Pasaulyje

2020.10.27 07:23

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka mini Lenkijos ir Lietuvos ultimatumus: „protestuotojai peržengė raudonąją liniją“

atnaujinta 14.06
BNS, Paulina Levickytė, ELTA, LRT.lt2020.10.27 07:23

Baltarusijos neteisėtas prezidentas Aliaksandras Lukašenka nurodė „neįkalbinėti“ persigalvoti darbininkų, studentų ir valstybės tarnautojų, kurie prisideda prie opozicijos organizuojamų streikų ir protestų. 

„Dėl šių raginimų iš Lenkijos ir Lietuvos dėl ultimatumų ir streikų – vakar aš nurodžiau ministrui pirmininkui ir praktiškai visiems čia dalyvaujantiems: nieko nereikia įkalbinėti – nei darbininkų, nei studentų, nei medikų, nei mokytojų, nei valstybės tarnautojų“, – sakė A. Lukašenka antradienį per pasitarimą Minske.

A. Lukašenkos žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Anot jo, „dabar toks metas, kai kiekvienas turi pasirinkti savo gyvenimo kelią, kuriuo judės toliau.“

„Lai apsisprendžia, kur nori gyventi, kaip nori gyventi“, – kalbėjo A. Lukašenka.

A. Lukašenka taip pat antradienį pareiškė, kad protesto akcijų dalyviai daug kur peržengė „raudonąją liniją“, praneša naujienų agentūra „BelTA“.

„Jūs tikriausiai prisimenate mano pareiškimą, jog mes turime gerai dirbti, nors dabar įtemptas laikotarpis, po gatves šlaistosi tie protestūnai“, – cituoja jį agentūra.

„Vis dėlto mes konstatavome faktą, kad ta likusi masė suradikalėjo. Mes aiškiai matome organizatorius ir tuos, kurie įgyvendina jų idėjas“, – teigė A. Lukašenka.

„Ir tada aš dar sakiau, jog mes gerai dirbame, kadangi „raudonosios linijos“ jie dar neperžengė. Bet kelios pastarosios dienos rodo, kad daugelyje vietų jie šią „raudonąją liniją“ jau peržengė“, – tvirtino jis.

Anot A. Lukašenkos, Baltarusija jau susiduria su teroro grėsme. Esą radikaliai nusiteikę protesto akcijų dalyviai tyčia gadino geležinkelio įrangą, kas galėjo sukelti avariją ir pareikalauti žmonių aukų. „Kai peržengiama „raudonoji linija“, valdžia turi reaguoti. Teroristiniam karui prieš Baltarusiją turi būti užkirstas kelias“, – pabrėžė jis.

Cichanouskaja kreipėsi į streikuojančius žmones

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pirmadienį vakare kreipėsi į prisidėjusius prie jos inicijuoto „nacionalinio streiko“, surengto pasibaigus anksčiau paskelbto „liaudies ultimatumo“ terminui autoritariniam prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai atsistatydinti.

„Brangūs baltarusiai! Šiandien buvo svarbi diena. Pensininkai per eitynes gynė studentus, o studentai stovėjo susikibę už pensininkus. Vairuotojai blokavo eismą keliuose, kad nepraleistų [milicijos] specialiosios technikos prie IT darbuotojų akcijų. IT darbuotojai išėjo į gatves, kad palaikytų medikus. Medikai stovėjo tose pačiose solidarumo grandinėse su privačiojo verslo atstovais. Privatūs verslai uždarė savo duris, kad parodytų solidarumą su streikuojančiomis gamyklomis. Tuo metu gamyklų darbininkai stabdė savo darbą, kad mes visi galėtume gyventi laisvoje šalyje“, – sakoma pareiškime, paskelbtame S. Cichanouskajos kanalu susirašinėjimo platformoje „Telegram“.

„Ši solidarumo jėga išgąsdino režimą. Jis vėl naudoja represijas, nes daugiau nieko nesugeba. Jus jau mėgina spausti ir atleidinėti [iš darbo]. Jie galvoja, kad šitaip jus grąžins į darbą ir vėl galės gyventi jūsų sąskaita, – pridūrė į po rinkimų į Lietuvą pasitraukusi opozicijos lyderė. – Tačiau šiandien mums viskas pavyko, nes kiekvienas jūsų pademonstravo didvyriškumą dėl draugo, bendradarbio, tėvynainio. Gamyklų cechai nedirbo, kad galėtų prasidėti solidarumo grandininė reakcija. Šiandien buvo svarbi diena, ir tikiu, kad tai buvo tik pradžia.“

S. Cichanouskaja anksčiau ragino A. Lukašenką iki sekmadienio atsisakyti valdžios, nutraukti smurtą prieš protestuotojus ir paleisti politinius kalinius, perspėdama, kad priešingu atveju šalyje bus paskelbtas visuotinis streikas.

Atnaujinta 11.06

Minske sulaikyta daugiau kaip 10 proteste dalyvavusių medikų

Minske mažiausiai 11 medikų protesto akcijos, per kurią buvo reiškiamas solidarumas autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo reikalaujantiems opozicijos aktyvistams, dalyvių antradienį buvo sulaikyti milicijos ir nuvežti į areštinę, pranešė miesto valdžia.

