Pasaulyje

2020.10.23 04:00

Paskutiniai Bideno ir Trumpo debatai: vakcina nuo „maro iš Kinijos“, rasizmas ir draugystė su Hitleriu

atnaujinta 06.26
LRT.lt2020.10.23 04:00

Ketvirtadienio vakarą JAV laiku Nešvilio mieste Tenesio valstijoje įvyko antri JAV prezidento rinkimų debatai, kuriuose susitiko Joe Bidenas ir Donaldas Trumpas. Kandidatai svaidėsi kaltinimais dėl kovos su „maru iš Kinijos“ – COVID-19, rasizmo įgalinimo ir kėslų sužlugdyti šalies ekonomiką.

Šįkart rinkimų komisija išjungdavo kandidato mikrofoną, kai jo 2 min. atsakyti į klausimą baigėsi, kad šis negalėtų pertraukti savo konkurento. Vėliau mikrofonai buvo paliekami įjungti diskusijoms. Todėl debatuose vyravo ramesnis tonas nei per pirmąją kandidatų akistatą, nors abu politikai svaidėsi kaltinimais dėl ankstesnių pasisakymų, darbų ir įtarimų.

Rinkimus moderavo NBC televizijos Baltųjų rūmų korespondentė Kristen Welker, jos elgesys valdant kandidatų diskusijas sužavėjo internautus. Nuomonės, kuris kandidatas pasirodė geriau, skiriasi, tačiau, CNN duomenimis, J. Bidenas per debatus kalbėjo 37:53 min., D. Trumpas – 41:16 min.

Paskutiniai Trumpo ir Bideno debatai: COVID-19 palyginimas su „maru iš Kinijos“, Rusija rinkimuose ir aštri kritika

Kaip kandidatai kovotų su COVID-19?

Debatų pradžioje JAV prezidentas D. Trumpas pakartojo anksčiau išsakytą teiginį, kad koronavirusas „atėjo iš Kinijos“, todėl ši pandemija yra Kinijos kaltė.

„Vakcina bus sukurta per kelias artimiausias savaites, ją dalyti padės kariuomenė“, – žadėjo D. Trumpas. Tiesa, jis netrukus patikslino, kad vakcina bus sukurta iki šių metų pabaigos, nors JAV ekspertai teigia, kad to galima tikėtis tik kitąmet. D. Trumpas priminė pats persirgęs COVID-19 ir dabar esą turi imunitetą. Dabar JAV esą „apsupo“ koronavirusą ir jis „pasibaigia“.

J. Bidenas vardino mirštamumo ir užsikrėtimo statistiką ir pabrėžė, kad bet kas, neužkirtęs tam kelio, „neturėtų likti poste“, ir kelis kartus kaltino D. Trumpą vis dar neturint plano, leidžiantis į „tamsią žiemą“.

J. Bidenas žadėjo veikti greičiau, raginti dėvėti kaukes: „Bičiuliai, aš tai užbaigsiu, aš turėsiu planą.“

D. Trumpas atsakė, kad jis anksti ėmėsi veiksmų ir turėjo planą, kai COVID-19 iš Kinijos ėmė plisti į JAV, ir tai esą padėjo išgelbėti 2,2 mln. gyventojų. Tačiau J. Bidenas kaltino JAV prezidentą pandemijos pradžioje gyrus Kinijos lyderį Xi Jinpingą už atvirumą.

„Mes negalime savęs užrakinti rūsyje, kaip daro J. Bidenas. (...) Jis turbūt kažkur yra uždirbęs daug pinigų. (...) Bet mes negalime užsidaryti“ ,– sakė D. Trumpas. Jis kaltino J. Bideną anksčiau prastai dirbus kovojant su kiaulių maro protrūkiu. D. Trumpas išdėstė savo taktiką – neuždaryti šalies ir leisti gyventojams išmokti su tuo „gyventi“ ir persirgti.

Į J. Bideno primintą kaltinimą, kad D. Trumpas ragino su COVID-19 kovoti susišvirkščiant baliklio, JAV prezidentas atsakė juokavęs.

Abu kandidatai susiginčijo, ar D. Trumpas pakankamai apribojo judėjimą valstybėje ją „uždarydamas“. J. Bideno kaltinamas, esą visiškai nenorėjęs imtis veiksmų kovoje su virusu, JAV prezidentas D. Trumpas pareiškė, kad valstijos, kurių gubernatoriai uždarė valstijas, šiandien „miršta“.

