Pasaulyje

2020.10.28 08:12

Sprendimo dėl abortų griežtinimo pasekmės Lenkijoje: streikas ir chaosas gatvėse

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.28 08:12

Lenkijoje jau beveik savaitę nerimsta masiniai protestai prieš sprendimą beveik visiškai uždrausti abortus. Trečiadienį dėl to skelbiamas vienos dienos streikas. Valdžia ragina atsižvelgti į rekordiškai išaugusius koronaviruso atvejų skaičius ir nutraukti protestus. Bet kritikai sako, kad patys valdantieji situaciją ir paskatino.

Iš gatvių protestai prieš abortų draudimą persikėlė į Seimą. Opozicijos politikės, kai kurios nešinos vielinėmis pakabomis – nelegalių abortų simboliu – pirmiausia užėmė tribūną, o tada apsupo valdančiosios Teisės ir Teisingumo lyderį Jaroslawą Kaczynskį.

„Kaltinu jus, Teisės ir Teisingumo politikai, kaltinu jus, Jaroslawai Kaczynski, sugriovus konstitucinę tvarką, sukėlus gatvėse chaosą, privedus iki karo tarp lenkų. Karo, kurio baigtis viena – panieka ir neapykanta“, – pareiškė Lenkijos Seimo narė Barbara Nowacka.

Valdančiųjų paprašytas išaiškinti, Konstitucinis teismas praėjusią savaitę nusprendė beveik visiškai uždrausti abortus šalyje, kur jie ir taip leisti tik išimtiniais atvejais.

Žinios. Lenkijoje dėl abortų draudimo skelbiamas vienos dienos streikas

Verdiktas sukėlė masinius protestus. Kai kur jie vaikyti jėga. Teismas sako, kad dabartinis įstatymas prieštarauja Konstitucijai, nes numato išimtį leisti abortą, jei moters nešiojamas vaisius yra pažeistas.

„Konstitucinio tribunolo sprendimas kaitina visuomenės aistras, o opozicija jas išnaudoja trumpalaikiams tikslams pasiekti... Bet tam, kad kovotum už žmogaus orumą, pirmiausia turi iškovoti to žmogaus teisę gyventi“, – nurodė Lenkijos šeimos ir socialinės politikos ministrė Marlena Malag.

Lenkijos valdantieji turi įtakingos Katalikų bažnyčios palaikymą. Todėl maldos namai tapo vandalų taikiniu, Poznanėje apterliota Jono Pauliaus II-ojo skulptūra. Ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad netoleruos, pasak jo, „barbariško“ elgesio.

„Raginu visus, kurie ir toliau pažeidinėja įstatymus, liautis. Gyvename ypatingais epidemijos metais ir protestai turi būti ribojami“, – nurodė jis.

Bet jau beveik savaitę į gatves tūkstančiais traukiantys protestuotojai dėvi kaukes ir sako, kad moterų gyvybėms pavojų kelia ir apribota teisė pačioms spręsti savo reprodukcinės sveikatos klausimus.

„Realybė tokia, kad dabar turėsime daugybę nelegalių, pogrindinių abortų, atliekamų nežmoniškomis sąlygomis“, – skelbia protestuotoja.

Per metus Lenkijoje atliekama 2000 legalių abortų, dauguma – būtent naudojantis išimtimi dėl pažeisto vaisiaus. Moterų teisių grupės sako, kad dar tūkstančiai moterų kasmet abortą daro užsienyje arba nelegaliai namuose.