Pasaulyje

2020.10.23 09:19

Lenkijoje dar labiau sugriežtinus abortų tvarką protestuotojai išėjo į gatves

atnaujinta 13.33
ELTA2020.10.23 09:19

Lenkijos Konstituciniam Tribunolui ketvirtadienį priėmus sprendimą, kad nėštumo nutraukimas vaisiaus apsigimimo atveju prieštarauja Konstitucijai, šalies piliečiai išėjo protestuoti į gatves visoje Lenkijoje, praneša agentūra „Reuters“.

Įsigaliojus Konstitucinio Tribunolo sprendimui, abortai Lenkijoje bus leidžiami tik išžaginimo, kraujomaišos atvejais ir kai motinos sveikatai ir gyvybei kyla grėsmė. Pastaraisias metais Lenkijoje abortai dėl šių priežasčių sudarė vos kelis procentus visų atliktų teisėtų nėštumo nutraukimo atvejų. Katalikiškoje Lenkijoje dažniausia nėštumo nutraukimo priežastis yra vaisiaus apsigimimai.

Lenkijos abortų įstatymai jau ir taip buvo vieni griežčiausių Europoje, o naujausias Konstitucinio Tribunolo sprendimas reiškia beveik visišką draudimą nutraukti nėštumą.

Moterų teisių gynimo grupės apytiksliai skaičiuoja, kad 80 000-120 000 Lenkijos moterų per metus dėl nėštumo nutraukimo vyksta į užsienį. Lenkijoje moterys susiduria su sunkumais net ir tais atvejais, kai nėštumo nutraukimas yra teisėtas. Dauguma gydytojų atsisako nutraukti nėštumą religiniais pagrindais.

Šimtai žmonių ketvirtadienio vakarą žygiavo Lenkijos valdančiosios partijos lyderio Jaroslawo Kaczynskio namo link. Kai kurie žmonės ėjo nešini žvakėmis ir plakatais su užrašais „Kankinimas“. Dauguma žmonių dėvėjo apsaugines veido kaukes, laikydamiesi dėl koronaviruso pandemijos įvestų apribojimų.

Riaušėms pasirengusi policija apsupo J. Kaczynskio namą, o privatus transliuotojas TVN paskelbė vaizdinę medžiagą, kurioje matyti, kad policija panaudojo ašarines dujas, kai protestuotojai svaidė akmenis ir bandė prasiveržti pro juos.

Mažesni protestai surengti ir kituose miestuose – Krokuvoje, Lodzėje ir Ščecine.

„Bjauru, kai tokie prieštaringi klausimai sprendžiami tokiu metu, kai visa visuomenė gyvena baimėje dėl pandemijos ir bijo išeiti į gatves“, – teigė 41-erių protestuotoja Marianna Dobkowska.

Lenkijos Konstitucinio Tribunolo sprendimą sukritikavo ir Europos Tarybos žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatovič. Ji pavadino tai „liūdna diena moterų teisėms“.

Per protestą Lenkijos sostinėje sulaikyta 15 žmonių

Lenkijos sostinėje Varšuvoje ketvirtadienio vakarą per protestą dėl beveik visiško abortų uždraudimo sulaikyta 15 žmonių, praneša BBC.

Lenkijos Konstituciniam Tribunolui ketvirtadienį priėmus sprendimą, kad nėštumo nutraukimas vaisiaus apsigimimo atveju prieštarauja Konstitucijai, Varšuvoje šimtai žmonių išėjo protestuoti į gatves. Protestai surengti ir kituose miestuose, įskaitant Krokuvą, Lodzę ir Ščeciną.

Protestuotojai prie valdančiosios partijos lyderio, premjero pavaduotojo Jaroslawo Kaczynskio namų susirėmė su riaušių policija. Šimtai žmonių žygiavo nuo teismo pastato iki J. Kaczynskio namų, siekdami išlieti savo pasipiktinimą teismo sprendimu.

Pasak policijos, pareigūnai panaudojo pipirines dujas ir fizinę jėgą, kai kai kurie protestuotojai pradėjo svaidyti akmenis ir bandė prasibrauti pro policijos užtvarą prie J. Kaczynskio namų, buvo sulaikyta 15 žmonių.

Varšuvoje pagal dabartinius dėl koronaviruso pandemijos įvestus apribojimus viešuose susibūrimuose gali dalyvauti ne daugiau kaip 10 žmonių. Tačiau žmonės nepaisė apribojimų ir susirinko protestuoti prie Konstitucinio Tribunolo.

Protestuotojai išsiskirstė penktadienį paryčiais, bet organizatoriai ragina vėliau penktadienį vėl rengti mitingus.