpildytos per keletą dienų, o didžiosios – per keletą savaičių“, – sako Prahoje ir Niujorke dirbantis duomenų mokslininkas ir populiarių knygų autorius Petras Ludwigas.

Šią prognozę po kelių dienų per televiziją pakartojo Čekijos medicinos rūmų vadovas, teigęs, kad šiuo metu COVID-19 yra antra pagal dažnumą mirties priežastis Čekijoje, rašo BBC.

P. Ludwigas surinko maždaug dešimties mokslininkų grupę – geriausius šalies epidemiologus, virusologus ir mikrobiologus – kad visi kartu pasirašytų kreipimąsi, pavadintą „Išgelbėkime Čekiją“.

Jame žmonės raginami patys prisiimti atsakomybę, nepriklausomai nuo Vyriausybės nurodymų – kuo daugiau būti namuose, o išeinant iš jų, dėvėti kaukes.

Jei to nedarysime, rašoma kreipimesi, mirčių nuo COVID-19 skaičius nuo dabartinių 2 tūkst. iki Kalėdų išaugs iki 15 tūkst.

Tai – bauginanti statistika. Tačiau iš visų 2,2 tūkst. mirties atvejų nuo pavasario pusė užfiksuota per pastarąsias dvi savaites.