Pasaulyje

2020.10.26 07:10

Įvykiai Baltarusijoje. „Viasna“: Baltarusijoje per pirmadienio protestus sulaikyti 235 žmonės

atnaujinta 20.16
BNS, LRT TV naujienų tarnyba, ELTA2020.10.26 07:10

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pirmadienį dieną pranešė, kad opozicijos šalininkai pradeda nacionalinį streiką, nes pasibaigė prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai pateikto ultimatumo atsistatydinti terminas. Vėliau pasirodė pranešimai, kad sostinėje Minske prasidėjo protestų dalyvių areštai. Baltarusijoje pirmadienį per opozicijos protestus buvo sulaikyti 235 žmonės, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.

Centro duomenimis, daugiausiai žmonių buvo sulaikyta Minske. Areštų taip pat buvo Breste, Gardine, Lydoje, Mogiliave.

Minsko miesto vykdomojo komiteto vyriausioji vidaus reikalų valdyba patvirtino, kad vakare per protestus buvo sulaikomi žmonės. „Patvirtiname sulaikymus už įstatymų dėl masinių renginių pažeidimus“, – sakė sostinės milicijos atstovas, kuris tikslaus sulaikytųjų skaičiaus nenurodė.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Baltarusijos opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Cichanouskaja anksčiau šį mėnesį paskelbė A. Lukašenkai „liaudies ultimatumą“ – dviejų savaičių terminą atsistatydinti, nutraukti smurtą ir paleisti politinius kalinius. Priešingu atveju, perspėjo ji, nuo spalio 26-osios bus rengiamas visuotinis streikas.

Pirmadienį ryte baltarusių kanalai „Telegram“ platformoje pradėjo skelbti apie darbuotojų susirinkimus ir galimus streikus virtinėje stambių šalies bendrovių, įskaitant „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamyklą (MZKT), Minsko traktorių gamyklą (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamyklą. Prie jų jungėsi ir privatus verslas.

Be to, pasirodė pranešimų apie „sėdimuosius streikus“ kai kuriose aukštosiose mokyklose, dalies jų studentai nedidelėmis kolonomis išėjo į Minsko gatves. Pasak liudininkų, per studentų akcijas buvo sulaikomi žmonės.

Sostinės centre, kur pirmadienį vakare vyksta „visos šalies akcija streikams palaikyti“, areštuota daugiau kaip 10 žmonių.

Sekmadienio protestų aidai

„Šiandien prasideda Liaudies streikas. Nuo šio ryto streikuoja valstybinių fabrikų ir įmonių darbuotojai, transporto darbuotojai ir kalnakasiai, mokytojai ir studentai“, – savo „Telegram“ kanale rašė S. Cichanouskaja ir paragino prie streiko prisijungti privataus verslo narius, dvasininkus ir sportininkus. Tačiau S. Cichanouskaja nepateikė jokių duomenų apie streike dalyvaujančių žmonių skaičių.

Pirmadienio rytą sostinės Minsko gatvės buvo pustuštės, nors visos pagrindinės parduotuvės ir vaistinės buvo atidarytos, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Baltarusijos policija sekmadienį per šalyje vykusius antivyriausybinius protestus sulaikė 523 žmonės, 160 iš jų sulaikyti sostinėje Minske, pirmadienį paskelbė Vidaus reikalų ministerija, praneša agentūra „Reuters“.

Atnaujinta 19.07

Minske prasidėjo protestų dalyvių areštai

Minsko centre, kur pirmadienį vakare vyksta „visos šalies akcija streikams palaikyti“, buvo areštuota daugiau kaip 10 žmonių, naujienų agentūrai „Interfax“ sakė liudininkai.

Pasak jų, jėgos struktūrų nariai užblokavo protestuotojus keliose Nepriklausomybės prospekto atkarpose ir pradėjo areštus. Taip pat pranešama apie asmenis, sulaikytus Minsko miegamuosiuose rajonuose.

Areštai tęsiasi, sakė liudininkai.

„Interfax“ korespondentas pranešė, kad pirmadienį vakare Minske vyksta opozicijos akcija streikams palaikyti. Minsko centre esančios aikštės apsuptos jėgos struktūrų narių, prie metropoliteno Spalio stoties stovi kelios transporto priemonės sulaikytiesiems vežti ir autobusai su omonininkais.

Kai kurie prekybos centrai Nepriklausomybės prospekte „dėl techninių priežasčių“ buvo uždaryti pirma laiko.

Atnaujinta 16.17

Europos Sąjunga įdėmiai stebi įvykius Baltarusijoje ir primena apie žmonių teisę streikuoti, pirmadienį pareiškė ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano.

„Labai atidžiai stebime raginimus rengti visuotinį streiką ir demonstracijas. Norime priminti, kad teisė streikuoti yra viena pagrindinių teisių, kurią reikia gerbti“, – P. Stano sakė žurnalistams per spaudos konferenciją Briuselyje, paprašytas pakomentuoti įvykius Baltarusijoje.

„Toliau stebime padėtį Baltarusijoje, – sakė J. Borrellio atstovas. – Kaip jau ne kartą sakėme, esame susirūpinę dėl prievartos naudojimo prieš taikius demonstrantus ir apskirtai dėl Baltarusijos valdžios, iki šiol neinančios į įtraukų dialogą ieškant sprendinio dėl krizės šalyje, veiksmų.“

Atsakydamas į papildomą klausimą apie dar vieną sankcijų Baltarusijai paketą, numatant sankcijas ir prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, ES diplomatijos vadovo atstovas sakė, kad dėl šių priemonių „darbas tęsiamas“.

„Taryboje aptariamas antras šių sankcijų etapas. Kai tik bus susitarta dėl galutinio sąrašo, sankcijos bus patvirtintos ir apie jas bus paskelbta“, – paaiškino P. Stano.

Atnaujinta 15.18

S. Cichanouskaja praneša, kad prasidėjęs nacionalinis streikas vyksta „labai aktyviai“.

„Šiandien prasidėjo nacionalinis streikas – prasidėjo labai aktyviai“, – duodama interviu „YouTube“ kanalui „Strana dlia žizni“ („Šalis gyvenimui“) sakė S. Cichanouskaja.

Anot jos, prie streiko prisidėjo Baltarusijos medikai, Aukštųjų technologijų parkas ir studentai, taip pat privačios įmonės.

„Tai neįtikėtinas solidarumo lygis“, – teigė opozicijos lyderė.

S. Cichanouskaja atkreipė dėmesį, kad kitose šalyse taip pat rengiamos solidarumo su streikuojančiais Baltarusijoje akcijos ir organizuojamos pagalbos lėšų rinkimo iniciatyvos.

„Žmonės savo dienos užmokestį perveda į pagalbos streikuojantiems fondus. Mano duomenimis, jie jau surinko daugiau kaip 7 mln. JAV dolerių“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

Pasak jos, pirmadienio streikai „tėra pradžia“, ir jie „toliau tęsis“.

Baltarusijoje varžoma nepriklausomos žiniasklaidos veikla – taigi, kol kas įvertinti kolektyvinio veiksmo masto nepavyko.

Baltarusijos demokratinių profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Aliaksandras Jarašukas pareiškė žinąs, kad streikuoti buvo pasiruošę tam tikros profsąjungos ir pavieniai darbuotojai.

„Tačiau sunku nuspėti, kiek prisijungs žmonių, atsižvelgiant į didžiulį valdžios spaudimą“, – AFP sakė A. Jarašukas.

Pirmadienio rytą Baltarusijos žiniasklaida ir kanalai „Telegram“ platformoje pradėjo skelbti apie darbuotojų susirinkimus ir galimus streikus virtinėje stambių šalies bendrovių, įskaitant „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamyklą (MZKT), Minsko traktorių gamyklą (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamyklą.

Prie jų prisijungia ir privatus verslas. Ant kai kurių parduotuvių ir maitinimo įstaigų durų yra pranešimų, kad pirmadienį jos nedirbs dėl techninių priežasčių, inventorizacijos arba tiesiog paskelbė laisvą dieną.

Be to, pasirodė pranešimų apie „sėdimuosius streikus“ kai kuriose aukštosiose mokyklose, dalies jų studentai nedidelėmis kolonomis išėjo į Minsko gatves.

Atnaujinta 14.54

Baltarusijos sostinėje į pirmadieninę protesto akciją vėl išėjo pensininkai, kurie iš pradžių susirinko Nepriklausomybės aikštėje, o paskui, prie jų prisidėjus studentams, žygiavo centriniu Nepriklausomybės prospektu, pranešė liudininkai.

Teisėsaugos pareigūnai demonstracijai kol kas netrukdė. Minsko gatvėse žmonės nuo ryto taip pat formuoja „solidarumo grandines“.

Darbuotojų susitikimai

Virtinėje stambių Baltarusijos bendrovių vyksta streiką pradėti pasirengusių darbuotojų susirinkimai, pirmadienį pranešė žiniasklaida. Baltarusijoje pirmadienį, po opozicijos paskelbto „liaudies ultimatumo“, jau sulaikyta apie 40 žmonių, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.

Remiantis centro, savo tinklalapyje paskelbusio nuolat atnaujinamą sulaikytųjų sąrašą, duomenimis, daugiausia žmonių sulaikyti Minske ir Gardine.

Anksčiau šį mėnesį Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja nustatė Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai dviejų savaičių terminą atsistatydinti, nutraukti smurtą ir paleisti politinius kalinius. Priešingu atveju, perspėjo ji, nuo pirmadienio bus rengiamas visuotinis streikas.

Žinios. Pirmą kartą Seimo rinkimuose dalyvavusi Laisvės partija šampaną iššovė nelaukusi galutinių rezultatų

Baltarusijos „Telegram“ kanalai ir žiniasklaida praneša, kad svarbiose Baltarusijos bendrovėse – „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamykloje (MZKT), Minsko traktorių gamykloje (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamykloje – vyksta darbuotojų susirinkimai.

Pasak „Telegram“ kanalų, pirmadienio rytą buvo gauta daugiau nei 100 pranešimų apie streiką.

Portalo tut.by duomenimis, „MTZ darbuotojai kolona eina per cechus, renka žmones į streiką. Administracija liepė uždaryti cechus priešais koloną“.

„MTZ, kalvių cechas. Darbuotojai išėjo, ploja ir skanduoja: „Prisijunk“, – praneša portalas.

„Laisvės radijas“ informavo, kad „į „Grodno Azot“ teritoriją įvažiavo dvi didelės mašinos su OMON pareigūnais. Žmonės įkalbinėjami pradėti dirbti. Iškelta raudonai baltai raudona vėliava“.

Tuo metu koncernas „Belneftechim“ paneigė platformoje „Telegram“ platinamą informaciją apie streiką „Grodno Azot“.

Pramonės ministro padėjėjas Česlavas Šulha savo ruožtu pareiškė, kad pirmadienio rytą Baltarusijos pramonės bendrovės dirba įprastu režimu.

„Šiuo metu neturime informacijos, kad įmonės streikuoja. Visos įmonės veikia normaliai“, – sakė jis.

„Spalio 26 dienos 10 valandą visos ekonomikos realiojo sektoriaus įmonės veikia įprastai. Gamyba nebuvo sustabdyta, kaip tai teigia kai kurie telegramų kanalai“, – pareiškė Baltarusijos Vyriausybės atstovė spaudai Aliaksandra Isajeva.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Pranešama apie 280 sulaikytųjų

Teisių gynimo centras „Viasna“ pranešė, kad per sekmadienį Baltarusijoje vykusias protesto akcijas buvo sulaikyta 280 žmonių.

Centro duomenimis, sulaikymai vyko Babruiske, Barysave, Breste, Gardine, Liachavičuose, Lydoje, Magiliave, Minske. Navapolacke, Pinske, Polocke, Pružanuose, Rečycoje, Valkaviske, Vitebske ir Žabinkoje. Kai kurie iš sulaikytųjų jau paleisti iš milicijos.

Minsko miesto vykdomojo komiteto Vidaus reikalų vyriausiosios valdybos vadovas Ivanas Kubrakovas baltarusių žiniasklaidai pranešė apie maždaug 120 sulaikytųjų sostinėje ir du nukentėjusius pareigūnus.

Kaip skelbiama, milicija, siekdama išvaikyti protestuotojus, naudojo kurtinamąsias granatas ir ašarines dujas, o žiniasklaida pranešė, kad mažiausiai keli protestų dalyviai buvo sužeisti, OMON padaliniams šaudžius guminėmis kulkomis.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos atstovė Volha Čemodanava patvirtino informaciją, kad per protesto akcijas Minske buvo naudojamos specialiosios priemonės.

„Teisėsaugininkai panaudojo specialiąsias priemones, kad numalšintų neteisėtus protestuotojų veiksmus“, – sekmadienį tvirtino V. Čemodanova.

Ji sakė, kad informacija apie nukentėjusiuosius Minske bus paskelbta pirmadienį.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.