Pasaulyje

2020.10.28 22:54

Navalno apnuodijimas vienija Rusijos opoziciją: žmonės gatvėse keikia Putino „Vieningąją Rusiją“

Matthew Luxmoore, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.10.28 22:54

Rugpjūčio mėnesį atvykęs į Tomską Aleksejus Navalnas savo būstinėje subūrė rėmėjus, kad pagirtų juos už pastangas tuo metu vykusioje regionų rinkimų kampanijoje ir rėžtų motyvacinę kalbą, atmieštą jam įprastu sarkazmu ir juodu humoru. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Tačiau renginyje dalyvavęs Andrejus Fatejevas sako, kad A. Navalnas staiga surimtėjo, kai vienas iš jo šalininkų uždavė klausimą, kuris per pastarąjį kovos su Rusijos prezidento Vladimiro Putino politika ir korupcija šalyje dešimtmetį jam buvo pateikiamas ne kartą – „kodėl jie dar jūsų nenužudė?“

„Jis teigė manąs, kad valdžia svarsto įvairius būdus, pasverdama su jais susijusią riziką, – prisiminė A. Fatejevas šią savaitę kukliame A. Navalno biure šalia Tomsko centro vykusio susibūrimo metu. – Bet greičiausiai jie mąstė, kad būtų blogiau jį nužudyti, nei leisti toliau dirbti.“

Tačiau kai rugpjūčio 20 d. skrisdamas lėktuvu atgal į Maskvą A. Navalnas staiga pasijuto labai prastai, atrodė, kad visi šie svarstymai neteko prasmės. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, kur opozicionieriui buvo sukelta dirbtinė koma ir kur jis buvo laikomas vietos ligoninėje tol, kol galų gale, atsižvelgus į desperatiškus artimųjų ir bendražygių prašymus, buvo leista jį išskraidinti gydyti į Berlyną.

Netrukus po to oficialūs Vokietijos asmenys patvirtino, kad jis buvo apnuodytas sovietų sukurta „Novičiok“ klasės nervus paralyžiuojančia medžiaga – tai sukėlė diplomatinį skandalą, kurį lydėjo pakartotiniai Kremliaus pareiškimai, kad jis neva su tuo niekaip nesusijęs.

A. Navalno apnuodijimas sukėlė šoką Rusijos opozicijoje, privertusį perkainoti vertybes vis stiprėjančių Kremliaus represijų ir Kremliaus kontroliuojamo politinio klimato, kuris gali atrodyti sunkiai įveikiamas, fone. Tačiau A. Fatejevui ir kitiems A. Navalno šalininkams Tomske tai padėjo sustiprinti ryžtą silpninti Kremliaus valdžią Rusijoje.

„Tai suveikė kaip raudona skraistė buliui. Tai mus motyvavo, – sako 32 metų A. Fatejevas. – Kai susiduri su savivale ir neteisybe, užverda kraujas.“

Kova su valdžia turi savo kainą

Kartu su 28 metų Ksenia Fadejeva, vadovaujančia A. Navalno operacijų štabui Tomske, A. Fatejevas kandidatavo į miesto tarybą ir laimėjo. Anot jų, rinkimus jiems padėjo laimėti ne tiek žmonių prielankumas A. Navalnui, kiek didžiulio populiarumo – 4 mln. peržiūrų – sulaukęs vaizdo įrašas, atskleidžiantis valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ korupcines schemas mieste, kurį jie įrašė A. Navalno komandos padedami.

Likus 10 dienų iki rugsėjo 13 d. vykusių rinkimų paskelbtas vaizdo įrašas primena tuos išsamius ir paveikius dokumentinius filmukus, per pastaruosius keletą metų pritraukusius milijonus A. Navalno „YouTube“ kanalo prenumeratorių. Jame demonstruojami iš oro nufilmuoti prabangių „Vieningosios Rusijos“ nariams priklausančių dvarų ir vilų vaizdai bei pateikiamos dokumentų, liudijančių apie jų neteisėtą veiklą, nuotraukos.

