Naujienų srautas

Pasaulyje2016.01.25 20:36

Dėl pabėgėlių Suomija kaltina Rusiją

Suomija sako, kad padidėjusį per sieną atvykstančių migrantų srautą reguliuoja Rusijos valdžia. Užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrai teigia, kad naujos migrantų bangos neįmanoma pavadinti kitaip kaip koordinuota. 

Vienos naujienų agentūros korespondentas pasakoja, kad pavėžėtas Rusijos pasienietis jam pripažino, esą tuo užsiima saugumo agentūra, kuriai pavaldi sienos apsaugos tarnyba. Pernai Suomija priėmė per 32 tūkstančius prieglobsčio prašytojų – beveik dešimt kartų daugiau negu užpernai.

Dešimtys paliktų senų automobilių pasienio punkte Suomijoje – vos pasiekę Europos Sąjungą, juos metė migrantai, prašydami prieglobsčio. Susidūrusi su dešimt kartų išaugusiu atvykėlių srautu, Suomija sugriežtino sienos kirtimo tvarką ir uždraudė atvykti pėsčiomis ar dviračiais, todėl migrantai Rusijoje ėmė pirkti vos važiuojančius automobilius.

Tačiau Suomijos valdžia įtaria, kad antplūdis nėra atsitiktinis. Vidaus reikalų ministras sako, kad jo negalima paaiškinti netgi kaimyninės Norvegijos sprendimu uždaryti sieną ir pradėti grąžinti atvykėlius iš Rusijos. Ministras nori derybų su Maskva, nes teigia esąs tikras, kad niekas nepasiekia sienos perėjų be Rusijos valdžios žinios. Užsienio reikalų ministras, vadovaujantis prieš imigraciją pasisakančiai Suomių partijai, teigia, kad tikriausiai teisingas įspūdis, jog kažkas Rusijos pusėje tai organizuoja ir reguliuoja. Timas Soinis pats aplankė sienos perėjas Laplandijoje.

„Turime sustabdyti šią neteisėtą imigraciją ir migraciją“, – nukirto Suomijos užsienio reikalų ministras T. Soinis.

Paklaustas, ar reikėtų uždaryti sieną, to neatmetė.

Įrodymų nėra, bet Suomijos naujienų agentūros korespondentas sako, kad migrantai su automobiliais Rusijoje renkasi prie užkardo už 70 kilometrų nuo sienos, Alakurčio mieste, ten jų susikaupę dešimtys. Korespondentas teigia, kad pavėžėjo Rusijos pasienietį, ir šis papasakojo, kad srautą sienos link koordinuoja Federalinė saugumo tarnyba – sprendžia, kas pajudės, ir kada – pirmenybė esą teikiama šeimoms su mažais vaikais. Viskas esą koordinuojama su vietos ir srities administracija.

Saugumo agentūros įsitraukimas gal ir nėra toks neįprastas, turint galvoje, kad pasienio tarnyba ir priklauso Federalinei saugumo tarnybai, bet Helsinkiui kelia nerimą staigus srauto išaugimas: vien per šį punktą jau sausį atvyko 350 žmonių, daugiausiai – afganistaniečių, kai per visus praėjusius metus atvykėlių Laplandija sulaukė 700.

Tamperėje dešimtys žmonių savaitgalį reikalavo sieną uždaryti.

Suomijoje auga draugovė „Odino kariai“, kurios juodašvarkiai ėmėsi patruliuoti, esą kad apsaugotų suomius nuo prieglobsčio prašytojų. Pernai jų atvyko per 32 tūkstančius, kai užpernai tebuvo trys su puse tūkstančio. Draugovės įkūrėjas aiškina, kad islamas niekur neprisitaiko ir kelia bėdų.

Suomiją iš tiesų sudrebino naujamečiai įvykiai prie Helsinkio geležinkelio stoties, panašūs į Kelno, kai 15 moterų pasiskundė dėl prievartavimo, priekabiavimo ir žaginimo, o tarp įtariamųjų – migrantai ir prieglobsčio prašytojai.

„Tai kur kas daugiau negu galime priimti. Tai didina prievartavimų skaičių, nedarbą ir kitas socialines problemas. Todėl turime uždaryti sienas“, – skelbia draugovė.

Draugovė iškart susilaukė ironiško atsako – susibūrė net kelios pašaipūnų grupės. Tačiau pareigūnams ne pašaipos rūpi – Suomijos generalinis prokuroras sako, kad „Odino kariai“ skleidžia rasizmą ir grasinimus, ir dar niekada istorijoje teisingumą į savo rankas imantys draugovininkai neatneša nieko gera. Helsinkio policijos vadovas pripažįsta, kad pareigūnai persidirbę, bet neigia, kad policija nesugeba užtikrinti tvarkos, todėl draugovę griežtai smerkia.

Suomijos prieglobsčio tarnybos vadovas sako, kad pernai spėjo nuspręsti tik dėl devintadalio prašymų suteikti prieglobstį. Tačiau iš beveik keturių tūkstančių jo paprašiusių irakiečių du trečdaliai sprendimų arba tiesiog nesulaukė ir dingo, arba prašymų atsisakė – ir dėl priešiškos atmosferos visuomenėje, ir susidūrę su ilgiu tamsiu rudeniu bei šalta žiema.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi