Pasaulyje

2020.10.26 11:38

Rusija slapta tęsė „Novičiok“ gamybą, nors viešai teigė sunaikinusi cheminius ginklus

LRT.lt2020.10.26 11:38

Nors viešai Rusijos valdžia pranešė sunaikinusi savo cheminių ginklų atsargas dar 2017-aisiais, iš tiesų slapta tęsė „Novičiok“ nervus paralyžiuojančių nuodų gamybą ir kaupimą. Tai nustatė tarptautinis „Bellingcat“ tyrėjų, žurnalistų iš „The Instider“, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, „Der Spiegel“ tyrimas.

Slapta „Novičiok“ programa buvo tęsiama prisidengiant civiliniais tyrimais, rašo tyrimą cituojantis leidinys „The Moscow Times“. Tyrėjai perėmė telefoninius pokalbius tarp cheminį ginklą kūrusių mokslininkų ir Rusijos karinės žvalgybos (GRU) pareigūnų, kurie įtariami „Novičiok“ panaudojimu Jungtinėje Karalystėje, bandant nunuodyti dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą.

Dviems tyrime atskleistiems Rusijos tyrimų institutams jau taikomos Europos Sąjungos sankcijos už dalyvavimą cheminių ginklų kūrime. Tačiau du kiti institutai dirbo nepastebėti Vakarų žvalgybų, nustatė tyrėjai.

„Rusija tęsė savo „Novičiok“ programą dar ilgai po oficialios jos uždarymo datos“ ,– rašo „Bellingcat“.

Taip pat skaitykite

Tyrėjai nustatė, kad vienas iš itin slaptų valstybinių institutų vadovų, kur vyko cheminio ginklo gamyba, Sergejus Čepuras, telefonu kalbėjosi su GRU dalinio „29155” atstovais, lankėsi pačiame GRU.

Pernai žiniasklaida pranešė, kad Vakarų žvalgybos įtaria elitinį GRU „29155“ dalinį rengus atakas įvairiose Europos, Vakarų pasaulio valstybėse, jo tikslas – destabilizuoti padėtį Europoje.

Taip pat skaitykite

Rusijos GRU šnipai 2018 m. bandė „Novičiok“ medžiaga nunuodyti dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Jungtinėje Karalystėje. Šiemet nuodais iš „Novičiok“ grupės Rusijoje buvo apnuodytas opozicionierius Aleksejus Navalnas. Kremlius neigia bet kokias sąsajas su abiem pasikėsinimais, nepaisant gausių įrodymų ir Cheminio ginklo draudimo organizacijos išvadų.

Taip pat skaitykite