„Žmonės pradėjo mus atpažinti gatvėse, – sako K. Fadejeva. – O kai kurie, eidami pro šalį, spėdavo dar ir iškeikti „Vieningąją Rusiją“. A. Fatejevas teigia, kad netrukus žmonių, užsiregistravusių į A. Navalno politinę kampaniją Tomske, skaičius padvigubėjo.

Dar prieš A. Navalno apnuodijimą jo darbuotojams visoje Rusijoje buvo taikomos policijos sankcijos: kratos, sulaikymai, baudos už politinį aktyvumą. Iš viso K. Fadejeva net 25 paras praleido kalėjime, iki šiol nenustatyti chuliganai suniokojo jos automobilį, o buto duris išpurškė statybinėmis sandarinimo putomis. Neseniai A. Fatajevo bute, kur jis gyvena kartu su broliu, vykusios kratos metu buvo konfiskuota kompiuterinė įranga, reikalinga programuotoju dirbančiam broliui. Anot A. Fatejevo, ji dar negrąžinta.

Nepaisant tokio valdžios priekabiavimo, K. Fadejeva ir A. Fatejevas teigia, kad jie pasisako už atvirą, skaidrų politinį stilių, kuris daugeliu atžvilgių yra jų, kaip A. Navalno atstovų regione, veiklos tęsinys. Durys į neišvaizdų biurų pastatą, kurio penktajame aukšte ir įsikūrusi jų būstinė, visuomet atviros – bet kas gali pakilti laiptais ir paprašyti pagalbos.

Jie neslepia savo ryšių su A. Navalnu, kurį valstybinė žiniasklaida vadina Vakarų agentu, – jo atvaizdas žvelgia iš plakatų šalia biuro Tomske durų. Rinkėjai gali nesunkiai rasti komandos narių mobiliųjų telefonų numerius ir paskambinę susitarti dėl susitikimo. „Mes neatsisakome padėti nė vienam“, – sako K. Fadejeva.

„Protingas balsavimas“ tik dar protingesnis

Tikimasi, kad šis naujas požiūris kompensuos Rusijos visuomenėje vyraujantį pasitikėjimo politikais trūkumą. Prieš svarbius Rusijos parlamento ir regionų įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimus kitais metais A. Navalno komandos visoje Rusijoje planuoja organizuoti protesto balsavimą, panašų į tą, kuris lėmė mažai tikėtinas pergales ne tik jų pačių kandidatams Tomske ir Novosibirske, bet ir kitiems kandidatams visoje šalyje, tapusiems alternatyva su V. Putinu glaudžiai susijusiai „Vieningajai Rusijai“.

„Jaučiamas kitokio politinio bendravimo poreikis, – sako Maskvoje dirbanti politologė Jekaterina Šulman. – Tai yra gailestingesnio, humaniškesnio visuomenės elgesio, sąžiningumo ir teisingumo poreikis. Ir tie, kas tuo pasinaudos, taps naujojo politinio ciklo nugalėtojais.“

Praėjusiais metais A. Navalnas inicijavo strategiją, kurios tikslas buvo sugriauti „Vieningosios Rusijos“ politinę monopoliją, keliant kandidatus, kurie rinkimuose galėtų įveikti šios partijos atstovus. Jis tai pavadino „Protingu balsavimu“. Tačiau kai kurie iš šių kandidatų atstovauja radikalioms partijoms arba jau išrinkti pasiduoda valdančiosios partijos įtakai, todėl J. Šulman teigimu, grįžęs į Rusiją A. Navalnas susidurs su iššūkiu ne tik užsitikrinti protesto balsus prieš Kremliaus remiamus politikus, bet ir pasirūpinti, kad jo globojami politikai patys tuos balsus susirinktų.

