Pasaulyje

2020.10.24 15:35

Cichanouskajos atstovė: režimas į Minską veš daugybę žmonių, bet taip Lukašenka šaudo sau į kojas

Irina Andrianova, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.10.24 15:35

„Ultimatumą parengė Sviatlanos Cichanouskajos komanda, bet iš tikrųjų tai yra ultimatumas, kurį pateikė žmonės“, – LRT RADIJUI sakė Sviatlanos Cichanouskajos atstovė spaudai Ana Krasulina. 

Kandidatė į Baltarusijos prezidentus S. Cichanouskaja Aliaksandrui Lukašenkai pateikė trijų reikalavimų sąrašą, kurį pavadino „žmonių ultimatumu“. Pagal šį ultimatumą A. Lukašenka iki spalio 25 d. turi pranešti apie savo atsistatydinimą, visiškai sustabdyti smurtą gatvėse ir paleisti visus politinius kalinius.

Priešingu atveju S. Cichanouskaja pažadėjo išvesti „visą šalį“ į gatves ir spalio 26 d. surengti nacionalinį „visų įmonių“ streiką, blokuoti „visus kelius“ ir „sužlugdyti pardavimus“ valstybinėse parduotuvėse.

Su Sviatlanos Cichanouskajos atstove spaudai Ana Krasulina kalbėjosi LRT RADIJO žurnalistė Irina Andrianova.

– Ultimatumą parengė S. Cichanouskajos komanda, tačiau iš tikrųjų tai yra žmonių pateiktas ultimatumas. Matome, kad taikius protestus Minske pradėjo slopinti praktiškai teroristinės organizacijos, žmonės be atpažinimo ženklų, mūvintys balaklavas, puolantys civilius gyventojus ir mušantys juos tiesiog gatvėse.

Paūmėjus situacijai, Baltarusijos žmonės pradėjo masiškai kreiptis į mus, prašydami nustatyti terminą, kad saugumo pajėgos, skirtingų lygių pareigūnai ir savivaldos valdininkai žinotų konkrečią datą, nuo kurios jie dalinsis atsakomybe už teroristinius veiksmus su valdžią uzurpavusiu A. Lukašenka. Šiuo atveju tai yra jų pasirinkimas, kurioje pusėje jie nori būti, gėrio ar blogio, ir ar yra pasirengę už tai atsakyti.

– Kitaip tariant, baltarusiai tuo tarsi nori pasakyti, kad esame kantrūs žmonės, tačiau mūsų kantrybė irgi turi ribas.

– Būtent.

– Praėjus kelioms dienoms po ultimatumo paskelbimo, Baltarusijos valdžia sureagavo originaliai – paskelbė tarptautinę Sviatlanos Cichanouskajos paiešką. Ką apie tai mano pati Sviatlana? Ar tai kaip nors teisiškai ar praktiškai paveiks jos galimybes judėti?

– Niekaip nepaveiks. Į Rusiją mes ir taip neketinome vykti, o ši paieška tik ir galioja Baltarusijoje ir Rusijoje.

– Tai reiškia, kad jai ir pagal dokumentus ten geriau kojos nekelti, ar ne?

– Neverta, bet svarbiausia tai, kad mes ir taip neketinome ten važiuoti, o neteisėtas valdžios uzurpatorius tiesiog parašė popierėlį ir tiek.

– Ką kalba Sviatlana apie tai, kaip įvykiai Baltarusijoje klostysis po spalio 25 d.?

– Paklausykit, mes puikiai suprantame, kad yra nemažai signalų, rodančių, jog sekmadienį autobusais ir net traukiniais į Minską priverstinai bus gabenama daugybė žmonių, kuriuos galima įbauginti ir priversti dalyvauti A. Lukašenkos palaikymo akcijose.

Bet tokiu būdu diktatorius tik galutinai išmuša iš po savęs kėdę. Kadangi esant tokiai prievartai, bet kurio rajono žmonės, pirmiausia, supranta, kad visa tai vyksta priverstinai. Antra, jie nenori niekur vykti, bet yra priversti, todėl taip pat pajunta norą priešintis.

Ir trečia, jie turi galimybę atvykti į tą mitingą ir pamatyti, kas iš tiesų vyksta, ir prisijungti prie tos pusės, kurią jie renkasi. Jie visada turi pasirinkimo laisvę.

– O jei sekmadienį ar pirmadienį įvykiai susiklostys pagal žiauriausią scenarijų?

– Išvaikyti susirinkusiųjų jie neturi galimybių, neužtenka pajėgumų. Jie protestuojančiųjų vaikyti jau kvietėsi transporto milicijos pareigūnus iš regionų, VRM kursantus, kurie tam visiškai nėra paruošti. Kitaip tariant, jie neturi reikiamų resursų. Tarp jėgos struktūrų darbuotojų vyksta bruzdėjimai, jie nenori vykdyti tokių įsakymų. Ypač kai kalba eina apie smurtą.

Labiausiai bijome, kad jie ims rengti provokacijas. Jie bandys pavaizduoti, kad iš vieno mitingo pusės į kito mitingo pusę kažkas atskriejo. Ir visa tai garantuotai padarys provokatoriai – civiliais drabužiais vilkintys, bet režimui tarnaujantys žmonės. Todėl mes norime visus įspėti, kad mūsų mitingai yra taikūs ir šioje situacijoje mūsų piliečiai, demonstruodami savo valią, turi stengtis išsiaiškinti provokatorius ir nepasiduoti provokacijoms. Todėl atėjo laikas burti savanorių būrius, kurie tuo užsiimtų.

– A. Lukašenka jau prieš savaitę sušaukė kažkokius savanorių būrius.

– A. Lukašenka turi labai mažai resursų. Be to, vien tai, kad jis gąsdina, rodo, jog realių pajėgų mitingo išvaikymui jis neturi. Jei jis galėtų vaikyti, jis ir vaikytų. O jis tiesiog gąsdina.

– A. Lukašenkai simpatizuojantys skeptikai sako, kad Baltarusijoje vyksta kartų konfliktas, ar galima būtų taip teigti?

– Ne, tai nėra tiesa. Jau matėme didžiulius pensininkų mitingus, kuriuos valdžia sumanė išvaikyti kurtinamosiomis granatomis ir ašarinėmis dujomis. Tai iššaukė visiškai priešingą reakciją. Kalbant apie visą tą smurtą ir kankinimus, vykstančius mūsų šalyje, iš esmės jis tik šaudo ir šaudo sau į kojas. Todėl, kad, kalbant apie rinkimus, jei anksčiau ir buvo nemažai nepatenkintų, viskas galėjo nurimti, bet kai smurtas šalyje pasiekė tokį lygį, tylėti nebegalima. Gyventi tokioje šalyje nenori niekas.