Pasaulyje

2020.10.27 23:00

JAV rinks ir įstatymų leidėjus: vieni kandidatai palaikymo tikisi iš Trumpo rėmėjų, kiti – nuo jo atsiriboja

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.27 23:00

Už savaitės amerikiečiai rinks ne tik prezidentą, bet ir įstatymų leidėjus. Rinkėjai balsuos ir Atstovų rūmų, ir Senato rinkimuose. Būtent kovą dėl 35 Senato vietų analitikai laiko itin įnirtinga.

Nors Kongreso aukštesniuosiuose rūmuose respublikonai turi daugumą – iš 35-ų vietų jie gina 23. Be to, maždaug 10 dvikovų dėl vietos Senate – apylygės. Analitikai pastebi, kad dalis respublikonų kandidatų sąsajų su prezidentu vengia, kiti – atvirkščiai, pabrėžia ryšį su Donaldu Trumpu.

2016-aisiais kartu su respublikonų senatoriumi Johnu McCainu, Lietuvoje viešėjo ir jo kolega senatorius Lindsey Grahamas. Abu nuosaikiais laikyti respublikonai prieš ketverius metus Donaldą Trumpą aršiai kritikavo.

Panorama. Medikai situaciją vadina kritine – ligoninėse mažėja laisvų vietų, trūksta ir medikų

Bet per pastaruosius 4-erius metus L. Grahamas tapo vienu pagrindinių Trumpo sąjungininkų Senate, o prezidento įtaka respublikonų partijai smarkiai išaugo. Kai D. Trumpas šiemet apkaltą vadino linčiavimu, L. Grahamas prezidentui pritarė, o žiniasklaidą kaltino puolimu.

„Tai linčiavimas visomis prasmėmis. Tai – ne amerikietiška“, – tuomet pareiškė senatorius.

Kaip Teisės komiteto primininkas L. Grahamas ėmėsi greito teisėjos Amy Coney Barrett patvirtinimo į Aukščiausiąjį teismą. Nors 2016-aisiais prieš rinkimus, kaip ir kiti respublikonai, atsisakė svarstyti Baracko Obamos kandidatą. Tada sakė, kad demokratai jo sprendimą galės pasitelkti prieš jį patį, ateityje.

Iš dalies teisėjos tvirtinimo procesas prieš L. Grahamą jau atsisuko, mobilizavo jo priešininkus. Ketvirtosios kadencijos Pietų Karolinoje siekiančiam respublikonui iššūkį metęs demokratas Jaime`is Harrisonas iš rėmėjų sulaukė rekordinės Senato rinkimams finansinės paramos, O apklausose, L. Grahamo persvara respublikoniškoje Pietų Karolinoje – nedidelė.

„Kiekvieną dieną nusidriekia žmonių eilė. Pagerinsime balsavimo rekordus. Tai magija kurią senatorius Grahamas supranta: kuo daugiau Pietų Karolinoje balsuos žmonių, tuo geresnės mano galimybės laimėti rinkimus“, – sakė J. Harrisonas.

100 vietų Senate Respublikonai turi daugumą – 53 prieš 47. Lapkričio 3-ąją kova vyks dėl 35 Senato vietų – tik 12 priklauso demokratų pusei, kitos 23 – respublikonų. Kad įgytų daugumą dabartines pozicijas demokratams reikėtų sustiprinti keturiomis vietomis, tiesa, jei prezidento rinkimus laimėtų Joe Bidenas, o viceprezidente ir senato pirmininke taptų Kamala Harris daugumai galėtų užtekti ir trijų vietų, mat balsavimuose esant lygiosioms, lemiamas būna Senato pirmininko balsas.

Amerikiečiai taip pat renka ir Atstovų rūmų narius, bet ten daugumą demokratai veikiausiai išlaikys, o Senato rinkimai, pasak analitikų, kur kas nuožmesni. L Grahamo dvikova su demokratu J. Harrisonu Pietų Karolinoje – tik vienas iš maždaug 10-ties mūšių, kuriuose respublikonams apginti dabar kontroliuojamas vietas sudėtinga.

Tokios apylygės kovos vyksta ir Kolorade, Arizonoje, Šiaurės Karolinoje, Meine ar net respublikoniškose Ajovoje ir Džordžijoje. Viena vertus, tai besikeičiančios šalies demografijos pasekmės, kita vertus, rinkėjų balsui dėl Senato didelę įtaką turi jų prezidento pasirinkimas. Tad D. Trumpui apklausose atsiliekant, vieni senatoriai pabrėžia nepriklausomybę ir nuosaikumą.

Bet didžioji dalis, kaip kad perrinkimo siekiantis Džordžijos senatorius Davidas Perdue demonstruoja ištikimybę prezidentui ir dėmesį jo ištikimiausiems rinkėjams, kartodami D. Trumpo žinutes, ir šaipydamiesi iš konkurentų.

„Kamala, ar kaip ten, Kamala, Kamala, Kamala mala mala. Nežinau....koks skirtumas. Jie meluoja, kad tas radikalus socializmas, kurį jie siekia parduoti mums, yra geriau už mūsų mylimą demokratiją“, – sakė Davidas Perdue.

Senato sudėtis turės didelę įtaką būsimojo prezidento tikslų įgyvendinimui, nors analitikai sako, kad demokratų galimybės periimti Senatą – geros, respublikonai pastaruoju metu padidino kampanijos išlaidas, be to, Aukščiausiojo teismo teisėjos patvirtinimas gali labiau mobilizuoti konservatyvius rinkėjus, o vieną iš dabar turimų Senato vietų Alabamoje demokratai veikiausiai praras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt