Pasaulyje

2020.10.26 16:24

Streikuojantys baltarusiai tikisi domino efekto: nepaisant bauginimų, žmonių „žodis yra įstatymas“

Irina Andrianova, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.10.26 16:24

Spalio 25 d. baigėsi ultimatumo terminas, kurį Sviatlana Cichanouskaja buvo pateikusi Baltarusijos režimui. Jame sakoma, kad jei iki nurodytos dienos Aliaksandras Lukašenka nepaskelbs apie savo atsistatydinimą, visiškai nesustabdys smurto gatvėse ir neišlaisvins visų politinių kalinių, „visa šalis taikiai išeis į gatves“. 

Kanalu „Telegram“ išplatintame pareiškime Baltarusijos opozicijos lyderė paskelbė apie nacionalinio streiko pradžią. „Rytoj, spalio 26 d., prasidės nacionalinis streikas. Baltarusiai žengs šį žingsnį, nes jų žodis – įstatymas. Įstatymas, kurį bandė iš mūsų atimti, bet kurį mes būtinai susigrąžinsime. O mums padės mūsų pagrindinis taikus ginklas – solidarumas“, – patikino S. Cichanouskaja.

Nepriklausomo baltarusių leidinio „Chartija-97“ vyr. redaktorė Natalija Radina interviu LRT radijo žurnalistei Irinai Andrianovai sakė, kad kol kas sunku pasakyti, kiek žmonių prisijungė prie streiko.

„Bet aš tikiuosi, kad suveiks domino efektas ir kad palaipsniui prie streiko prisijungs vis naujos įmonės. Norint vienareikšmiškai kalbėti apie tai, kiek procentų darbuotojų streikuoja, reikia šiek tiek palaukti ir surinkti informaciją“, – sakė N. Radina.

– Natalija, kokią informaciją šiuo metu turite?

– Šiuo metu žinome, kad streikuoja įmonės „GrodnoAzot“, Minsko traktorių gamyklos, šaldytuvų gamyklos „Atlant“ darbininkai, streikuoja Minsko elektrotechnikos gamykla, gauname vis naujos informacijos.

Streikuoja daugybė privačių įmonių, Minske ir regionuose uždaryta daugybė restoranų ir kavinių. Iš valdžios pusės, be abejo, šiuo metu vyksta gąsdinimo kampanijos, nes daugumos didelių įmonių kontrolės punktuose ryte buvo sutelktos OMON pajėgos, buvo sulaikomi darbuotojai. Pavyzdžiui, vien įmonėje „GrodnoAzot“, remiantis naujausiais duomenimis, buvo sulaikyta daugiau nei šimtas žmonių. Sulaikė žmones, dalyvavusius solidarumo akcijose, tuos, kurie atėjo prie kontrolės punktų, kad palaikytų streikuojančius. Nepaisant to, streikai tęsiasi ir jau dabar aišku, kad įmonėje „GrodnoAzot“ neveikia dalis cechų.

Panaši situacija ir NTZ, darbuotojai įmonės teritorijoje rengia eitynes. Minske dabar vyksta studentų mitingai, jie rengia sėdimuosius streikus aukštųjų mokyklų patalpose arba išeina į Minsko gatves. Jau žinoma apie sulaikymus, bandymus išsklaidyti demonstracijas. Nepaisant to, jos vyksta – tai vienoje, tai kitoje Minsko vietoje vis pasirodo naujos streikuojančiųjų kolonos.

– Kokia situacija su kelių blokavimu ir atsisakymu naudotis valstybinių parduotuvių paslaugomis?

– Šiuo metu tai sunku įvertinti. Keliai kol kas nebuvo blokuojami, bet palauksime, kaip bus toliau, dar visa diena prieš akis. Norėčiau pasakyti, kad streikas neturėtų trukti tik vieną dieną, streikuojantys gali jungtis ir kitomis dienomis.

– Ką sako stebėtojai, ekspertai, kokią šalies dalį šie streikai gali apimti?

– Kol kas sunku pasakyti, renkama informacija, ji gaunama ne tik iš Minsko, bet ir iš kitų miestų. Sakyčiau, kad tai gali tęstis ir tikėtina, kad streikų mastas augs, kitaip tariant, sunku tikėtis, kad per vieną dieną visos įmonės ims ir pradės streiką, tuo labiau, kad žinome, jog streiko komitetams buvo daromas milžiniškas spaudimas, jų vadovai buvo sulaikyti darbo vietose, darbuotojai buvo bauginami – absoliučiai buvo ignoruojama darbininkų teisė rengti streiką.

Todėl kol kas sunku pasakyti, bet tikiuosi, kad suveiks domino efektas ir kad palaipsniui prie streiko prisijungs vis naujos įmonės. Norint vienareikšmiškai kalbėti apie tai, kiek procentų darbuotojų streikuoja, reikia šiek tiek palaukti ir surinkti informaciją.

– Papasakokite, prašau, apie valdžios, jai paklusnių televizijos kanalų, t. y. tos visuomenės dalies, kuri nusistačiusi prieš bet kokius streikus ir kuri simpatizuoja A. Lukašenkai, reakciją.

– Tikrai žinau, kad tokių žmonių yra labai nedaug, tiesą sakant, šiai Vyriausybei niekas nejaučia simpatijos. Yra įbaugintų žmonių, kuriems grasinama atleidimu iš darbo, sulaikymu, įkalinimu, kankinimais ir kurie galbūt šiandien tyli. Bet niekas negali būti tikras, kad šie žmonės tylės ir rytoj. Šiandien mums reikia tarptautinio solidarumo su visais streikuojančiais Baltarusijos darbininkais.