Pasaulyje

2016.01.26 11:39

Ministras: nepaisant sankcijų, Prancūzija stiprins ryšius su Rusija

BNS2016.01.26 11:39

Prancūzija siekia stiprinti ryšius su Rusija, nors Vakarų šalys Maskvai yra paskelbusios sankcijas dėl Ukrainos krizės, pirmadienį pareiškė Maskvoje viešėjęs Prancūzijos ekonomikos ministras Emmanuelis Macronas.

„Mūsų ministrų lygio vizitai nėra sutelkti į diplomatiją, bet demonstruoja tvirtą troškimą išsaugoti ir netgi sustiprinti mūsų ryšius, tuo pačiu laikantis sankcijų dabartinėje politinėje ir diplomatinėje plotmėje“, – sakė E.Macronas žurnalistams po derybų su Rusijos ekonomikos ministru Aleksejumi Uliukajevu.

„Abiem mūsų ekonomikoms labai svarbu intensyvinti tarpusavio santykius ir pragmatiškai žengti į priekį“, – pridūrė jis.

Atvykęs į Rusiją dviejų dienų vizito, E. Macronas sekmadienį išreiškė viltį, kad Europos Sąjungos sankcijos, paskelbtos Rusijai dėl separatistų sukilimo kurstymo Rytų Ukrainoje, bus atšauktos jau ateinančią vasarą.

Ministras prognozavo, kad Minsko susitarimas – priemonių paketas, dėl kurio Baltarusijos sostinėje susitarė Prancūzijos, Vokietijos, Ukrainos ir Rusijos lyderiai – bus visiškai įgyvendintas iki šių metų liepos.

„Mūsų viltis – kad visos šalys laikysis savo įsipareigojimų pagal Minsko susitarimus, o tai leistų atšaukti sankcijas“, – aiškino E. Macronas.

Gruodžio pabaigoje ES pratęsė sankcijas iki liepos 31 dienos, nes sudėtingo taikos plano, kuriam pritarė Maskva, įgyvendinimas strigo.

Paskelbus trapias paliaubas, kautynės Ukrainoje, nuo 2014 metų balandžio nusinešusios per 9 tūkst. žmonių gyvybių, dabar yra labai aprimusios.

Paryžius tikisi JAV garantijų

E. Macronas taip pat užsiminė, kad Paryžius sieks užsitikrinti Vašingtono garantijas, kad Prancūzijos bankai galėtų prisidėti prie didžiulio Jamalo suskystintų gamtinių dujų projekto Rusijoje, netapdami sankcijų taikiniais.

Tas 27 mlrd. dolerių (25 mlrd. eurų) vertės projektas laikomas iššūkiu JAV sankcijų veiksmingumui, nes Europos Sąjunga netaiko sankcijų Rusijos energetikos sektoriui.

Prancūzijos naftos milžinė „Total“ valdo 20 proc. to projekto akcijų, bet jo įgyvendinimo perspektyvas temdo JAV suvaržymai, ypač taikomi Rusijos bendrovei „Novatek“, kuri kontroliuoja 50 proc. Jamalo projekto akcijų.

„Problema yra ne Prancūzijos arba Europos sankcijos, o Amerikos sankcijos“, – pažymėjo E. Macronas.

Tame projekte dalyvaujančios „Prancūzijos grupės, savaime suprantama, norėtų garantijų, užtikrinančių, kad jos nebus taikomos JAV institucijų nuobaudos Jamalo projekto atveju, nes „Total“ partnerė yra JAV (sankcijų) sąraše“,– sakė E. Macronas, turėdamas omenyje „Novatek“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neseniai pareiškė, kad Jamalo projekto finansavimui jau surinkta 15 mlrd. dolerių, Rusijai siekiant diversifikuoti naftos ir dujų eksportą į Aziją, kad atsvertų menką plėtrą Europoje, padidėjus įtampai dėl konfliktų Ukrainoje bei Sirijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt