Pasaulyje

2020.10.28 07:08

Įvykiai Baltarusijoje. Režimo ministras pareiškė, kad šalyje vyksta karas – pareigūnai naudos kovinius ginklus

atnaujinta 16.53
BNS, LRT.lt2020.10.28 07:08

Opozicijos šalininkų protestų krečiamos Baltarusijos vidaus reikalų ministras Juryjus Karaevas trečiadienį pareiškė, kad šalyje vyksta „karas“ ir kad teisėsaugos pareigūnai privalo būti pasiruošę naudoti prieš demonstrantus letalinę ginkluotę.

Po rugpjūčio 9-ąją įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, kurių nugalėtuoju buvo paskelbtas autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, valdžiai slopinant demonstracijas žuvo keli žmonės, dar tūkstančiai buvo areštuoti, taip pat pasirodė šiurpių sulaikytųjų pasakojimų apie smurtą kalėjimuose. Režimas taip pat grasino pradėti naudoti prieš demonstrantus kovinius šaudmenis

„Milicininko vos nenužudė, o jis tik tada paleidžia į orą perspėjamuosius šūvius. Kodėl taip yra? Man sakoma, kad mūsų milicininkai kol kas nebuvo pasirengę nužudyti kaimyno iš savo kaimo, kraštiečio, savo rajono gyventojo“, – J. Karaevas sakė interviu politologui Aliaksandrui Sasnouskiui.

Anot ministro, per 26 prezidento A. Lukašenkos valdymo metus Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai buvo pasirengę „elgtis tik humaniškai“, bet „tai iškrėtė žiaurų pokštą“.

„Dabar situacija pasikeitė – vyksta karas... Atvirai ir įžūliai daroma įtaka, skatinama nebaudžiamumo ir baimės stoka. Ir mes vis dar įsisiūbuojame“, – pareiškė J. Karajevas.

VRM vadovas pabrėžė, kad savo užduotimi laiko būtinybę įtikinti kiekvieną milicininką, kad jo gyvenimas ir šeimos gerovė priklauso nuo to, „kaip greitai ir ryžtingai ištrauksi ginklą ir nustatysi, kad jau esi žudomas“.

Vis tik J. Karajevas patikino, jog „koviniai ginklai visų pirma naudojami nusikaltėlio veiksmams stabdyti, kai visi kiti metodai yra išsekę“ ir pabrėžė, kad Baltarusijos milicininkai kovinius šaudmenis naudoja paskiausiai.

Ministras priminė, kad saugumo pajėgos turi ir nemirtinų ginklų arsenalą: neginkluotus kovos būdus, gumines lazdas, ašarines dujas, vandens patrankas ir antrankius.

„Kad nieko neištiktų šokas: esame įpratę, kad Vakarų šalyse [demonstrantai] vaikomi vandens patrankomis. Tačiau pas mus vandens patranka kažkodėl sukelia šoką. Tai tiesiog dažytas vanduo, skirtas pykčiui kiek atvėsinti“, – sakė jis.

Ministro teigimu, nekalbama, kad koviniai ginklai bus naudojami „beatodairiškai prieš bet ką, prieš taikius protestuotojus“.

Tačiau, pasak jo, jei „asmuo įvykdo diversiją ar teroro aktą, užpuola milicijos pareigūną, ne tik priešinasi jam, bet ir griebiasi smurto, natūralu, kad jį būtina sustabdyti visu turimu arsenalu – nuo fizinės jėgos iki kovinių ginklų“.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja buvo paskelbusi Minskui ultimatumą, ragindama šalį nuo spalio 26 dienos streikuoti, jei A. Lukašenka nenutrauks smurto prieš protestuotojus ir neatsistatydins.

Ypatingai masinės demonstracijos paprastai rengiamos sekmadieniais, kuomet vien Minske į gatves išeina apie 100 tūkst. žmonių.

