Pasaulyje

2020.10.26 19:16

Lenkijos valdžia kuria „pragarą moterims“? Tūkstančiai lenkų protestuoja dėl abortų įstatymo

Julius Palaima, LRT.lt2020.10.26 19:16

Lenkijoje kelias dienas iš eilės nesiliauja protestai dėl šalies Konstitucinio Teismo priimto abortų įstatymo, kuriuo pažymima, kad nėštumo nutraukimas dėl vaisiaus apsigimimo, yra „nesuderinamas“ su gyvybės apsaugos principu.

Kelias dienas trunkantys protestai neaplenkė ir šalies bažnyčių, o prieš teismo nutarimą nusiteikę Lenkijos piliečiai neslėpė įsiūčio.

„EUObserver“ pranešė, kad sekmadienį visoje šalyje vykusių Šv. Mišių metu feministinės grupės trikdė bažnyčių veiklą, veržėsi prie altorių ir skanduotėmis bandė siųsti aiškią žinutę aukščiausiems religiniams vadovams Lenkijoje.

Tuo metu protestuotojai šalies sostinėje Varšuvoje masinių eitynių metu nešė plakatus su užrašais „Jūsų rankos susitepė krauju“ ir „Jūs kuriate moterų pragarą“.

Nemažą dalį valdžios sprendimais abortų klausimais kritikuojančių asmenų sudaro ir vyrai. „Nujaučiu, kad vėliau gali būti pasikėsinta ir į mano laisvę“, – agentūrai „Associated Press“ sakė vienas iš eitynių dalyvių Dawidas Pawlowskis.

Protestai išplito ir į kitus šalies miestus, įskaitant Krokuvą, Vroclavą, Katovicus ar Ščesiną.

Valdžia sveikina sprendimą

Sprendimas dar labiau griežtinti abortų įstatymus turėtų tenkinti Lenkijos valdančiosios partijos „Teisė ir Teisingumas“ (PiS) narius bei jos lyderį Jaroslawą Kaczynskį.

Dar praėjusių metų gruodį jo vadovaujama 119 parlamentarų grupė pateikė prašymą šalies Teismo tribunolui, kad šis įvertintų abortus, atliktus ankstyvesnėse nėštumų stadijose dėl rimtų apsigimimų ir sveikatos sutrikimų, pagal keturis konstitucinius principus, praneša portalas „Notes from Poland“.

Žmogaus orumas, teisė į gyvenimą, diskriminacijos draudimas ir demokratinė įstatymo teisė buvo įvardinti principais, pagal kuriuos reikia iš naujo įvertinti ir taip vieną griežčiausių ES abortų įstatymų.

Ketvirtadienį Konstitucinio Teismo priimtas nutarimas nurodė, kad reikia dar labiau griežtinti įstatymą ir kad „nėštumo nutraukimas esant vaisiaus apsigimimui“ prieštarauja aukščiau išvardintiems keturiems Konstitucijos punktams.

„Tribunolas laikosi pozicijos, kad žmogaus gyvybė yra vertinga bet kurioje jos vystymosi stadijoje ir turėtų būti saugoma“, – sakė vienas iš Teismo atstovų Justynas Piskorskis, kurį citavo „Notes from Poland“.

Manoma, kad PiS partija šiuo sprendimu bandė nuslopinti kritiką, kurios pastaruoju metu susilaukė iš konservatyviųjų savo rėmėjų ir Bažnyčios atstovų, esą jų pažadėtieji įstatymai dėl abortų tvarkos yra pernelyg švelnūs.

Prezidento aplinka bando mažinti įtampą

Lenkijos šalies prezidentui Andrzejui Dudai pastarosios kelios dienos buvo itin nelengvos, šalyje situacija pasunkėjo dėl žaibiškai valstybės teritorijoje plintančio koronaviruso, o ir pats valstybės vadovas buvo priverstas izoliuotis, kuomet jam buvo patvirtintas teigiamas viruso testas.

Protestai dėl abortų įstatymo pataisų tapo tik dar vienu jo galvos skausmu, o Konstitucinio Teismo sprendimas sugriežtinti abortų įstatymą nepalengvins padėties.

Pats Lenkijos vadovas praeityje ne kartą pasisakė už abortų įstatymų griežtinimą, o parlamente priėmus tokį sprendimą, jis esą sutiktų jį pasirašyti.

Didėjančias aistras dėl priimto abortų įstatymo pakeitimų bandė užgesinti A. Dudos patarėjas Andrzejus Dera, kalbėdamas su Lenkijos televizija „TVN24“.

„Kompromisas dėl abortų įstatymo vis dar yra įmanomas. Šis Konstitucinio Teismo sprendimas yra signalas visai politinei Lenkijos klasei, kad reikia kurti tikslius ir aiškiai apibrėžtus įstatymus, kad šie būtų suderinti ir aiškiai apibrėžti“, – kalbėjo prezidento kanceliarijos vadovas A. Dera.

Žmogaus teisių grupės neslepia nusivylimo

Nemaža dalis žmogaus teisių organizacijų Lenkijoje ir pasaulyje pasmerkė Konstitucinio Teismo sprendimą.

„Amnesty International“, „Center for Reproductive Rights“ ir „Human Rights Watch“ organizacijos dar ketvirtadienį kartu paskelbė siunčiančios savo ekspertus nustatyti moterų ir mergaičių padėtį Lenkijoje žmogaus teisių klausimais.

Kasmet šioje šalyje atliekamų legalių abortų skaičius viršija kiek daugiau nei tūkstantį – didžioji dalis jų atliekama dėl gimdyvės vaisiaus apsigimimų.

„Notes from Poland“ praneša, kad kur kas daugiau abortų Lenkijos pilietės nelegaliai atlieka užsienyje – manoma, kad tokių atvejų gali būti nuo 80 iki 150 tūkstančių.

Moterys keliauja į liberalesnius aborto įstatymus taikančias valstybes, tokias kaip Vokietija ar Slovakija.

Politologas: vyksta valdžios vykdoma radikalizacija

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Andžejus Pukšto tikina, kad pastarasis Lenkijos Konstitucinio Teismo sprendimas dėl abortų įstatymo jo nenustebino.

„Ta tvarka jau tris dešimtmečius buvo viena griežčiausių Europoje. Akivaizdu, kad žmonės išėjo į gatves, ją dar labiau sugriežtinus. Vyksta savotiška valdžios vykdoma radikalizacija, o nepatenkinti žmonės net veržiasi į bažnyčias, nutraukinėja mišias“, – kalbėjo VDU politologas.

„Pastarąsias dvi dienas Lenkija ūžė dėl protestų“, – skambiai įvykius kaimyninėje šalyje įvertino A. Pukšto.

VDU politologo įsitikinimu, į reikšmingus kompromisus dėl abortų įstatymo pakeitimo Lenkijoje šios šalies valdžia veltis neturėtų.

„Daugiausia, ką valdžia išdrįstų padaryti, tai išlaikyti abortų tvarką tokią, kokia ji buvo iki šiol. Daugelis abejoja šiuo Konstitucinio Teismo sprendimo legitimumu, mano, kad teisėjai net neturėjo juridinės galios skelbti tokį įstatymą“, – sakė A.Pukšto.

Jis mano, kad protestų banga Lenkijoje turėtų dar labiau plėstis, o ją sustabdyti valdžiai gali būti labai sudėtinga: „Vadinamųjų moteriškų protestų banga tikrai nenuslūgs. Eitynės vyksta autonomiškai nuo opozicijos, jie vyksta spontaniškai, be jokios politikų pagalbos“.