Pasaulyje

2016.01.26 16:18

Juodkalnijos parlamentas sprendžia ar vyriausybė gali tęsti darbą

Juodkalnijoje parlamentas sprendžia, ar šalį į NATO vedanti vyriausybė gali tęsti darbą. Tai kelia nerimą tiems apžvalgininkams, kurie mano, kad į valdžią atėjusi opozicija atsisakytų gruodį gauto kvietimo į Aljansą. Tiesa, narystei priešinasi tik dalis opozicijos.

Pakviesta, bet tvirtai neapsisprendusi. Bent jau taip atrodo kai kuriems apžvalgininkams, kai naryste Aljanse abejojanti opozicija siekia pakeisti valdančiąją koaliciją, kuri veda Juodkalniją į NATO. Ji valdžioje nuo tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimt aštuntųjų. Premjeras Milo Djukanovičius leido parlamentui balsuoti ar jis vis dar pasitiki vyriausybe.

„Akivaizdu, kad po šios dienos sesijos jau nebus vietos tiems, kurie norėtų prisijungti ir prie valdančiųjų, ir prie opozicijos. Tai tie politikai, kurie ieško sau naudos, bet tuo pat metu remia tuos, kurie trikdo vyriausybės darbą“, – sako Juodkalnijos ministras pirmininkas.

Žvelgiant į situaciją logiškai, Milo Djukanovičiaus vyriausybė turėtų žlugti. Tačiau yra tam tikras pavojus, jog dalis opozicijos balsuos kartu su vyriausybe ir taip išgelbės režimą. Mes esame čia kartu su piliečiais tam, kad jų dešimtmečius trunkančios viltys nebūtų išduotos“, – teigia opozicijos narys Slavenas Radunovičius.

Proteste dalyvaujančio opozicijos nario baimė pagrįsta – dalis opozicijos narių sutinka paremti valdžią, jeigu dar iki rinkimų spalį valdžia pažadės jiems postų. Tačiau kita opozicijos dalis, daugiausia palaikoma etninių serbų, priešinasi Juodkalnijos prisijungimui prie NATO, nes Aljansas per Kosovo karą bombardavo Juodkalnijos teritoriją. Todėl tokia vidaus politikos painiava įdomi užsienio apžvalgininkams, kurie svarsto ar į NATO pakviesta šalis tikrai pasiektų Aljansą, jeigu M. Djukanovičiaus vyriausybė žlugtų.

M. Djukanovičiaus partija kartu su etninių mažumų atstovų parama turi 39 balsus, tačiau tam, kad vyriausybė išliktų, jai reikia mažiausiai 41 atstovo balso.