„Tokia visuotinio nepasitikėjimo būsena, manau, yra nejauki bet kuriai visuomenei. Žmonės nori kuo nors pasitikėti – bet kuo“, – aiškina J. Šulman. Tačiau tuoj pat priduria, kad „bent kol kas A. Navalnui nepavyko pasinaudoti šiuo visuotiniu nepasitikėjimu“.

„Šiandien jūs esate mažuma“

K. Fadejevos nuomone, rinkimų rezultatas Tomske yra įspėjimas „Vieningajai Rusijai“, kad endeminė korupcija ir atsiribojimas nuo žmonių problemų nebegali toliau tęstis. Pastaraisiais metais partijos populiarumas visoje šalyje ženkliai sumenko, o užsitikrinti daugumą Tomsko taryboje jai sutrukdė A. Navalno protingo balsavimo strategija: rugsėjo 13 d. rinkimuose „Vieningoji Rusija“ surinko vos 24 procentus ir prarado 21 iš 32 vietų, kurias iki šiol turėjo 37 vietų valdžios organe.

„Nežinia, ko griebsis Vyriausybė, – sako K. Fadejeva. – Jei jie atsisakys registruoti [opozicijos] kandidatus, kils protestai kaip Maskvoje“, kur praėjusią vasarą tūkstančiai žmonių susirinko į protestus prieš nepriklausomų politikų pašalinimą iš rinkimų į miesto tarybą. „ O jei visgi juos registruos ir bandys klastoti rinkimų rezultatus, protestai bus dar rimtesni“, – pridūrė ji.

Anot jos, leidimas opozicijos kandidatams dalyvauti kitų metų rinkimuose gali būti „katastrofa“ ir Kremliui, nes kolegos deputatai ir gyventojai pamatys, kad tai „nėra bepročiai gatvių marginalai, protestų metu lakstantys su megafonu nuo vieno policijos furgono prie kito, bet žmonės, kurie iš tikrųjų supranta, ką kalba“.

Praėjusią savaitę Tomsko miesto tarybos deputatai susiskirstė į komitetus pagal įvairius vietos politikos klausimus. K. Fadejeva ir A. Fatejevas pasirinko komitetą, kuriam pavesta prižiūrėti biudžetą, turto valdymą ir vietos ekonomiką, – tokiu būdu jie galės geriau susipažinti ir kontroliuoti pinigų srautus, kuriuos jau ne vienerius metus bandė stebėti kaip A. Navalno atstovai Tomske.

K. Fadejeva nieko nelaukusi stengiasi išsikovoti vietą po saule ir nevynioja žodžių į vatą. Spalio 5 d. pasakytoje pirmojoje miesto tarybos narės kalboje ji metė rimtų kaltinimų V. Putino režimui dėl Rusijos politinės sistemos ir opozicijos veikimo sąlygų – tokios tūžmingos tirados daugelis šio įstatymų leidžiamojo organo deputatų greičiausiai iki šiol nebuvo girdėję.

„Tomskas negali egzistuoti be Rusijos konteksto, kur politikos arena per pastaruosius du dešimtmečius sąmoningai buvo išvalyta – buvo sunaikinta nepriklausoma žiniasklaida, paminamos žmogaus teisės, užvestos baudžiamosios bylos opozicijos aktyvistams, kurių namuose atliekamos kratos, o neretai jie tiesiog nužudomi“, – kalbėjo ji.

Realus darbo užmokestis mažėjo šešerius metus iš eilės, tęsė K. Fadejeva, o pensinis amžius buvo pavėlintas, 2018 m. įgyvendinus itin nepopuliarią reformą.

Tada ji kreipėsi į Kremliaus remiamos partijos narius, kuriems pavyko užsitikrinti keletą vietų taryboje, tačiau jų bendras skaičius tėra jų kažkada turėtos įtakos šešėlis.
„Gerbiamieji „Vieningosios Rusijos“ atstovai, – sakė ji. – Dabar jūs esate opozicija. Jūs esate mažuma.“