J. Bidenas pabrėžė neskirstantis valstijų į „mėlynas ir raudonas“ (valdomas demokratų ir respublikonų), jis bandė save pozicionuoti kaip amerikiečius vienijantį lyderį.

D. Trumpas taip pat pasigyrė, kad galėtų paskambinti Wall Streeto vadovams ir savo rinkiminei kampanijai surinkti tiek pinigų, kiek norėtų, bet to jam esą nereikia.

Ką kandidatai darytų, kad užkirstų kelią užsienio šalims kištis į JAV rinkimus?

JAV prezidentas teigia jau anksčiau žinojęs apie JAV nacionalinės žvalgybos vadovo Johno Ratcliffe`o trečiadienio pranešimą, kad Rusija ir Iranas kišasi į prezidento rinkimus.

„Niekas nebuvo griežtesnis Rusijai nei Donaldas Trumpas“, – apie save sakė D. Trumpas ir kaltino J. Bideną atidavus Ukrainos Krymo pusiasalį Rusijai, kai jis dirbo JAV viceprezidentu Baracko Obamos administracijoje. D. Trumpas gyrėsi privertęs NATO sąjungininkus skirti daugiau lėšų savo gynybai, taip „apsisaugant nuo Rusijos“.

Žinios. Paskutiniame Trumpo ir Bideno susirėmime debatuose – nuo rasizmo iki COVID-19 klausimų

Kišimusi į JAV rinkimus J. Bidenas apkaltino Rusiją, Iraną, kitas valstybes, kurios nori užtikrinti, kad pergalė atitektų D. Trumpui. „Užtikrinčiau, kad už tokius veiksmus atsakingieji turės sumokėti kainą“, – sakė jis ir kaltino D. Trumpą nesiėmus veiksmų, „nepasakius Putinui“, kad tai netinkama.

Pats D. Trumpas apkaltino J. Bideno šeimą gavus 3,5 mln. JAV dolerių iš Maskvos. J. Bidenas tai paneigė ir pridūrė, kad neslepia savo mokesčių ataskaitų, o D. Trumpas, pasak jos, vis dar nepaviešino savo rinkiminės kampanijos prieš 4 metus ataskaitų. „Ką jūs slepiate? Užsienio valstybės jums daug moka?“ – JAV prezidento klausė J. Bidenas.

Anot jo, kaltinimai, kad jo sūnaus Hunterio darbas Ukrainos dujų bendrovėje „Burisma“ yra neetiškas, nepagrįsti, jis esą dirbdamas laikėsi „JAV politikos prioritetų“.

Debatams įpusėjus, kandidatai grįžo prie šios temos, karštai svaidydamiesi nepagrįstais kaltinimais.

Pats JAV prezidentas sakė sumokėjęs milijonus JAV dolerių mokesčių ir vėl žadėjo paviešinti finansines ataskaitas, nes tarėsi su savo teisininkais, bet su juo esą labai blogai elgiasi mokesčių inspekcija.

Paklaustas, kodėl D. Trumpas turi banko sąskaitą Kinijos banke, kaip neseniai pranešė žiniasklaida, ir ar tai nekelia užsienio valstybės įtakos rizikos, JAV prezidentas atsakė: „Tai natūralu. Aš buvau verslininkas.“

Paklaustas, kaip dirbtų su Kinija, J. Bidenas sakė, kad priverstų Kiniją „laikytis tarptautinių taisyklių“: nesutiktų su reikalavimu, jog 51 proc. Kinijoje dirbančių įmonių priklausytų Kinijos subjektams, taip pat neatitrauktų JAV karinių pajėgų iš Taivano sąsiaurio.

„Mes su pasaulio draugais turime pasakyti Kinijai, kad jūs turite laikytis taisyklių arba sumokėsite kainą“, – sakė J. Bidenas.

D. Trumpas teigė, kad Kinija jau moka kainą už pandemiją, o paramos pinigai esą tenka JAV ūkininkams. Taip pat JAV prezidentas priminė administracijos įvestus tarifus Kinijai.

Paklaustas apie santykius su Šiaurės Korėjos diktatoriumi Kim Jong Unu, D. Trumpas sakė, kad jie yra puikūs: „Santykiai geri. Karas nevyksta.“ J. Bidenas pridūrė, kad JAV santykiai su Adolfu Hitleriu taip pat buvo geri, kol šis nepradėjo karo.

