Pasaulyje

2016.01.29 15:25

Gruzija sveikina pradėtą tyrimą dėl jos karo su Rusija

BNS 2016.01.29 15:25

Gruzija sveikina Tarptautinio Baudžiamojo Teismo iniciatyvą pradėti tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų per 2008 metų karą su Rusija dėl Pietų Osetijos. 

Vienintelio pasaulyje nuolatinio karo nusikaltimų teismo teisėjai trečiadienį davė leidimą prokurorams pradėti tyrimą dėl įtariamų kruvino penkių dienų konflikto nusikaltimų.

Šį pirmąjį stambaus masto TBT tyrimą dėl galimų Maskvos pažeidimų pasveikino žmogaus teisių grupės, pasak kurių, nė viena šalis dar nepatraukė atsakomybėn atsakingųjų už tuomet kilusią žudynių ir plėšimų bangą.

Gruzijos teisingumo ministrė Tėja Culukiani spaudos konferencijoje Tbilisyje sakė esanti įsitikinusi, kad TBT sprendimas yra „teisingas teisiniu požiūriu ir atitinka Gruzijos nacionalinius interesus“.

Pasak T. Culukiani, šis tyrimas suteiks Gruzijai galimybę įrodyti, kad Maskva ir jos palaikomos separatistinės pajėgos Pietų Osetijoje „vykdė gruzinų etninį valymą“ ir yra atsakingos už Gruzijos karo belaisvių žudymą.

Tuo metu Rusijos įtakingas tiriamasis komitetas pranešė, kad Maskva perdavė TBT visus įrodymus apie įtariamus Gruzijos pajėgų nusikaltimus Pietų Osetijoje.

TBT trijų teisėjų kolegija nurodė prokurorei Fatou Besoudai tęsti tyrimą dėl įtariamų „žudynių, priverstinio gyventojų iškeldinimo ir persekiojimo bei karo nusikaltimų, kaip civilių gyventojų puolimas ir piktavalis žudymas“ Pietų Osetijoje ir aplinkiniuose rajonuose nuo 2008 metų liepos 1 dienos iki spalio 10 dienos.

2008-ųjų rugpjūtį, naktį iš 7-tos į 8-tą dieną, tuometinis Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pradėjo didelę karinę operaciją prieš Pietų Osetijos separatistų pajėgas, kurios iš pabūklų apšaudė vietinių gruzinų kaimus.

Jam netikėtai Maskva į tai reagavo ginkluotu įsiveržimu į Gruzijos teritoriją – buvo užimti dideli šalies plotai, bombarduojami įvairūs objektai.

Laimėjusi šį trumpą karą Rusija oficialiai nepriklausomomis valstybėmis pripažino Pietų Osetiją ir kitą nuo Gruzijos atskilusią sritį Abchaziją, užsitikrindama šių abiejų teritorijų, kuriose Maskva turi dvi karines bazes, kontrolę.

Abi šios sritys, kartu paėmus, apima apie 20 procentų Gruzijos valstybės teritorijos.