Pasaulyje

2020.10.24 15:38

Konfliktas Kalnų Karabache. Aliyevas: Baku pasiruošęs sėsti prie derybų stalo, jei Armėnija nutrauks ugnį Karabache

atnaujinta 17.49
ELTA2020.10.24 15:38

Baku yra pasirengęs bet kuriuo metu nutraukti karo veiksmus Kalnų Karabache, jei Armėnija laikysis paliaubų šiame atsinaujinusio konflikto apimtame ginčijamame regione, pareiškė Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas .

„Esame pasirengę liautis kad ir šiandien. Jau sakiau, kad kuo greičiau dings karinė problemos dalis, tuo geriau. Norime sėsti prie derybų stalo. Deja, Armėnija šiurkščiai pažeidė paliaubas ir užpuolė Gendžę. Todėl jeigu jie sustos šiandien, mes taip pat sustosime, o diplomatai dirbs toliau“, – interviu Prancūzijos laikraščiui „Le Figaro“ sakė A. Alyevas.

„Jeigu jie nesiliaus, eisime iki galo, kad išlaisvintume visas okupuotas teritorijas“, – pridūrė Azerbaidžano prezidentas.

Pasak jo, dialogą bus galima atnaujinti, jei Jerevanas laikysis tarptautinių taikos principų.

„Jeigu jie laikysis pagrindinių principų, kuriuos parengė Prancūzija, Rusija ir JAV ir kurių įsipareigojo laikytis Azerbaidžanas – žinoma, viskas liausis ir grįšime prie derybų stalo“, – pabrėžė jis.

I. Aliyevas pareiškė dirbęs „prie šio proceso 17 metų“ ir „bendradarbiavęs su dviem ankstesniais Armėnijos prezidentais, ir mes padarėme pažangos, nors ir nedidelės“.

„Posėdžiai buvo reguliariai rengiami Maskvoje, Paryžiuje ir Vašingtone. Tačiau, kai į valdžią atėjo [Armėnijos premjeras Nikolas] Pašinianas, jis darė beveik viską, kad sutrikdytų derybų procesą – ne tik savo pareiškimais, bet ir savo karinėmis provokacijomis. Praėjus dviem ar daugiau metų nuo jo atėjimo į valdžią jokių procesų nebėra“, – pažymėjo I. Aliyevas.

„Žinoma, manau, kad politinis sprendimas yra įmanomas. Tačiau Armėnijos vyriausybė turi suprasti, kad dabar ji nepajėgi diktuoti, kadangi status quo nebeegzistuoja ir nebėra kontaktinės linijos. Sukūrėme naują realybę ir jie turi į tai atsižvelgti“, – pabrėžė Azerbaidžano valstybės vadovas.

Azerbaidžanas teigia numušęs Kalnų Karabache Armėnijos karinį lėktuvą

Azerbaidžano gynybos ministerija šeštadienį pareiškė, kad Kalnų Karabache buvo numuštas Armėnijos karinių oro pajėgų lėktuvas.

„Spalio 24 d. fronto Gubadli ruože Azerbaidžano priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė Armėnijos karinių oro pajėgų lėktuvą“, - sakoma žinybos pranešime.

Armėnijos gynybos ministerijos atstovė spaudai Šušan Stepanian tučtuojau paneigė šią informaciją. „Tai visiškas melas“, – pareiškė ji Rusijos naujienų agentūrai „RIA“.

Padėtis Kalnų Karabache susikomplikavo rugsėjo 27 d. Regione tęsiasi Armėnijos ir Azerbaidžano ginkluotųjų pajėgų mūšiai, nors jau du kartus buvo susitarta dėl ugnies nutraukimo. Azerbaidžane ir Armėnijoje įvesta karinė padėtis, paskelbta mobilizacija. Abi šalys praneša apie žuvusiuosius ir sužeistuosius, tarp kurių yra civilių.

Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktas dėl Kalnų Karabacho prasidėjo 1988 metų vasarį, kai Kalnų Karabacho autonominė sritis, kur gyventojų daugumą sudaro armėnai, pareiškė pasitraukianti iš Azerbaidžano SSR sudėties. 1991 metų rugsėjį autonomijos administraciniame centre Stepanakerte buvo paskelbta, kad įkuriama Kalnų Karabacho Respublika. Kilus kariniam konfliktui, Azerbaidžanas prarado Kalnų Karabacho kontrolę.