Pasaulyje

2016.01.25 11:00

Estija išbandė modernią ginkluotę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.25 11:00

Estijos ginkluotosios pajėgos surengė pratybas naudodamos naują ginkluotę – trečios kartos prieštankinių raketų sistemas „Javelin“, kurias įsigijo iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Estija nutarė pagreitinti šios ginkluotės įsigijimą, kai Rusija aneksavo Krymą. 

Kusulu karinėje bazėje už 40 kilometrų nuo Talino Estijos kariai išbando naują ginkluotę – 80 raketų sistemų „Javelin“ įsigyta už 40 miljionų eurų. Be to, susitarimas su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis numato įsigyti dar 40 įtaisų. Pasak Estijos kariškių, šūvis iš „Javelin“ raketų sistemos kainuoja 73 tūkstančius eurų.

„Tai labai veiksminga, moderniausia pasaulyje prieštankinių ginklų sistema. Mes matėme, kaip ji veikia Afganistane ir Irake, kur buvo dislokuotos mūsų pajėgos. Iš šios ginkluotė jau buvo šauta Estijoje, bet tuomet tai buvo JAV ginklai ir jos kariai. Dabar šaudo estai“, – teigė Estijos pajėgų pėstininkų brigados vadas Veiko Vello Palm.

Tokiems pasikeitimams įtaką padarė ir tai, kad Estija, Lietuva ir Latvija labai sunerimusios dėl agresyvios Rusijos politikos. Talinui neramu, kad Rusija gali sukurstyti vietinius rusus, kurie sudaro 25 procentus šalies gyventojų, dauguma gyvena Taline ir Narvoje netoli Rusijos pasienio.

„Mes pagreitinome sistemų „Javelin“ įsigijimo procesą iš karto po Krymo aneksijos ir štai dabar matome rezultatus. Turėjome tam parengti ir savo karius“, – džiaugėsi Estijos gynybos ministras Hannes Hanso.

Po Krymo aneksijos Estijoje 10 procentų pagausėjo sukarintos organizacijos Estijos gynimo lygos savanorių gretos, neatsisakyta visuotinės karo prievolės.

Lietuva dar nebūdama NATO narė įsigijo pirmųjų sistemų „Javelin“. 2014 metais dar nupirkta šių raketų leidimo sistemų už 20 milijonų dolerių. Po Krymo aneksijos Lietuva nutarė sustiprinti savo kariuomenės ginkluotę, tad Jungtinių Valstijų vyriausybe pritarė naujam pardavimui ir greitai turėtų būti pasirašyta nauja sutartis dėl raketų ir jų leidimo sistemų „Javelin“ įsigijimo už 55 milijonus dolerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.