Pasaulyje

2020.10.26 07:52

Konfliktas Kalnų Karabache. Vos įsigaliojus paliauboms, Armėnija ir Azerbaidžanas apkaltino vienas kitą jas pažeidus

atnaujinta 14.01
ELTA, BNS2020.10.26 07:52

Armėnija ir Azerbaidžanas apkaltino vienas kitą pažeidus naują paliaubų susitarimą netrukus po to, kai jis įsigaliojo pirmadienio rytą.

Azerbaidžano Užsienio reikalų ministerija (URM) teigė, kad Armėnijos pajėgos apšaudė Tartaro miestą ir aplinkinius kaimus, taip „šiurkščiai pažeisdamos“ paliaubas, apie kurias sekmadienį pranešė Vašingtonas. Paliaubos įsigaliojo pirmadienį 8 val. vietos laiku (6 val. Lietuvos laiku).

Armėnijos Gynybos ministerija savo ruožtu tvirtino, kad Azerbaidžano pajėgos „šiurkščiai pažeidė“ paliaubas artilerija apšaudydamos kariuomenės pozicijas fronto linijoje.

Kiek anksčiau pranešta, kad Armėnija ir Azerbaidžanas dar kartą sutarė laikytis „humanitarinių paliaubų“ Kalnų Karabacho konflikte, kurios įsigalioja nuo pirmadienio, pranešė JAV Valstybės departamentas.

Valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephenas Biegunas šeštadienį susitiko su kovojančių šalių užsienio reikalų ministrais ir vadinamosios Minsko grupės atstovais, teigiama bendrame Minsko grupės pranešime.

JAV kartu su Prancūzija ir Rusija sudaro Minsko grupę, kurią suformavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) tarpininkauti konflikto šalims.

Azerbaidžano prezidentas grasina

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas pareiškė, kad Baku eisi iki galo, jeigu Armėnija nepasitrauks iš Azerbaidžano teritorijos.

„Mes toliau žengsime savo keliu. Jeigu nori ugnies nutraukimo, tai tegul pasako Armėnijai, kad ji paliktų mūsų teritorijas. Jei to nebus, mes eisime iki galo“, – teigė I. Alijevas, pirmadienį kreipdamasis į tautą per televiziją.

Anot I. Alijevo, jo pozicija žinoma azerbaidžaniečių tautai. „Šis klausimas turi būti išspręstas arba kariniu, arba taikiu būdu. Aš pasiūliau: jeigu norite, kad konfliktas būtų išspręstas taikiai, gerai, mes sustosime, bet mums turi būti nedelsiant pranešta, kad Armėnija palieka mūsų teritorijas, mums turi būti pateiktas Armėnijos kariuomenės išvedimo grafikas. Padėtis, kai bus laikomasi ugnies nutraukimo, o konfliktas liks įšaldytas, mūsų netenkina“, – pabrėžė Azerbaidžano prezidentas.

Jis taip pat priekaištavo šalims, kurios, anot jo, viena vertus, kalba apie paliaubų būtinybę, bet, kita vertus, tiekia Armėnijai ginklus.

Kalnų Karabacho konfliktas

Azerbaidžanas ir Armėnija yra įsivėlę į nuožmų konfliktą dėl Kalnų Karabacho kontrolės, Jerevano remiamiems separatistams užėmus šią kalnuotą provinciją per 10-ojo dešimtmečio karą, pareikalavusį apie 30 tūkst. žmonių gyvybių.

Kalnų Karabacho paskelbtos nepriklausomybės nepripažįsta jokia valstybė, net Armėnija, ir pagal tarptautinę teisę šis regionas lieka Azerbaidžano dalis.

Šiuo metu vykstančios kautynės įsiplieskė rugsėjo 27 dieną. Armėnija ir Azerbaidžanas kaltina viena kitą taikantis į civilius objektus ir pažeidžiant ankstesnes paliaubas. Nuolat skambantys raginimai susilaikyti nuo smurto, panašu, neturi jokio poveikio realiai padėčiai.

Nuo kovų pradžios smarkiai bombarduojamame Kalnų Karabacho pagrindiniame mieste Stepanakerte pastarosiomis dienomis buvo tyliau.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai pirmadienį pranešė, kad praėjusi naktis buvo rami. 10 minučių iki paliaubų įsigaliojimo nugriaudėjo sprogimas, o virš netoliese esančios kalvos buvo pakilęs dūmų kamuolys.

Pirmadienio rytą iš fronto linijos pusės buvo girdėti mažiau kautynių garsų nei ankstesnėmis dienomis, nors iš tolo tebeaidėjo šūviai.

„Intensyvios“ derybos

Pranešama, kad per kautynes žuvo jau daugiau nei 1 000 žmonių, daugiausia armėnų separatistų kovotojai, tačiau tarp aukų yra ir kelios dešimtys civilių.

Azerbaidžanas nepaviešino jokių savo kariuomenės nuostolių – taigi, realus aukų skaičius tikriausiai yra daug didesnis. Kaip praėjusią savaitę pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, atsinaujinęs konfliktas pareikalavo jau beveik 5 tūkst. žmonių gyvybių.

Rusija kartu su Prancūzija ir Jungtinėmis Valstijomis vadovauja vadinamajai Minsko grupei, kuriai nuo 10-ojo dešimtmečio taip ir nepavyko rasti sprendinio šiam konfliktui.

Šiemet prasiveržusios kautynės yra įnirtingiausios nuo 1994 metais paskelbtų paliaubų, todėl nuskambėjo būgštavimų, kad Azerbaidžano sąjungininkė Turkija ir gynybos aljansą su Armėnija sudariusi Rusija galėtų labiau įsivelti į konfliktą.

Vėliausios paliaubos buvo paskelbtos, Vašingtone įvykus JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo Stepheno Bieguno (Stiveno Bigano) susitikimui su armėnų užsienio reikalų ministru Zograbu Mnacakianu ir jo kolega azerbaidžaniečiu Ceyhunu Bayramovu (Džeichunu Bairamovu), taip pat su Minsko grupės pirmininkais.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad derybos buvo „intensyvios“.

Valstybės departamentas pažymėjo, jog Minsko grupės pirmininkai ir užsienio reikalų ministrai „susitarė vėl susitikti Ženevoje spalio 29 dieną“, siekdami aptarti „visus žingsnius, reikalingus taikiam Kalnų Karabacho konflikto išsprendimui pasiekti“.

Baku teigia nuo kautynių pradžios pasiekęs reikšmingų pergalių, atkovojęs per 10-ojo dešimtmečio karą prarastas teritorijas, konkrečiai – esančias armėnų kontroliuojamoje buferinėje zonoje aplink ginčijamą regioną.

Armėnija prisipažino patyrusi nuostolių ir ragina savanorius prisidėti prie kovų fronte.