„Vienuolika žmonių atvežti į Maskvos rajono vidaus reikalų skyrių išsiaiškinti“, – sakė Minsko miesto vykdomojo komiteto Vidaus reikalų vyriausiosios valdybos atstovė Natalia Hanusevič.

Anksčiau Baltarusijos žiniasklaida pranešė, kad antradienį ryte Minske prie respublikinio mokslo ir praktikos centro „Kardiologija“ apie 20–25 medikų išsirikiavo į „solidarumo grandinę“, demonstruodami palaikymą opozicijai. Prie jų privažiavo keletas milicijos mikroautobusų, ir dalis akcijos dalyvių buvo sulaikyti.

Medikai sakė, kad dėl šių areštų sutriko svarbaus medicinos centro darbas, įskaitant planines operacijas.

N. Hanusevič savo ruožtu tvirtino, kad šie žmonės nėra sulaikyti ir kad jie į milicijos skyrių buvo nuvežti įvykio aplinkybėms išsiaiškinti.

„Gydytojų atžvilgiu pradėtas administracinis procesas dėl dalyvavimo nesankcionuotuose renginiuose“, – sakė pareigūnė.

Linkevičius: Lukašenka tikisi, kad Vakarų dėmesys nuslops ir protestuotojai pavargs

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Aliaksandras Lukašenka, ignoruodamas Baltarusijos pilietinės visuomenės iškeltus reikalavimus, bando išlošti laiko prieš Vakarus bei tikisi, kad žmonės tiesiog pavargs streikuoti.

„Deja, istorijoje yra daug patirčių, kuomet diktatoriai laimi laiko ir sukuria realią situaciją, su kuria tikisi, kad Vakarai, tarptautinė bendruomenė susitaikys. Dabar yra toks momentas, kuomet mėginama išlošti laiko. Bandoma nuvarginti ir įbauginti žmones. Tikimasi, kad Vakaruose nuslops dėmesys. Tai tikrai kelia nerimą, nes matyti, kad Baltarusijos žmonių identitetas pabudo. Jiems rūpi jų šalies ateitis. Žmonės tikrai nėra užmigę ar užsnūdę, jie tikrai nori permainų“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė L. Linkevičius.

Pasak užsienio reikalų ministro, Lietuva iš visų ES šalių Baltarusijai padeda daugiausiai.

„Lietuva yra iš tų šalių, kuri padarė labai daug ir daugiau negu kiti. Nors esame kaimynai, bet negalime lemti situacijos. Mes galime tik pritraukti dėmesį. Mes galime, kad būtų labiau mobilizuotas tarptautinis dėmesys“, – sakė jis.

L. Linkevičius teigia, kad ES kol kas nemato išeities iš susiklosčiusios situacijos Baltarusijoje.

„Sankcijos, beje, nėra vienintelis būdas parodyti dėmesį. Jos yra svarbios ir matome, kaip sunkiai jos gimsta ES. Bet turime rasti būdų, kaip greitai padėti Baltarusijos pilietinei visuomenei, nukentėjusiems fiziškai, ekonomiškai ir kurie yra dabar bauginami. Reikia padėti dabar, o ne kažkada vėliau. Jau trečias mėnuo po to, kai buvo pavogti rinkimai iš žmonių ir vyksta smurtas prieš žmones, kol kas nematome išeities iš šios situacijos“, – teigė ministras.

Šiuo metu Lietuvoje esanti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja spalio pradžioje A. Lukašenkai iškėlė tris reikalavimus: atsistatydinti, nutraukti smurtą prieš demonstrantus ir paleisti politinius kalinius, antraip šalyje prasidės visuotinis streikas. Nė vieno iš šių reikalavimų A. Lukašenka neįvykdė.

„Viasna“: pirmadienį sulaikyta daugiau nei 300 žmonių

Baltarusijoje per pirmadienį vykusius antivyriausybinius protestus buvo sulaikytas 301 žmogus, pranešė žmogaus teisių centras „Viasna“.

Centro duomenimis, daugiausiai žmonių buvo sulaikyta Minske. Areštų taip pat buvo Breste, Vitebske, Gardine, Gomelyje, Lydoje, Navapolacke ir kituose miestuose.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Baltarusijos opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Cichanouskaja anksčiau šį mėnesį paskelbė A. Lukašenkai „liaudies ultimatumą“ – dviejų savaičių terminą atsistatydinti, nutraukti smurtą ir paleisti politinius kalinius. Priešingu atveju, perspėjo ji, nuo spalio 26-osios bus rengiamas visuotinis streikas.

Pirmadienį ryte baltarusių kanalai „Telegram“ platformoje pradėjo skelbti apie darbuotojų susirinkimus ir galimus streikus virtinėje stambių šalies bendrovių, įskaitant „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamyklą (MZKT), Minsko traktorių gamyklą (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamyklą. Prie jų jungėsi ir privatus verslas.

Be to, pasirodė pranešimų apie „sėdimuosius streikus“ kai kuriose aukštosiose mokyklose, dalies jų studentai nedidelėmis kolonomis išėjo į Minsko gatves. Pasak liudininkų, per studentų akcijas buvo sulaikomi žmonės.

Sostinės centre pirmadienį vyko nesankcionuota „visos šalies akcija streikams palaikyti“.