Pasaulyje

2020.10.28 10:26

LRT trumpai. Kas vyksta Lenkijoje – naujas abortų įstatymas jau sukėlė „karą tarp lenkų“

LRT.lt, BNS, LRT TV naujienų tarnyba2020.10.28 10:26

Lenkijoje beveik savaitę nesiliauja protestai dėl šalies Konstitucinio Teismo priimto abortų įstatymo, kuriuo pažymima, kad nutraukti nėštumą apsigimus vaisiui, yra „nesuderinama“ su gyvybės apsaugos principu. LRT.lt trumpai paaiškina įvykius kaimyninėje šalyje.

Nuo ketvirtadienio besitęsiantys protestai neaplenkė šalies bažnyčių, o prieš teismo nutarimą besipriešinantys piliečiai neslepia pykčio.

Oponentai sako, kad dėl šio teismo sprendimo bus sukeliamas pavojus moterų gyvybėms, verčiant jas tęsti nėštumą didelių apsigimimų atvejais. Tačiau šalininkai argumentuoja, kad bus sustabdyti abortai, kai vaisiui nustatomas Dauno sindromas.

Iki šiol Lenkijoje per metus būdavo teisėtai atliekama mažiau kaip 2 000 nėštumo nutraukimo procedūrų, daugumoje atvejų – esant vaisiaus apsigimimui.

Tačiau moterų teisių organizacijos yra apskaičiavusios, kad iki 200 tūkst. abortų per metus atliekama neteisėtai arba užsienyje.

Žinios. Lenkijoje dėl abortų draudimo skelbiamas vienos dienos streikas

Protestai tęsis

Trečiadienį į šalies miestų gatves vėl turėtų žengti abortų įstatymų nepatenkinti žmonės, tačiau aukščiausioji šalies valdžia yra pasiruošusi malšinti protestus, o vicepremjeru neseniai tapęs svarbiausias šalies politikas Jaroslawas Kaczynskis pažadėjo numalšinti protestus.

Taip pat skaitykite

Antradienį daugelyje Lenkijos vietovių žmonės kaip protesto formą pasirinko lėtus pasivaikščiojimus, blokavusius transporto eismą. Trečiadienį planuojamas visuotinis dirbančių moterų streikas, o penktadienį sostinėje Varšuvoje organizuojamos didžiulės protesto eitynės.

Antradienį aistros liejosi ir šalies parlamente. Seimo pirmininkei teko iškviesti apsaugos darbuotojus apginti J. Kaczynskio nuo piktų opozicijos įstatymų leidėjų. Seimo vicepirmininkas ir artimas J. Kaczynskio sąjungininkas Ryszardas Terleckis dar pakurstė pasipiktinimą, kai palygino pastarųjų protestų simbolį – raudoną žaibą – su nacių simbolikos dalimi tapusiomis runomis.

Pirmadienį tūkstančiai protestuotojų, vadovaujami moterų teisių aktyvistų, daugelyje Lenkijos miestų blokavo eismą, taip pat būriavosi prie bažnyčių, skanduodami užgaulius šūkius, nukreiptus prieš didžiulę įtaką šalyje turinčius Katalikų Bažnyčios lyderius, smerkiančius abortus. Protestuotojai reikalavo užtikrinti moterims pasirinkimo teisę.

Sprendimu džiaugiasi valdžia

Konstitucinio Teismo sprendimas dar labiau griežtinti abortų įstatymus turėtų tenkinti Lenkijos valdančiosios partijos „Teisė ir Teisingumas“ (PiS) narius bei jos lyderį J. Kaczynskį.

Žmogaus orumas, teisė į gyvenimą, diskriminacijos draudimas ir demokratinė įstatymo teisė buvo įvardinti tais, pagal kuriuos reikia iš naujo įvertinti ir taip vieną griežčiausių ES abortų įstatymų.

„Tribunolas laikosi pozicijos, kad žmogaus gyvybė yra vertinga bet kurioje jos vystymosi stadijoje ir turėtų būti saugoma“, – sakė vienas iš Teismo atstovų Justynas Piskorskis, kurį citavo „Notes from Poland“.

Manoma, kad PiS partija šiuo sprendimu bandė nuslopinti kritiką, kurios pastaruoju metu susilaukė iš konservatyviųjų savo rėmėjų ir Bažnyčios atstovų, esą jų pažadėtieji įstatymai dėl abortų tvarkos yra pernelyg švelnūs.

