Pasaulyje

2020.10.22 21:40

Lenkija susiskaldžiusi: tyrimo dėl švietimo ministro frazės, kad LGBT žmonės „nėra lygūs su normaliais“, nebus

Paweł Krysiak, Gazeta Wyborcza, LRT.lt2020.10.22 21:40

Liublino katalikiškojo Jono Pauliaus II universiteto drausmės kontrolierius nereaguos į skandalingus Przemyslawo Czarneko pareiškimus apie LGBT žmones. Iš „Gazeta Wyborcza“ gautos informacijos paaiškėjo, kad buvo atsisakyta pradėti tyrimą.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Gazeta Wyborcza“ originalus kūrinys.

Przemysławas Czarnekas, „Teisės ir Teisingumo“ (PiS) partijos narys, nuo pirmadienio einantis švietimo ministro pareigas, šių metų birželį, Lenkijos Televizijos laidos „Studio Polska” eteryje pasakė: „Ginkimės prieš LGBT ideologiją ir nustokime klausyti tų nesąmonių apie kažkokias žmogaus teises ir kažkokią lygybę. Tie žmonės nėra lygūs su normaliais žmonėmis ir tuo baikime šią diskusiją”.

Po šių žodžių daugelio bendruomenių atstovai reikalavo Liublino katalikiškojo universiteto, kuriame dėsto P. Czarnekas, reakcijos. Tuometinis universiteto rektorius kunigas Antonis Dębinskis perdavė P. Czarneko bylą vidinės drausmės kontrolieriui. Paaiškėjo, kad visa situacija neturės tęsinio.

Vienos bylos nėra, kita vyksta

Atsižvelgiant į apimtį ir partijos nario imunitetą, Liublino katalikiškojo universiteto disciplinos atstovas atsisakė pradėti aiškinamąjį tyrimą universiteto dėstytojo prof. Przemysławo Czarneko atžvilgiu. Priimta nutartis įsigaliojo antradienio vakarą, informavo universiteto atstovė spaudai Monika Stojowska.

Šiuo metu kunigas profesorius Antoni Dębinskis jau nebeužima universiteto rektoriaus pareigų. Kadencijai pasibaigus, jį pakeitė prof. Miroslawas Kalinowskis. Būtent jam einant rektoriaus pareigas, Rektorių Kolegija pavedė drausmės kotrolieriui nagrinėti dar vieno universiteto dėstytojo, pripažinto etiko ir filosofo kun. prof. Alfredo Wierzbickio bylą.

Kaip priežastis buvo nurodytas kunigo laidavimas už per klaidą areštuotą LGBT aktyvistę Margot. Rektorius jau gavo aibę laiškų iš universiteto darbuotojų, palaikančių kunigą A. Wierzbickį. Atvirus solidarumo su kun. A. Wierzbickiu laiškus parašė daugelio Lenkijos universitetų dėstytojai. Visi šie įvykiai tapo priežastimi, dėl kurios savo bendradarbiavimą su Liublino katalikiškuoju universitetu nutraukė jo buvęs rektorius kun. prof. Andrzejus Szostekas.

Laiške, adresuotame rektoriui M. Kalinowskiui, jis parašė: „Negaliu tęsti bendradarbiavimo su universitetu, kurio valdžiai taip skriaudžia savo dėstytoją, o dar ir etiką, kuris man artimais etiniais sumetimais turi drąsos prabilti apie svarbius moralinius dalykus, vykstančius Lenkijoje ir Bažnyčioje”.

Liublino katalikiškojo universiteto disciplinos atstovas iki šiol nenutraukė kun. A. Wierzbickio bylos, o štai P. Czarneko nutraukė.

Didžiuojasi Czarneko paaukštinimu

Pirmadienį P. Czarnekas prezidento Andrzejaus Dudos buvo paskirtas Lenkijos švietimo ir mokslo ministru. Liublino katalikiškojo universiteto rektorius žaibiškai sureagavo į šį faktą ir išsiuntė P. Czarnekui laišką su sveikinimais. „Didžiuojamės, kad mūsų universiteto profesoriui buvo patikėtas toks svarbus valstybinis postas” – rašoma laiške. Ir toliau: „Linkiu gerb. ministrui pačių geriausių dalykų, ištvermės imantis kūrybiškų iniciatyvų, jautrumo atliepiant į mokslo pasaulio ir vaikų ir jaunimo švietimo poreikius, o taip pat sėkmingos pagalbos įstaigoms, kurios rūpinasi lenkiško mokslo ir mokyklinio švietimo ateitimi” – parašė sveikinimų laiške naujam ministrui Liublino katalikiškojo universiteto rektorius.

Originalų tekstą lenkų k. galite skaityti čia.