Cichanouskaja patenkinta streiku

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja trečiadienį teigė, kad ji kol kas yra „patenkinta“ anksčiau šią savaitę pradėtu masiniu visuotiniu streiku Baltarusijoje, tačiau mano, kad dėl policijos bauginimų streike dalyvavo mažiau, nei tikėtasi, žmonių.

Opozicija Baltarusijoje pirmadienį pradėjo visuotinį streiką, nes pasibaigė prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai jos pateikto ultimatumo atsistatydinti terminas.

„Turiu pasakyti, kad, žinoma, viską galima padaryti geriau. Norime, kad visa šalis sukiltų per šį nacionalinį streiką. Tačiau mes tikrai esame pagerbti ir dėkingi kiekvienam asmeniui ir darbuotojui, kuris dalyvavo šiame streike. Esu patenkinta viskuo, nes tai yra tai, kaip Baltarusijos žmonės parodo savo požiūrį į šį režimą ir kaip jie yra pasiruošę kovoti su šia diktatūra“, – sakė S. Cichanouskaja.

Lukašenka grasina išmesti studentus

Trečiadienį Minsko režimas iš šalies išstūmė dar vieną opozicinės Koordinacinės tarybos narę Volhą Šparahą.

V. Šparaha pranešė išvykusi iš Baltarusijos ir šiuo metu esanti Vilniuje. „Mieli draugai! Aš esu laisvėje ir jau atvykau į Vilnių. Prieš mane paleidžiant, (pareigūnai) išsiuntė teismo sprendimą (mane administraciškai suimti) dar 12 dienų. Turėjau nedelsiant slapta išvykti kartu su mylimu vyru Aliaksandru Adamiancu“, – moterį cituoja baltarusių televizija Lenkijoje „Belsat“.

Protestuose dalyvavusi V. Šparaha spalį buvo dukart sulaikyta. Ji yra internetinio žurnalo įkūrėja, vadovauja neformalaus ugdymo iniciatyvoms. V. Šparaha priklauso opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos įkurtai Koordinacinei tarybai, kuri turi vesti dialogą su neteisėto prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimu dėl valdžios perdavimo opozicijai.

Pats A. Lukašenka antradienį komentavo šalyje vykstantį S. Cichanouskajos paskelbtą visuotinį streiką ir pabrėžė, kad protestuotojai „peržengė raudonąsias linijas“, apkaltino juos terorizmu.

Opoziciją palaikančius baltarusių studentus autoritaras pareikalavo išmesti iš Baltarusijos universitetų ir pasiūlė juos siųsti tarnauti į šalies kariuomenę, rašo „Belsat“.

Studentai trečiadienį tęsia demonstracijas prieš režimą, į Minske formuojamas solidarumo grandines vėl stoja šalies medikai.

Nepriklausomas portalas tut.by praneša, kad Minske suimti du žmonės, padėję atminimo lentelę protestuotojo žūties vietoje. Už tai jiems gresia iki 10 metų kalėjimo.

Atnaujinta 14.48

Garsus Amerikos politikos strategas Vitalis Škliarovas, liepos mėnesį sulaikytas Baltarusijoje ir apkaltintas telkęs protestuotojus, atvyko į Jungtines Valstijas, trečiadienį naujienų agentūrai AFP pranešė jo advokatas.

V. Škliarovas ir dar keli žinomi veikėjai buvo sulaikyti Minsko režimui ėmusis griežtų priemonių prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponentus. Ginčijama A. Lukašenkos pergalė rugpjūčio 9-ąją vykusiuose prezidento rinkimuose, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais, šalyje išprovokavo beprecedenčius protestus.

V. Škliariovas, Harvardo universiteto vizituojantis dėstytojas, dirbęs su politinėmis kampanijomis JAV, Rusijoje bei Ukrainoje, buvo sulaikytas Minske liepos 29 dieną ir apkaltintas organizavęs viešąją tvarką pažeidžiančius veiksmus.

