Naujienų srautas

Pasaulyje2016.01.29 15:55

JAV prezidento posto siekiantys respublikonai šaipėsi iš debatus boikotavusio D. Trumpo

Respublikonų kandidatai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimuose dalyvauja svarbiuose debatuose Ajovoje, kur pirmadienį šios valstijos gyventojai išrinks abiejų partijų kandidatus. 

JAV prezidento posto siekiantys respublikonai per ketvirtadienį vykusius debatus stengėsi išnaudoti retą galimybę ištrūkti iš kampanijos favorito Donaldo Trumpo šešėlio, o jų diskusijos leido įsivaizduoti, kaip varžybos tarp šios partijos kandidatų būtų galėjusios atrodyti, jeigu į jas nebūtų įsitraukęs tas sunkiai prognozuojamas verslo magnatas.

Vis dėlto kandidatai negalėjo atsispirti pagundai pasišaipyti iš D. Trumpo, nusprendusio boikotuoti paskutinius debatus prieš pirminių rinkimų maratoną, prasidėsiantį pirmadienį. Būtent tą dieną Ajovos gyventojai dalyvaus pirmuosiuose iš atskirai kiekvienoje valstijoje vyksiančių rinkimų, per kuriuos bus renkami delegatai į abiejų partijų nacionalinius suvažiavimus.

Teksaso senatorius Tedas Cruzas, kuris įtemptai varžosi su D. Trumpu Ajovoje, pradėjo debatus sarkastišku pareiškimu apie nekilnojamojo turto magnato dažnai svaidomus įžeidimus savo oponentams.

„Esu maniakas, o kiekvienas šioje scenoje yra kvailas, storas ir bjaurus“, – sakė T. Cruzas. Vėliau jis padėkojo kitiems debatų dalyviams, kad jie parodė pagarbą Ajovos rinkėjams ir nusprendė dalyvauti šiame susitikime.

Buvęs Floridos gubernatorius Jebas Bushas, dažnai tampantis D. Trumpo taikiniu, vylingai šypsodamasis sakė: „Savotiškai pasiilgstu Donaldo Trumpo; jis buvo mano pliušinis meškutis.“

Niekada ramiai nepasitraukiantis D. Trumpas tuo pačiu metu organizavo kitą renginį Di Moine, per kurį, kaip nurodė jo kampanijos štabas, verslininkas rinko lėšas kariuomenės veteranams.

„Kai su tavim blogai elgiamasi, turi tvirtai ginti savo teises“, – sakė D. Trumpas aiškindamas, kad nusprendė nedalyvauti debatuose, nes juos organizavusi televizija „Fox News“ su juo elgiasi nesąžiningai.

Plėtodamas savo mintį, jis pridūrė: „Turime ginti savo teises kaip žmonės, taip pat turime ginti savo teises kaip šalis, jeigu su mumis elgiamasi netinkamai.“

Tuo tarpu „Fox News“ paskelbė pranešimą, kuriame nurodė, kad jos vadovas Rogeris Ailesas kalbėjosi su D. Trumpu ir atkreipė dėmesį į jo nusiskundimus. Televizija pridūrė, kad D. Trumpas pasisiūlė atvykti į debatus su sąlyga, kad „Fox News“ skirs 5 mln. dolerių jo labdaros iniciatyvoms, bet ji atsisakė tai padaryti.

Prieš pagrindinius debatus D. Trumpas šaipėsi iš „Fox“ ir savo varžovų sakydamas, kad ta laida bus visiška katastrofa ir kad jos žiūrimumas bus prastas.

Kandidatai, kurių viltys kovoti dėl Baltųjų rūmų balansuoja ties žlugimo riba, debatų metu uoliai stengėsi parodyti esantys geriausiai pasiruošę tapti vyriausiaisiais JAV ginkluotųjų pajėgų vadais ir atremti teroro grėsmę, kylančią tiek iš užsienio, tiek šalies viduje.

Floridos senatorius Marco Rubio laikėsi agresyvios taktikos, žadėdamas, kad tapęs prezidentu persekiotų teroristus, „kad ir kur jie būtų. Ir jeigu sučiuptume juos gyvus, siųstume juos į Gvantanamą“.

M. Rubio liko ištikimas savo ankstesniems raginimams uždaryti mečetes Jungtinėse Valstijose, jeigu būtų nustatyta, kad tie musulmonų religiniai centrai naudojami teroristams radikalizuoti.

Tuo tarpu Kentukio senatorius Randas Paulas perspėjo, kad mečečių uždarinėti negalima. Šis politikas, pasisakantis už labiau izoliacinę JAV užsienio politiką, taip pat reiškė susirūpinimą dėl JAV karinio dalyvavimo pilietinio konflikto krečiamoje Sirijoje, kurioje įsitvirtino džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“.

Debatų metu kandidatai vengė tiesiogiai konfrontuoti vienas su kitu, o aštriausios jų kritikos strėlės buvo skirtos demokratų kampanijos favoritei Hillary Clinton.

„Ji neturi tinkamos kvalifikacijos būti Jungtinių Valstijų prezidente, – teigė Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie. – Mums toje scenoje reikia žmogaus, kuris būtų išbandytas, kuris būtų tai praėjęs.“

Ch. Christie yra vienas iš daugelio gana nuosaikių pažiūrų kandidatų, kuriems nepavyko užsitikrinti didesnio populiarumo, kai D. Trumpas, o pastaruoju metu ir T. Cruzas, sėkmingai išnaudoja rinkėjų pyktį dėl politinės sistemos.

Respublikonų lyderiai norėtų, kad kai kurie labiau tradicinių pažiūrų veikėjai po pirmųjų varžybų atsitrauktų ir leistų vienam stipriam pretendentui iškilti bei tapti partijos kandidatu.

Paklaustas, ar platus tradicinės orientacijos pretendentų ratas suteikia D. Trumpui sąlygas būti nominuotam partijos, J. Bushas atsakė: „Mes dar tik startuojame. Pirmieji balsai dar nebuvo suskaičiuoti. Gal leiskime veikti procesui?“

J. Bushas taip pat gynė virtinę politinių reklamų, kritikuojančių M. Rubio ir kitus varžovus, kurias paskelbė jo gerai finansuojamas kampanijos viešųjų ryšių korpusas.

„Tai vadinama politika, – pabrėžė jis. – Tiesiog taip yra. Aš atkakliai kovoju.“

D. Trumpas anksčiau šią savaitę paskelbė nedalyvausiantis „Fox News“ organizuojamuose debatuose, jau kelis mėnesius tęsiantis jo nesutarimams su šia televizija, ypač su žinių pranešėja ir debatų vedėja Megyn Kelly.

Kol kas neaišku, ar šis neįprastas D. Trumpo sprendimas pablogins jo pozicijas tarp Ajovos rinkėjų. Vis dėlto jo pasitraukimas iš tikrųjų suteikė kitiems kandidatams daugiau laiko išdėstyti savo požiūrį.

Pirmadienį Ajovos rinkėjai turėtų pasirinkti po vieną kandidatą iš abiejų partijų – respublikonų ir demokratų.

Apžvalgininkų teigimu, D. Trumpo atsisakymas dalyvauti debatuose jo reitingams šiek tiek turėtų pakenkti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi