Pasaulyje

2016.01.27 15:40

Turkijoje prokurorai prašo teismo įkalinti iki gyvos galvos du opozicijos žurnalistus

BNS2016.01.27 15:40

Turkijos prokurorai pareikalavo skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes dviem iškiliems opozicijos laikraščio „Cumhuriyet“ žurnalistams, kaltinamiems valstybės paslapčių paviešinimu, trečiadienį pranešė žiniasklaida.

Šie kaltinimai susiję su vienu „Cumhuriyet“ straipsniu, kuriame teigta, kad prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybė mėgino pasiųsti ginklų džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje.

Prokuratūra paprašė Stambulo teismo įkalinti iki gyvos galvos laikraščio vyriausiąjį redaktorių Caną Dundarą bei „Cumhuriyet“ biuro Ankaroje vadovą Erdemą Gulą, pranešė naujienų agentūra „Dogan“, remdamasi teismo dokumentais.

Pranešime nurodoma, kad kaltinamajame akte ieškovais įvardyti R. T. Erdoganas ir Hakanas Fidanas – labai įtakingas, bet visuomenei mažai Nacionalinės žvalgybos organizacijos (MIT) vadovas, kuris yra artimas prezidento sąjungininkas.

C. Dundaras ir E. Gulas pernai lapkričio pabaigoje buvo areštuoti dėl anksčiau tais metais pasirodžiusio straipsnio, kuriame esą buvo pateikti įrodymai, kad 2014 metų sausį pasienyje sulaikyta viena ginklų siunta buvo skirta Sirijos islamistams sukilėliams.

Nuo tada abu žurnalistai laikomi Silivrio kalėjime netoli Stambulo, laukdami teismo, kurio data dar nepaskirta.

Jie kaltinami tuo, kad šnipinėjimo tikslais gavo ir atskleidė informaciją, kuri yra valstybės paslaptis, kad siekė smurtu nuversti Turkijos vyriausybę ir kad padėjo ginkluotai teroristinei organizacijai.

Prokurorai žurnalistams pareikalavo daug griežtesnių bausmių nei prognozuota.

Ši byla padidino tarptautinį susirūpinimą dėl žiniasklaidos laisvės R. T. Erdogano vadovaujamoje Turkijoje, juolab, kad prezidentas asmeniškai perspėjo C. Dundarą, jog jam teks brangiai sumokėti už tą pirmajame puslapyje išspausdintą straipsnį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.