Pasaulyje

2016.01.28 23:00

Lenkijos gynybos ministras: būtina Rytų Europoje didinti NATO buvimą

ELTA 2016.01.28 23:00

Lenkijos gynybos ministras pareiškė, kad būtina Rytų Europoje didinti NATO buvimą, reaguojant į Rusijos keliamą grėsmę.

„Lenkijai NATO rytinio flango stiprinimas yra prioritetas“, – sakė Antonis Macierewiczius, Berlyne susitikęs su savo kolege Vokietijos ministre Ursula von der Leyen.

Lenkija viena pirmųjų reikalavo nuolatinio NATO buvimo buvusiose komunistinio bloko šalyse, tuo tarpu Vakarai lig šiol buvo atsargūs, nenorėdami sulaukti Rusijos kaltinimų, kad pažeidžiamos Šaltąjį karą užbaigusios sutartys.

Tos sutartys draudžia NATO steigti nuolatines karines bazes Rytų Europoje, bet leidžia Aljansui rengti pratybas ir rotuoti ribotas pajėgas šiame regione.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda praėjusią savaitę spaudė NATO, kad Europos rytuose būtų dislokuotos „kuo pastovesnės“ Aljanso pajėgos.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis neseniai kaltino Berlyną, kad šis esąs prieš stipresnį NATO buvimą, nes nori ginti „Rusijos interesus“.

Lenkijos ministrės pirmininkės Beata Szydlo vizitas Berlyne numatytas vasario 12 dieną.

Vokietijos gynybos ministrė U. von der Leyen sako, kad liepą per NATO šalių vadovų susitikimą būtina parodyti, jog „Aljansas, keičiantis saugumo situacijai, turi būti pajėgus veikti judriau, lanksčiau ir sparčiau“.

Įsiplieskus konfliktui dėl Ukrainos, NATO įsteigė itin greito reagavimo pajėgas su vadavietėmis ir logistikos centrais rytinėse NATO šalyse, bet jos esančios labai mažos ir jų negalima laikyti bazinėmis.

Lenkijoje liepą vyks NATO šalių vadovų susitikimas, kuriame visi naujieji pakeitimai būtų oficialiai patvirtinti.