„Kaltinu jus, „Teisės ir Teisingumo“ politikai, kaltinu jus, Jaroslavai Kaczynski, sugriovus konstitucinę tvarką, sukėlus gatvėse chaosą, privedus iki karo tarp lenkų. Karo, kurio baigtis viena – panieka ir neapykanta“, – antradienį Seimo posėdyje kalbėjo parlamentarė Barbara Nowacka.

Antradienį ryte konstitucinio teismo nutarties stojo ginti ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, pareiškęs, jog „tam, kad turėtum pasirinkimo laisvę, pirmiausia turi būti gyvas“.

„Agresijos, barbariškumo ir vandalizmo aktai yra visiškai nepriimtini (...). Išpuoliai prieš religinius simbolius ir bažnyčias neleistini“, – kalbėjo jis.

Kaczynskis protestus pavadino nihilizmu

Valdančiosios PiS partijos lyderis ir nesenai vicepremjeru tapęs J. Kaczynskis antradienį socialinio tinklo „Facebook“ įraše pasidalino savo kritiškomis įžvalgomis dėl protestuotojų veiksmų.

„Priimtas sprendimas atitinka šalies Konstituciją, o vykstantys protestai yra visiškas prieš Bažnyčią nukreiptas nihilizmas“, – kalbėjo J. Kaczynskis, praneša AP.

„Mes turime ginti savo bažnyčias bet kokia kaina“, – pridūrė „Teisės ir teisingumo“ (PiS) vadovas.

Jis taip pat perspėjo, kad protestus reiktų traktuoti kaip nusikaltimus, o toliau besitęsiantys neramumai gali nusinešti net žmonių gyvybių.

J. Kaczynskis taip pat patikino, kad imsis visų priemonių, kad nutrauktų šalyje vykstančius masinius protestus, o opozicija jį apkaltino kurstant neapykantą ir pilietinį karą.

„Neapykantos ir pilietinio karo kurstymas bei partijos jėgų pasitelkimas atakoms prieš piliečius yra nusikaltimas“, – situaciją komentavo opozicinės „Piliečių platformos“ (PO) lyderis Borysas Budka.

Prezidentas pasisako už abortų griežtinimą

Pats Lenkijos vadovas Andrzejus Duda praeityje ne kartą pasisakė už abortų įstatymų griežtinimą, o parlamente priėmus tokį sprendimą, jis jį sutiktų pasirašyti.

Didėjančias aistras dėl priimto abortų įstatymo pakeitimų bandė užgesinti A. Dudos patarėjas Andrzejus Dera, kalbėdamas su Lenkijos televizija „TVN24”.

„Kompromisas dėl abortų įstatymo vis dar yra įmanomas. Šis Konstitucinio Teismo sprendimas yra signalas visai politinei Lenkijos klasei, kad reikia kurti tikslius ir aiškiai apibrėžtus įstatymus, kad šie būtų suderinti ir aiškiai apibrėžti“, – kalbėjo prezidento kanceliarijos vadovas A. Dera.

Sprendimas dėl įstatymo nestebina

2015 metais į valdžią atėjusi PiS į savo rinkimų programą buvo įtraukusi pažadą sugriežtinti abortų įstatymus.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Andžejus Pukšto anksčiau LRT.lt sakė, kad pastarasis Lenkijos Konstitucinio Teismo sprendimas dėl abortų įstatymo jo nenustebino.

„Ta tvarka jau tris dešimtmečius buvo viena griežčiausių Europoje. Akivaizdu, kad žmonės išėjo į gatves, ją dar labiau sugriežtinus. Vyksta savotiška valdžios vykdoma radikalizacija, o nepatenkinti žmonės net veržiasi į bažnyčias, nutraukinėja mišias“, – kalbėjo VDU politologas.

„Pastarąsias dvi dienas Lenkija ūžė dėl protestų“, – skambiai įvykius kaimyninėje šalyje įvertino A. Pukšto.

Nemaža dalis žmogaus teisių organizacijų Lenkijoje ir pasaulyje pasmerkė Konstitucinio Teismo sprendimą.

Kasmet šioje šalyje atliekamų legalių abortų skaičius viršija kiek daugiau nei tūkstantį – didžioji dalis jų atliekama dėl gimdyvės vaisiaus apsigimimų.

„Notes from Poland“ praneša, kad kur kas daugiau abortų Lenkijos pilietės nelegaliai atlieka užsienyje – manoma, kad tokių atvejų gali būti nuo 80 iki 150 tūkstančių.

Moterys keliauja į liberalesnius aborto įstatymus taikančias valstybes, tokias kaip Vokietija ar Slovakija.