Pasaulyje

2016.01.29 09:47

Lenkijos priimtas įstatymas kursto nuogąstavimus dėl teismų nepriklausomybės

BNS2016.01.29 09:47

Lenkijos parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymą, suteikiantį teisingumo ministrui įgaliojimus kontroliuoti prokuratūrą ir dar labiau didinantį nerimą dėl demokratijos padėties šioje šalyje.

Konservatorių dominuojamas parlamentas nubalsavo už teisė aktą, suteikiantį Teisingumo ministerijai tiesioginę prokuratūros kontrolę, o opozicija sako, kad toks žingsnis vėl „politizuos“ šią instituciją.

Generalinė prokuratūra buvo nepriklausoma nuo politinės vadovybės po 2009 metų reformos, įvykdytos ankstesnės liberalios vyriausybės.

Valdančioji konservatyvi partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) argumentavo, kad naujasis įstatymas užbaigs „žlugusį eksperimentą“, esą mažinantį prokuratūros atskaitomybę už savo veiksmus.

PiS, spalį triuškinamai laimėjusi rinkimus ir sugrįžusi į valdžią po aštuonerių metų opozicijoje, atliko jau kelis prieštaringai vertinamus žingsnius, kurie, anot kritikų, mažina žiniasklaidos ir teismų nepriklausomybę.

Nutarimai, suteikiantys vyriausybei Lenkijos Konstitucinio Tribunolo ir visuomeninių transliuotojų kontrolę, išprovokavo virtinę demonstracijų ir sulaukė aštrios kritikos tiek namuose, tiek Europoje.

Europos Sąjunga neseniai pradėjo precedento neturintį tyrimą, kad išsiaiškintų, ar Lenkijos vyriausybė nepažeidžia Bendrijos demokratijos taisyklių ir ar už tai jai neturėtų būti taikomos sankcijos.

Pagal ketvirtadienį priimtą įstatymą teisingumo ministras taip pat bus generalinis prokuroras ir turės teisę įsikišti į bet kurio prokuroro atliekamą tyrimą.

Šis įstatymas taip pat modifikuoja prokuratūros struktūrą regioniniu ir nacionaliniu lygmeniu, o opozicija tvirtina, kad tai suteiks PiS pagrindą tikrinti prokurorų politines pažiūras.

Naujasis teisės aktas buvo priimtas 236 balsais prieš 209, o aštuoni deputatai susilaikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt