Pasaulyje

2020.10.25 14:32

Įvykiai Baltarusijoje. Daugiau kaip 100 tūkst. baltarusių eitynėse reikalavo Lukašenkos pasitraukimo

sulaikyta daugiau nei 100 žmonių; atnaujinta 20.13
BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.10.25 14:32

Daugiau kaip 100 tūkst. baltarusių sekmadienį dalyvavo eitynėse Minske, reikalaudami autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo.

Atnaujinta 20.13

Protesto akcija surengta baigiantis opozicijos paskelbtam ultimatumo terminui.

Milicija, siekdama išvaikyti protestuotojus, naudojo garsines granatas ir ašarines dujas. Liudininkai pranešė, kad Minske ir Gardine sulaikyta daugiau kaip šimtas žmonių.

Siekiant sutrukdyti demonstracijai, Minsko centre buvo uždarytos metro stotys, suvaržytas mobilaus interneto veikimas.

Atnaujinta 19.03

Baltarusijoje sekmadienį sulaikyta mažiausiai 110 protestuotojų

Baltarusijoje sekmadienį sulaikyta mažiausiai 110 valdžios nesankcionuotų protesto akcijų dalyvių, pranešė žmogaus teisių centras „Viasna“.

Centro tinklapyje skelbiamas sąrašas su sulaikytų protestuotojų pavardėmis – dabar jų 112, sąrašas nuolat atnaujinamas.

Pasak žmogaus teisių gynėjų, sulaikymai užfiksuoti sostinėje Minske, taip pat Breste, Bobruiske, Borisove, Vitebske, Gardine, Žlobine, Lydoje, Liachovičiuose, Mogiliave, Novopolocke, Pinske, Pečicoje.

Tarp sulaikytųjų – opozicijos politikas Dmitrijus Daškevičius, penki žurnalistai.

A. Lukašenkos rezidenciją Minske saugo 10 šarvuočių

Sekmadienį, kai sukanka Baltarusijos opozicinės Koordinacinės tarybos paskelbto „liaudies ultimatumo“, reikalaujančio Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo, terminas, Baltarusijos prezidento rezidencijos Minsko centre apsaugai nusiųsti šarvuočiai.

Liudininkai naujienų agentūrai „Interfax“ papasakojo matę prie Valstybinės vėliavos aikštės, šalia kurios yra Nepriklausomybės rūmai – A. Lukašenkos miesto rezidencija – važiuojančius dešimt šarvuočių, kurie įvažiavo į rezidencijos teritoriją ir saugo jos perimetrą.

Aikštę ir prieigas prie rezidencijos saugo teisėsaugos pareigūnai.

Saugumo priemonės taip pat sugriežtintos kitose aikštėse Baltarusijos sostinės centre. Palyginti su ankstesniais protestais, Minsko centre dislokuota kur kas daugiau specialiosios technikos.

Atitvertos Nepriklausomybės ir Spalio aikštės, čia budi neperšaunamas liemenes dėvintys pareigūnai, dalis jų ginkluoti Kalašnikovo automatais.

Užtvertos visos prieigos prie Laisvės aikštės, taip pat apsupta aikštė aplink Antrojo pasaulinio karo muziejų ir šalia esantis parkas.

Be to, teisėsaugos pareigūnai užima pozicijas aplink protestuotojų susirinkimo vietą, apie kurią buvo paskelbta anksčiau, ir kontroliuoja tiltus bei sankryžas.

Atnaujinta 18.44

Iš Minsko – pranešimai apie guminėmis kulkomis sužeistus protestuotojus

Baltarusijos opozicinė žiniasklaida skelbia pranešimus, jog per šį sekmadienį vykusias jau tradicinėmis tapusias masines protesto akcijas mažiausiai keli jų dalyviai buvo sužeisti, į protestuotojus OMONo padaliniams šaudžius guminėmis kulkomis.

Įvykių liudininkai agentūrai „Interfax“ pranešė, jog kelių garsinių granatų susprogdinimų Minsko Orlovsko rajone pasigirdo šūviai. Keletas protestuotojų iškart kreipėsi pagalbos į medikus, tarp jų – į koją sužeista mergina ir taip pat sužalotas vyras, taip pat į pilvą sužalotas vyras.

Protestuotojų tvirtinimu, OMONas prieš protestuotojus panaudojo gumines kulkas.

Opoziciniai „Telegram“ kanalai praneša, kad saugumo pajėgos į protestuotojus paleido kelias serijas guminių kulkų, yra nukentėjusiųjų.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerija agentūrai „Interfax“ patvirtino, kad saugumo pajėgos panaudojo specialiąsias priemones, nenurodydama, kokas konkrečiai.

Atnaujinta 18.03

Aktyvistai: per nesankcionuotas protesto akcijas Baltarusijoje suimta beveik 60 žmonių

Paskutinę vadinamojo „liaudies ultimatumo“ dieną Baltarusijoje surengta protesto akcijų. Žmogaus teisių aktyvistai skelbia, kad per jas buvo suimta šešios dešimtys žmonių.

Kaip skelbia Baltarusijoje neregistruotas žmogaus teisių ginimo centras „Vesna“, suimtųjų sąraše yra beveik 60 žmonių. Žmogaus teisių gynėjų duomenimis, žmonių suimta trylikoje šalies miestų: Minske, Gardine, Gomelyje, Breste, Mogiliove, Rečycoje, Minske, Lydoje, Borisove, Novopolocke, Vitebske, Liachavičuose ir Žodine.

Skelbiama, kad prie Minsko centrinės rajoninės vidaus reikalų valdybos, per kurią ėjo nesankcionuotos opozicijos protesto akcijos dalyvių kolona, įvyko keli stiprūs pokštelėjimai. Liudininkai agentūrai „Interfax“ sakė, kad prieš protestuotojus buvo panaudotos šviesinės-garsinės granatos. Žmonės ėmė bėgti į aplinkinius kiemus. Vėliau buvo girdėti dar keli pokštelėjimai.

Atnaujinta 17.17

Vilniuje surengtas Solidarumo maršas

Vilniuje surengtas Solidarumo maršas, baigiantis Baltarusijos opozicijos „liaudies ultimatumo“ terminui, kuriuo reikalaujama Lukašenkos atsistatydinimo.

Viena maršo organizatorių Natalija Kolegova teigia, kad baltarusiai jaučia lietuvių palaikymą, tačiau šiandien eitynėse daugiausia dalyvavo prieglobsčio Lietuvoje paprašę baltarusiai.

Pasak N. Kolegovos, eitynėse dalyvavo apie 250-imt žmonių, jie tikisi artimiausiu metu grįžti į pasikeitusią Baltarusiją.

„Mes visi žinome, kad yra ir koronavirusas, iš kitos pusės – rinkimai (...), bet mes norime jaustis kartu, jausti, kad lietuviai yra mūsų draugai, kartu su mumis. Šis žygis yra tokia galimybė parodyti, kad mes esame kartu. Žinoma, mes visi norime, kad Baltarusija būtų atsinaujinusi“, – LRT RADIJUI sakė viena iš Solidarumo maršo Vilniuje organizatorių N. Kolegova.

Atnaujinta 16.01

Baigiantis ultimatumo terminui, baltarusiai išėjo protestuoti prieš Lukašenką

Sekmadienį, baigiantis opozicijos nustatyto ultimatumo Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai atsistatydinti terminui, baltarusiai išėjo protestuoti į Minsko gatves.

Praeivių nufilmuotose vaizduose, kuriuos rodo vietos žiniasklaida, matyti, kaip autobusais į miesto centrą yra vežamos saugumo pajėgos bei metalinės užtvaros.

Minsko centre uždarytas tuzinas metro stočių siekiant sutrukdyti demonstrantams susirinkti. Taip pat ribojamas mobilusis internetas.

Minske prieš protesto akciją vėl uždaromos metro stotys, stringa mobiliojo interneto ryšys

Minsko sostinėje, kur sekmadienį turėtų įvykti eilinė nesankcionuota protesto akcija, uždaromos metropoliteno stotys.

Iki 12 val. 30 min. uždaryta 12 iš 29 stočių ir tai, pasak Minsko metropoliteno, kuris savo pranešimą paskelbė savo oficialioje paskyroje susirašinėjimo platformoje „Telegram“, daroma siekiant „užtikrinti keleivių saugumą“.

Metropolitenas taip pat atsiprašė keleivių už laikinus nepatogumus.

Be to, Baltarusijos sostinėje ėmė strigti mobiliojo interneto ryšys ir tai, kaip paaiškino vienas iš mobiliojo ryšio operatorių, daroma valdžios institucijų nurodymu.

„Pagal įgaliotųjų valdžios institucijų nurodymą, spalio 25 dieną Minske sumažintas mobiliojo interneto pralaidumas. Vykdant šį reikalavimą, prastėja duomenų perdavimo paslaugos kokybė arba ši paslauga yra laikinai neprieinama“, – nurodoma mobiliojo ryšio operatorės A1 pranešime.

Tuo tarpu mobiliojo ryšio operatorė MTS savo pranešime pažymėjo, jog sekmadienį Minske „dėl priemonių, kurias vykdo įgaliotosios valdžios institucijos siekdamos užtikrinti nacionalinį saugumą, buvo apribota prieiga prie interneto tinklo ir dėl to pablogėjo abonentams teikiamų paslaugų kokybė“.

Baltarusiją jau trečią mėnesį krečia protestai prieš autoritarinį lyderį A. Lukašenką, oficialiai paskelbtą rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų laimėtoju. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Paprastai daugiausia žmonių protestuoti išeina sekmadieniais.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja spalio 13-ąją paskelbė Minsko režimui „liaudies ultimatumą“ ir pagrasino nacionaliniu streiku, jeigu valstybės vadovas per 13 dienų nepraneš apie atsistatydinimą, nebus nutrauktas smurtas prieš demonstrantus ir nebus paleisti politiniai kaliniai.

Šis terminas baigiasi spalio 25 dieną.

Praėjusį penktadienį susitikimo su Danijos užsienio reikalų ministru Jeppe Kofodu Kopenhagoje metu ji paragino „kaip galima greičiau“ surengti naujus rinkimus. O vėliau atskirame pareiškime nurodė, kad naujų rinkimų data turi būti paskelbta iki metų pabaigos.

Tiesa, ji pripažino, jog neaišku, kiek baltarusių atsilieps į raginimą pirmadienį prisijungti prie visuotinio streiko, nes daugelis žmonių yra valdžios bauginami ir bijo prarasi darbą valstybinėse įmonėse.

„Žinau, kad daug žmonių bijo prarasti darbą, – agentūrai AFP sakė ji. – Mes patys neorganizuojame streikų. Žmonės patys nusprendžia, ar yra pasirengę, ar ne.“

Europos Sąjunga (ES) ir Vakarų šalys A. Lukašenkos sąjungininkams yra įvedusios sankcijas dėl rinkimų rezultatų klastojimo ir policijos smurto prieš protestuotojus.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo šeštadienį telefonu kalbėjosi su A. Lukašenka ir paragino paleisti žinomą amerikiečių politinį strategą, kuris buvo suimtas Baltarusijoje prieš rinkimus.

Harvardo universiteto mokslinės draugijos narys Vitalijus Škliarovas yra patarinėjęs JAV, Rusijos ir Ukrainos prezidento posto siekusiems kandidatams. Anksčiau šią savaitę jam buvo skirtas namų areštas.

Europos Parlamentas ketvirtadienį prieš A. Lukašenką kovojančiam judėjimui skyrė Sacharovo premiją.