Pats buvęs JAV viceprezidentas sakė, kad į santykius su Šiaurės Korėja įtrauktų Kiniją. „Užtikrintume, kad galėtume juos kontroliuoti, kad jie negalėtų mums padaryti nieko blogo“, – sakė J. Bidenas, jis su Kim Jong Unu esą susitiktų, jei pastarasis įsipareigotų apriboti branduolinių ginklų programą.

Ką darytų, jei būtų sustabdyta „Obamacare“ programa?

JAV prezidentas sakė, kad ankstesniu sprendimu jis buvo sustabdęs „Obamacare“ (Prieinamos sveikatos apsaugos akto) programą, bet vėliau nusprendė leisti jai veikti.

„Bet ji neveikia gerai. Mums reikia jos atsisakyti. (...) Mums reikia žymiai geresnės sveikatos apsaugos programos“, – sakė D. Trumpas. Jis žadėjo, kad, respublikonams rinkimuose laimėjus daugiau kaip pusę mandatų Atstovų Rūmuose, tokia programa galėtų būti įvesta.

J. Bidenas anksčiau žadėjo patobulinti „Obamacare“ programą. Per debatus jis išdėstė, kaip pakeistų programą ir užtikrintų, kad žmonės išsaugotų savo sveikatos draudimą, o draudimo neturintieji jį gautų.

„Mūsų požiūriai į sveikatos apsaugą skiriasi. (...) Aš manau, žmonės turi turėti prieinamą sveikatos apsaugą“, – sakė J. Bidenas, jis žadėjo, kad žmonėms nebereikės rūpintis dėl savo vaikų sveikatos draudimo. JAV prezidentas pagrasino šalies gyventojams, kad tai sunaikins jų turimus sveikatos draudimo planus.

D. Trumpas taip pat apkaltino J. Bideną dešimtmečius dirbant JAV valdžioje ir nesiėmus veiksmų, esą, nepaisant viešų pasisakymų, buvęs JAV viceprezidentas realiai keisdavo savo nuomonę.

„Jis nori sukurti socializuotą medicinos sistemą ir [žmonės] net nebeturės pasirinkimo“, – grasino D. Trumpas.

Kaip kandidatai remtų nuo COVID-19 nukentėjusius amerikiečius?

JAV prezidentas sakė pritariantis, kad JAV piliečiai turi gauti naujus finansinės pagalbos paketus, tačiau politiniam susitarimui esą užkerta kelią Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi.

J. Bidenas kaltino D. Trumpo administraciją ir respublikonų vadovus, kurie paliko įvairių sričių darbuotojus bankrutuoti. Jis taip pat sakė, kad mažus verslus jau reikia „išpirkti“, taip pat derėtis dėl minimalios algos didinimo.

„Tai nepadeda. Manau, kiekvienai valstijai reikia individualių sprendimų. (...) Turime padėti mažiems verslams, bet kaip padėsi keldamas minimalią algą?“ – svarstė D. Trumpas.

Migracija

Paklaustas apie savo administracijos sprendimus griežčiau riboti migraciją į JAV, D. Trumpas pareiškė, kad vaikai į JAV atvežami „narkotikų kartelių“, „kojotų“ (vaikų prekyba užsiimančių gaujų atstovų). JAV prezidentas gyrė savo veiksmus, priminė pasienyje su Meksika statytą sieną.

Abu kandidatai susiginčijo dėl pranešimų, kokiomis prastomis sąlygomis buvo laikomi pasienyje sulaikyti vaikai, kai pareigūnai juos atskyrė nuo tėvų.

„Per 100 dienų nusiųsčiau JAV Kongresui pilietybės įstatymą, kuris suteiktų pilietybę „svajotojams“ (su migrantais tėvais atkeliavusiems vaikams)“, – jei būtų išrinktas, žadėjo J. Bidenas. Jis atsiribojo nuo nesėkmingos B. Obamos migracijos politikos.

Rasizmas JAV

Paklaustas, ar supranta, kaip jaučiasi nuo rasizmo kenčiantys JAV piliečiai, J. Bidenas atsakė teigiamai. Esą jo dukra dirba socialinėje srityje.

„Faktas tas, kad Amerikoje yra institucinis rasizmas“ – sakė J. Bidenas, kalbėdamas apie JAV policijos smurtą prieš juodaodžius amerikiečius. Pasak jo, būtina užtikrinti lygias galimybes visiems JAV piliečiams vyrams ir moterims.

JAV prezidentas kalbėdamas apie save trečiuoju asmeniu sakė, kad „niekas nepadarė daugiau juodaodžiams amerikiečiams, nei D. Trumpas. Gal išskyrus Abrahamą Lincolną“. Esą D. Trumpo administracijos įgyvendinta teisingumo sistemos reforma, investicijų rasiškai mišriose vietose skatinimas yra sėkmės pavyzdžiai.

Tačiau D. Trumpas apkaltino buvusį viceprezidentą tuščiažodžiavimu ir neveiksnumu: „Tu tik kalbi ir nesiimi veiksmų.“

D. Trumpas pridūrė, kad dalyvavo prezidento rinkimuose 2016 metais būtent dėl ydingos J. Bideno ir B. Obamos politikos, taip pat ir rasinės nelygybės srityje.

JAV prezidentas sakė pirmą kartą išgirdęs apie „Black Lives Matter“ (liet. Juodųjų gyvybės svarbios) judėjimą, kai protestuotojai skandavo policiją įžeidžiančius šūkius, todėl jo nuomonė esą buvo prasta.

„Aš mažiausiai rasistiškas žmogus šioje patalpoje“, – užtikrino D. Trumpas. J. Bidenas apkaltino A. Lincolną rasizmu ir D. Trumpą skatinus rasistinį elgesį nepasmerkiant baltųjų viršenybės grupuočių.

Klimato kaita ir ištekliai

D. Trumpas gyrėsi, kad, valdant šiai JAV administracijai, anglies dvideginio išmetimo rodikliai yra geriausi per pastaruosius 35 metus. Iš Paryžiaus susitarimo dėl oro taršos jis JAV išvedė esą dėl to, kad susitarimas diskriminavo JAV, – Kinija esą toliau terš aplinką, todėl D. Trumpas dėl susitarimo neaukos „milijonų darbų“.

„Myliu aplinką, noriu švariausios aplinkos, švariausio vandens“, – sakė JAV prezidentas ir kaltino „purvinas“ Rusiją ir Kiniją toliau teršiant aplinką.

J. Bidenas pabrėžė, kad perėjimas prie žalesnės ekonomikos kaip tik sukurs milijonus naujų darbo vietų, kandidatas žadėjo padėti žmonėms atnaujinti savo namus, skatinti ekonomikos vystymą. D. Trumpą jis apkaltino atšaukus galiojusias aplinkos taršos taisykles.

„Galime augti ir būti žalesni, jei eisime mano siūlomu keliu“, – sakė J. Bidenas. Jis kaltino D. Trumpą manant, kad vėjo jėgainės sukelia vėžį. D. Trumpas atsakė, kad tokios vėjo jėgainės žudo paukščius, o JAV esą pirmą kartą jau yra energetiškai nepriklausoma, pigūs ištekliai prieinami visiems.

J. Bidenas teigė neprieštaraujantis, kad ištekliai būtų išgaunami iš skalūnų, bet esą būtina užtikrinti, kad tai neterštų aplinkos. D. Trumpas aiškino, kad dėl jo politikos prie aplinką teršiančių gamyklų gyvenantys skurdūs amerikiečiai uždirbo daugiau nei kada nors anksčiau.

Baigiamieji teiginiai

Paklausti, kaip kuris pirmą kartą kreiptųsi į už jį nebalsavusius amerikiečius, jei būtų išrinktas JAV prezidentu, kandidatai pateikė skirtingus akcentus.

„Turime pasiekti, kad šalis būtų tokia sėkminga, kaip prieš marą iš Kinijos. Mes šalį atkuriame, mūsų rodikliai rekordiniai“, – žadėjo D. Trumpas. Jis pabrėžė, kad visų socialinių grupių žmonių ekonominė padėtis valdant jo administracijai buvo geriausia šalies istorijoje. Jis esą palaiko mokesčių mažinimą, priešingai nei J. Bidenas, kurio politika sukels „dar neregėtą“ ekonomikos recesiją.

„Pasakyčiau, kad aš amerikiečių prezidentas, atstovauju jums visiems“, – sakė J. Bidenas. Jis teigė, kad siūlytų viltį, mokslą, o ne fantazijas, stengtųsi, kad visi amerikiečiai turėtų lygias galimybes, o šalis taptų žalesnė, ekonomika augtų, sisteminio rasizmo mažėtų.

Iki rinkimų kampanijos pabaigos liko 12 dienų. JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio 3-iąją.