Pasaulyje

2020.10.22 08:09

Įvykiai Baltarusijoje. Režimo televizija skelbia apie sulaikytą lietuvį, jis kaltinamas ginklų kaupimu ir prekyba

atnaujinta 15.40
BNS, ELTA2020.10.22 08:09

Valstybinė Baltarusijos režimo televizija „1 Belarus“ parodė reportažą, kuriame užfiksuotas Astravo srityje gyvenantis lietuvis, kuris esą kaltinamas ginklų kolekcionavimu bei prekyba.

53 metų lietuvis, kurio tapatybė neatskleidžiama, Baltarusijoje apsigyveno prieš du dešimtmečius ir dabar vietos teisėsaugos yra kaltinamas neva platinantis ginklus.

Kaip nurodoma reportaže, Astravo srityje lietuvis įkūrė autoservisą ir maisto prekių parduotuvę. Pats vyras pareigūnams aiškino, kad didžiulę ginklų kolekciją rado nusipirktame ūkyje.

Lietuvis tariamai vėliau iš apleistų vietų rinko įvairias ginklų detales. Dalis jų buvo padėtos jo valdomame autoservise, skelbia „1 Belarus“ televizijos kanalas.

Vyras šiuo metu yra sulaikytas policijos pareigūnų, pradėta byla dėl nelegalaus pardavinėjimo ginklais.

Anksčiau Baltarusijos valdžia skelbė pradėjusi kriminalinį tyrimą prieš įmonę iš Lietuvos, kuri esą kaltinama mokesčių slėpimu. Kokia tai įmonė, įvardinta nebuvo.

atnaujinta 15.40

S. Cichanouskaja: Sacharovo premija atiteko „Baltarusijos žmonėms“

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ketvirtadienį pareiškė, kad yra „tikrai patenkinta“ sužinojusi apie Europos Parlamento Andrejaus Sacharovo premijos skyrimą prieš prezidentą Aliaksandrą Lukašenką protestuojančiam judėjimui.

„Tai nėra man asmeniškai skirtas apdovanojimas, tai apdovanojimas Baltarusijos žmonėms“, – žurnalistams sakė Kopenhagoje viešinti baltarusė.

Latuška užsikrėtė koronavirusu

Baltarusijos opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška ketvirtadienį paskelbė, kad užsikrėtė koronavirusu. Jis teigia, kad jam nežymiai pakilusi temperatūra ir kad jis toliau tęs savo darbus.

„Šiandien man buvo diagnozuotas koronavirusas. Man viskas gerai, tik kiek pakilusi temperatūra. Toliau tęsiu svarbius mums visiems darbus“, – socialinio tinklo „Telegram“ paskyroje paskelbė P. Latuška.

Dar trečiadienį P. Latuška suorganizavo spaudos konferenciją, kurioje prognozavo, kad autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponentams atėjus į valdžią nebūtų imtasi jokios „radikalios liustracijos“, tad pareigūnai, neįvykdę baudžiamųjų nusikaltimų, galėtų likti valstybės tarnyboje.

Baltarusijoje jau daugiau kaip du mėnesius vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

„Niekas nesiruošia „draskyti į skutus“ Aliaksandro Lukašenkos... Į valdžią ateis žmonės, kurie labai griežtai ir tiksliai laikysis konstitucijos, rinkimų įstatymų ir baudžiamosios teisės, šalies administracinio kodekso ir visų kitų teisės aktų, reguliuojančių mūsų visuomenės gyvenimą“, – per trečiadienį surengtą spaudos konferenciją sakė P. Latuška.

„Jeigu valdininkas įvykdė baudžiamąjį nusikaltimą, jo atžvilgiu būtų taikomos atitinkamos kvotos ir tyrimo procedūros, – kalbėjo opozicionierius. – Jeigu tyrėjai nuspręstų, kad būtina iškelti kaltinimus – kaltinimai [būtų iškelti] ir vyktų teismas. Tuomet tik teismas gali pripažinti kaltę arba nekaltumą bei atsakomybės laipsnį.“

Atsistatydint spaudžiamas A. Lukašenka antradienį pareiškė, kad jam pasitraukus iš valdžios jo šalininkai būtų „sudraskyti į gabalus“.

„Kalbant apie Baltarusijos prezidentą, jis nėra įsikibęs valdžios pamėlusiomis rankomis... Klausimas ne apie mane – klausimas, kad nutiks jums be manęs, – A. Lukašenkos žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA. – Jums reikės gyventi šioje šalyje. Ir kas bus? Galvojate, kad mūsų arba jūsų pasigailės?... Tiesiog sudraskys į gabalus.“

Kalbėdamas apie dabartinio režimo pareigūnų galimybes likti savo postuose P. Latuška sakė, kad „visos sveikos pajėgos, visi profesionalai, visi, pasiruošę tarnauti... žmonėms ir valstybei, o ne konkrečiam asmeniui – kuris kažkodėl deda lygybės ženklą „Aš – tai valstybė“ – šie žmonės bus reikalingi ir, be abejo, nauja valdžia jais naudosis“.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, kur buvo A. Lukašenkos varžovė per prezidento rinkimus ir laiko save tų rinkimų nugalėtoja, savo ruožtu antradienį pažadėjo ateityje atleisti nuo potencialios liustracijos šalies jėgos struktūras, su sąlyga, kad jos iki savaitės pabaigos pereis „liaudies pusėn“.

„Liaudies ultimatumas yra jūsų galimybė stoti baltarusių pusėn. Jei nesutinkate vykdyti nusikalstamų įsakymų – nedarykite to“, – per susirašinėjimo platformą „Telegram“ pranešė S. Cichanouskaja.

Baltarusių opozicijos lyderė pažadėjo, kad „bus asmeniškai patraukti atsakomybėn tik įvykdžiusieji nusikaltimų“ ir kad „visuotinės liustracijos nebus“.

S. Cichanouskaja pabrėžė, kad „naujajai Baltarusijai“ reikalinga teisėsaugos institucijų sistema, ir pasiūlė jos darbuotojams bendradarbiauti su opozicija, taip pat padaryti „viešą pareiškimą dėl savo žmonių palaikymo“.

„Reporteriai be sienų“: Baltarusijoje nuo protestų pradžios sulaikyta 300 žiniasklaidos darbuotojų

Baltarusijoje nuo protestų, prasidėjusių po rugpjūtį surengtų ginčytinų šalies prezidento rinkimų, pradžios buvo sulaikyta beveik 300 žiniasklaidos darbuotojų, skelbia nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ (Reporters Without Borders).

Nors dauguma jų buvo paleisti po dokumentų patikrinimo, aštuoni žurnalistai šiuo metu yra kalėjime. „Reporteriai be sienų“ teigia, kad praėjusį pirmadienį penki iš jų buvo nuteisti kalėti.

Baltarusijoje nerimstant po rinkimų kilusiems neramumams, valdžia vykdo žurnalistų persekiojimą.

Organizacija, remdamasi Baltarusijos žurnalistų asociacijos (BŽA) duomenimis, skelbia, kad nuo šio mėnesio pradžios Baltarusijoje 85 žiniasklaidos darbuotojai buvo uždaryti į policijos areštinę.

„Raginame valdžios institucijas nedelsiant paleisti įkalintus žurnalistus“, – teigė „Reporteriai be sienų“ vykdomasis direktorius Christianas Mihras.

Antradienį, be kita ko, teismas Minske nusprendė, kad „Telegram“ naujienų kanalas „Nexta Live“, turintis apie 2 mln. sekėjų, turi būti užblokuotas, nes jis tariamai skleidžia ekstremistinę medžiagą. Per šį kanalą yra skleidžiama labai daug informacijos ir vaizdo įrašų apie opozicijos protestus Baltarusijoje.