Anksčiau šį mėnesį politikos strategui buvo skirtas namų areštas. Kardomoji priemonė V. Škliariovui buvo pakeista po susitikimo su A. Lukašenka Valstybės saugumo komiteto (KGB) izoliatoriuje, kur jis buvo laikomas.

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo spalio 24 dieną per pokalbį telefonu su A. Lukašenka pareikalavo paleisti „neteisėtai sulaikytą JAV pilietį“.

„Patvirtinu, kad Vitalis atvyko į Jungtines Valstijas ir yra Vašingtone“, – AFP sakė jo advokatas Antonas Gašinskis.

Antradienį advokatas nurodė, kad jo klientas išvyko iš Baltarusijos į Ukrainą. Tačiau A. Gašinskis nepaaiškino, kaip V. Škliariovas galėjo išvykti iš šalies, kai jam yra skirtas namų areštas.

Prieš Baltarusijos prezidento rinkimus V. Škliariovas aktyviai komentavo padėtį šalyje.

Amerikos žurnalo „Forbes“ rusiškame leidinyje publikuotame straipsnyje politikos strategas rašė, kad A. Lukašenkos rinkimų kampanija paremta „populizmu ir šiurkščią jėga“.

Bidenas remia opoziciją

JAV demokratų kandidatas į prezidento postą Joe Bidenas antradienį išsakė palaikymą Baltarusijos opozicijai, protestuojančiai prieš Aliaksandro Lukašenkos valdžią, pareiškęs, kad jis nėra legitimus šalies vadovas.

Artėjant kitos savaitės JAV prezidento rinkimams, J. Bidenas, kuris, kaip rodo rinkėjų apklausos, pirmauja prieš dabartinį Baltųjų rūmų šeimininką Donaldą Trumpą, pažadėjo savo pergalės atveju kartu su Europos sąjungininkais „gerokai išplėsti“ sankcijas prieš „Lukašenkos pakalikus“.

„Nors prezidentas Trumpas atsisako kalbėti jų vardu, aš ir toliau palaikau Baltarusijos žmones ir remiu jų demokratinius siekius“, – sakoma J. Bideno pranešime.

„Aš taip pat smerkiu pasibaisėtinus žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos įvykdė Lukašenkos režimas“, – sakė J. Bidenas.

„Joks lyderis, kuris kankina savo žmones, niekada negali pretenduoti į teisėtumą“, – pridūrė jis.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Anksčiau buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja paskelbė „ultimatumą“, ragindama nuo spalio 26 dienos pradėti „visuotinį streiką“, jeigu A. Lukašenka nepatenkins protestuotojų reikalavimų.

Pirmadienį virtinės gamyklų darbininkai pradėjo streiką, A. Lukašenkai ignoravus S. Cichanouskajos terminą atsistatydinti ir nutraukti smurtą prieš protestuotojus.

Baltarusijos protestų judėjimo rengiamose sekmadieninėse demonstracijose dalyvauja dešimtys tūkstančių žmonių.

Po rinkimų valdžiai slopinant demonstracijas, žuvo keli žmonės, dar tūkstančiai buvo areštuoti, taip pat pasirodė šiurpių sulaikytųjų pasakojimų apie smurtą kalėjimuose.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephenas Biegunas rugpjūtį buvo susitikęs su S. Cichanouskaja Lietuvoje, kur ji pasitraukė, o Jungtinės Valstijos, koordinuodamos planus su Europos Sąjunga, paskelbė sankcijų aukšto rango Minsko režimo pareigūnams.

Kaip pranešė Valstybės departamentas, valstybės sekretorius Mike`as Pompeo šeštadienį paragino A. Lukašenką paleisti žinomą amerikiečių politinį strategą, kuris buvo suimtas jo šalyje prieš rinkimus, ir pareiškė paramą „Baltarusijos žmonių demokratiniams siekiams“.

Tačiau D. Trumpas sukėlė prieštaravimų, girdamas autokratinius lyderius, įskaitant Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, pagrindinį A. Lukašenkos sąjungininką užsienyje.