Pasaulyje

2020.10.21 16:19

Neonaciai ES lėšomis finansuoja veiklą Vokietijoje: platina Holokaustą neigiančią informaciją

Nikolaj Nielsen, euobserver, LRT.lt2020.10.21 16:19

Už neapykantos nusikaltimus kalintas Vokietijos neonacis, pasinaudojęs Europos Parlamento lėšomis, platino Holokaustą neigiančius asmenis populiarinančius informacinius biuletenius, rašo „EUobserver“. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Nedidelė, užsakymus paštu priimanti spaustuvė „W+B Medien Nordland Verlag“, kuriai vadovauja aktyvus neonacis Thorstenas Heise, 2018 m. iš Europos Parlamento gavo 35 tūkst. eurų.

T. Heise yra teistas už pasikėsinimą nužudyti pabėgėlį iš Libano, dalyvavimą Rudolfo Hesso atminimo eitynėse, vilkint nacistinę uniformą, kompaktinių plokštelių su informacija, skatinančią neapykantą etninėms mažumoms, platinimą ir smurtinius išpuolius.

Jis ne kartą yra organizavęs neonacių koncertus ir yra įsteigęs garso įrašų kompaniją, Tiuringijos žemėje, kur pats gyvena ir kur žmonės neseniai miesto tarybos pirmininku išsirinko fašistą, leidžiančią tokio pobūdžio muziką.

Lėšas minėtai spaustuvei skyrė buvęs Vokietijos atstovas Europos Parlamente Udo Voigtas, atstovaujantis kraštutinių dešiniųjų ekstremistinei Nacionalinei Vokietijos demokratinei partijai (NPD). Pasinaudojus informacijos laisvės prašymu, „EUobserver“ pavyko gauti šešis biuletenius, kuriuos T. Heise atspausdino U. Voigtui.

Prašymas buvo pateiktas po to, kai Europos Parlamento pareigūnas, atsakingas už vadinamuosius „neprisijungusius“ EP narius, atsisakė atskleisti, kas ir kam išleido minėtus pinigus.

„Nation in Europa“ pavadintų biuletenių tekstą kūrė nacizmo šlovintojai ir Holokausto neigėjai, kai kuriuose iš jų yra ir U. Voigto autorinė skiltis.

Kai kurių straipsnių autoriai lydėjo U. Voigtą kaip „žurnalistai“ jo parlamentinėse kelionėse į Azerbaidžaną, Libaną, Rumuniją, Serbiją ir Siriją.

Pažeistos lėšų skyrimo taisyklės

Vienas žymesnių autorių buvo NPD atstovaujantis Saksonijos parlamento darbuotojas Karlas Richteris, kuris visą naujienlaiškį dedikavo Holokaustą neigiančiai Ursulai Haferbeck. Su NPD susijusi kraštutinės dešinės ekstremistė U. Haferbeck įsitikinusi, kad milijonų žydų nužudymas tėra istorinis pramanas arba tiesiog melas.

2016 m. aštuoniasdešimtmetė U. Haferbeck buvo nuteista dvejus su puse metų kalėti už Holokausto neigimą, kuris Vokietijoje yra laikomas nusikaltimu. Šis verdiktas buvo priimtas po to, kai už neapykantos kurstymą jai jau buvo skirta 11 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Tuo metu U. Haferbeck nuotrauka buvo išspausdinta ant vieno iš ES finansuotų informacinių biuletenių, o šalia puikavosi užrašas, reikalaujantis nedelsiant ją paleisti.

Tai yra Europos Parlamento taisyklių, numatančių, kad pirmajame puslapyje turi būti aiškiai nurodyta susijusio EP nario pavardė, pažeidimas.

„Ir [EP nario] pavardė, ir statusas turi būti aiškiai matomi ir atspausdinti pirmame bet kokio leidinio ar informacinės medžiagos puslapyje“, – skelbiama minėtose taisyklėse.

Nors U. Voigto pavardė yra nurodyta ant viršelio, niekur nerašoma, kad jis yra Europos Parlamento narys. Ant viršelio taip pat nenurodyta, kad jis yra „neprisijungęs Europos Parlamento narys“, nors to reikalauja taisyklės.

U. Haferbeck pavardė figūruoja ir kituose naujienlaiškiuose šalia tokių Holokausto neigėjų kaip Horstas Mahleris, kuris kartą nesėkmingai bandė gauti politinį prieglobstį Vengrijoje, siekdamas išvengti įkalinimo Vokietijoje.

Tarp straipsnių autorių yra ir neonacių aktyvistė Angelika Willig, ir U. Voigto padėjėjas parlamente Kerstenas Radzimanowskis, ir buvęs NPD pirmininkas Uwe Meenenas.

Visi kartu jie vaizduoja U. Voigtą, kuris nuo 2014 m. iki 2019 m. atstovavo NPD Europos Parlamente, kaip patyrusį politiką, ginantį Europos tapatybę nuo liberalaus elito įtakos.

U. Voigtas giriamas už paramą Azerbaidžano diktatoriui Ilhamui Alijevui, Vengrijos ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui, Irano branduolinėms ambicijoms, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Sirijos prezidentui Basharui al-Assadui.

Jie šlovino Kremliaus reakcionierių Aleksandrą Duginą vadinamojoje Naujojo horizonto konferencijoje Irane, kurioje kartu su U. Voigtu dalyvavo ir kiti sąmokslininkai, kaip antai rabinas Davidas Weissas.

Jie priešinasi Europos Sąjungai, globalizacijai, Izraeliui, liberaliosioms demokratijoms, imigracijai ir kartoja su George'u Sorosu siejamus antisemitinius sąmokslus.

Nacistinės knygos pristatymas šalia Buchenvaldo

Naujienlaiškiuose reklamuojama ir U. Voigto knyga.

Ją išleido „Europa Terra Nostra“ – kraštutinės dešinės Europos politinis fondas, taip pat sulaukęs ES finansavimo.

Knygos reklaminės kampanijos metu pasirodė straipsnis apie knygos pristatymą buvusio dvaro rūmuose, esančiuose netoli Veimaro – miesto, kuris vis dar negali atsikratyti vos už 8 km nuo centro veikusioje Buchenvaldo koncentracijos stovykloje vykdytų žiaurumų šleifo.

Guthmannshausenu vadinamą pastatą dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžioje įsigijo Holokausto neigėja U. Haverbeck.

Knygos pristatymą, kuriame dalyvavo neonacių rėmėjai, 2017 m. gruodį suorganizavo kraštutinės dešinės ekstremistas, NPD narys Frankas Rohlederis.

Kitame straipsnyje pasakojama apie ankstyvą rytą kavinėje šalia greitkelio vykusį U. Voigto susitikimą su Libano maronitų arkivyskupu, kuriam Europos parlamentaras įteikė savo knygą.

Detaliai aprašoma ir U. Voigto kelionė į Siriją kartu su Italijos partijos „Forza Nuova“ pirmininko Roberto Fiore vadovaujama delegacija.

Tarp delegacijos narių buvo ir belgų nacionalistas Herve Van Laethemas, Slovakijos neonacių lyderis Marianas Kotleba, ir NPD prijaučiantis kroatas Željko Glasnovičius.

Damaske jie susitiko su Didžiuoju muftijumi Ahmadu Badreddinu Hassounu ir vyriausiais ministerijų pareigūnais. Vėliau rusišku YAK 40 buvo nuskraidinti į Alepą, kur pabendravo su režimo atstovais ir „smagiai papietavo“.

„Lėktuvas pririedėjo prie pat įėjimo į pastatą, į kurį užėję, galėjome pasimėgauti gaivinančiais gėrimais“, – rašoma straipsnyje.

Pagal vieną iš Europos Parlamento biudžeto eilučių, parlamento nariams yra leidžiama naudoti lėšas „politinei ir informacinei veiklai“ finansuoti.

Taisyklėse įtvirtintos lėšų panaudojimo sąlygos numato, kad jų negalima naudoti kampanijoms finansuoti ar politinėms partijoms remti nacionaliniu lygiu.

Dar vienas EP narys, parlamentines lėšas naudojęs naujienlaiškiams leisti, yra buvęs Vengrijos atstovas Europos Parlamente ir, kaip teigiama, Rusijos šnipas Bela Kovacsas.

Budapešte įsikūrusiai bendrovei „M-N Print KFT“ B. Kovacsas sumokėjo 25 tūkst. eurų, už kuriuos buvo atspausdinti du 16 puslapių informaciniai biuleteniai, taip pat pakliuvę į „EUobserver“ žurnalistų akiratį.