Pasaulyje

2016.01.25 16:46

Europolas: IS planuoja didelio masto atakas Europoje

15min.lt2016.01.25 16:46

Europos Sąjungos kriminalinės žvalgybos agentūra (Europolas) pirmadienį įspėjo, kad „Islamo valstybės“ (IS) teroristai siekia Europoje surengti naujus didelius teroro aktus.

Kaip skelbia AFP, Europolo vadovo Robo Wainwrighto teigimu, IS planuoja didelio masto atakas, ir teroristų dėmesio centre – Europa.

Šios teroristų organizacijos galimybės surengti teroro išpuolius pasaulyje yra sustiprėjusios, ir IS planuoja bandyti surengti daugiau atakų Europoje, kurios būtų panašios į lapkričio 13-osios išpuolius Paryžiuje, įspėjo Europolo vadovas.

Europolas išplatintame pranešime teigia, kad Europa susidūrė su didžiausia teroristų keliama grėsme per daugiau nei 10 metų. Lapkričio 13-osios išpuoliai Paryžiuje rodo, kad IS keičia savo taktiką ir meta daugiau pajėgų į atakas kitose šalyse, o ne teritorijoje, kurią jie laiko užėmę.

„Tai ir augantis užsienio kovotojų skaičius kelia naujus iššūkius ES valstybėms narėms“, – rašoma pranešime.

„Daugiau atakų ES gali įvykti ateityje. Todėl būtina ES stiprinti atsaką terorui, įtariamiems teroristiniams tinklams ir užsienio kovotojams, ir pagerinti strateginį grėsmių suvokimą“, – teigiama pranešime.

Europolas įspėja, kad ypač didelė naujų išpuolių grėsmė – Prancūzijoje.

Parengtoje ataskaitoje taip pat teigiama, kad IS teroristų darinius, veikiančius ES viduje, daugiausiai sudaro ES gimę asmenys, o ne atvykėliai. Nėra neginčijamų įrodymų, kad IS naudojasi pabėgėlių iš Sirijos srautu. Tačiau pabrėžiama, kad sirų diasporai IS teroristai skiria ypatingai daug dėmesio ir deda daug pastangų pabėgėlius radikalizuoti.

Taip pat pažymima, kad užsienio kovotojams religiniai aspektai verbavimo ir radikalizacijos procese tampa mažiau svarbūs nei socialiniai – tokie kaip aplinkos spaudimas ir sekimas pavyzdžiu. Taip pat savo vaidmenį vaidina prisijungimo prie teroristinės organizacijos romantizavimas. „Savižudžiai sprogdintojai save labiau mato kaip herojais nei religiniais kankiniais“, – rašoma ataskaitoje.

Europolas teigia, kad žymiai užsienio kovotojų daliai prieš prisijungimą prie IS buvo diagnozuotos psichinės problemos. Taip pat didelė dalis turi kriminalinę istoriją – pradedant nežymiais nusikaltimais ir baigiant rimtais.

„Rinkdamiesi, ką, kur, kada ir kaip atakuoti, IS rodo turintys galimybes smogti kada nori ir beveik į bet kokį pasirinktą taikinį“, – rašo Europolas.

Europos kovos su terorizmu centras

Viena iš priemonių atremti šias grėsme – naujas Europos kovos su terorizmu centras, kuris suteiks svarių strateginių galimybių ES bendrai ir efektyviai atremti šias grėsmes. Per jį valstybės narės galės geriau dalintis informacija ir koordinuoti operacijas.

Ši įstaiga taps ekspertų centru, kur didžiausias dėmesys bus skirtas kovai su užsienio kovotojais, dalijimuisi žvalgybine ir ekspertine terorizmo finansavimo informacija, kovai su teroristine propaganda ir ekstremizmu internete, neteisėta ginklų prekyba, bus stiprinamas tarptautinis bendradarbiavimas. 

Centro vadovas – aukšto rango Ispanijos civilinės sargybos pareigūnas Manuelis Navarrete Paniagua, anksčiau vadovavęs kovos su terorizmu padaliniui Europole.