Pasaulyje

2020.10.21 11:08

Kalnų Karabacho konfliktas. Armėnų premjeras atmeta diplomatinį įtampos sprendimą

atnaujinta 18.23
ELTA2020.10.21 11:08

Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas trečiadienį atmetė galimybę diplomatiniu keliu išspręsti konfliktą su Azerbaidžanu dėl ginčijamo Kalnų Karabacho, kur įnirtingos kovos tęsiasi beveik mėnesį, tuo suduodamas naują smūgį pasaulio valstybių pastangoms siekiant tvarių paliaubų.

Armėnija ir Azerbaidžanas beveik mėnesį yra įsitraukę į nuožmius susirėmimus dėl Kalnų Karabacho regiono, kurį nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo kontroliuoja armėnų separatistai.

Paaštrėjęs konfliktas jau nusinešė šimtų žmonių gyvybes, o pasaulio įtakingosioms valstybėms kol kas nepavyksta įtikinti nė vienos iš šalių nutraukti kovos veiksmus.

Šis konfliktas „neturi ir ilgai neturės diplomatinio sprendimo“, vaizdo įraše, paskelbtame socialiniame tinkle „Facebook“, sakė ministras pirmininkas, apkaltinęs Azerbaidžaną nenorint siekti kompromiso.

N. Pašinianas taip pat paragino armėnus tapti savanoriais fronte ir pripažino, kad šalis kovose susiduria su „sudėtinga situacija“.

„Yra pergalė ir yra pralaimėjimas, jokio vidurio nėra“, – pridūrė jis.

„Tam, kad laimėtume, mes visi turime suformuoti savanorių dalinius ir veikti pagal vyriausiojo vado nurodymus“, – sakė premjeras.

„Patirtis parodė, kad tai, kas yra priimtina armėnams,.. nebėra priimtina Azerbaidžanui“, – nurodė N. Pašinianas.

„Tai, dėl ko sutinkame mes, Azerbaidžanas jau nebesutinka. Tai rodo, kad iš esmės nėra prasmės kalbėti apie kokį nors diplomatinį sprendinį, bent jau šiame etape“, – pridūrė Armėnijos vyriausybės vadovas.

Azerbaidžanas ir Karabacho regioną kontroliuojantys armėnų separatistai yra įsitraukę į aštrų konfliktą dėl šios kalnuotos provincijos nuo 10-ojo dešimtmečio karo, pareikalavusio apie 30 tūkst. gyvybių.

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas pareiškė, kad paliaubos yra įmanomos tik tuo atveju, jeigu Armėnijos pajėgos pasitrauks iš Kalnų Karabacho ir visų jų užimtų aplinkinių regionų.

Tuo metu N. Pašinianas ne kartą ragino tarptautinę bendruomenę pripažinti Kalnų Karabachą tvirtindamas, kad ten gyvenantys armėnai nebus saugūs, jeigu regioną valdys Azerbaidžanas.

Pasaulio galioms siekiant stabdyti kovas dėl Kalnų Karabacho, Rusija šią savaitę atskirai pakvietė derybų Armėnijos ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministrus.

Be to, Azerbaidžaniečių užsienio reikalų ministras Ceyhunas Bayramovas ir jo kolega armėnas Zograbas Mnacakianas penktadienį Vašingtone turi atskirai susitikti su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo. Armėnija ir Azerbaidžanas atmetė trišalio susitikimo galimybę.

Anksčiau šį mėnesį Maskvoje po 11 valandų trukusių derybų buvo susitarta dėl paliaubų, bet susitarimas nepadarė beveik jokio poveikio kovoms.

Šeštadienį pasiektas antras susitarimas dėl ugnies nutraukimo kone iškart žlugo.

Jerevanas sako, kad per suintensyvėjusias kovas žuvo daugiau nei 800 armėnų karių ir 36 civiliai.

Baku pranešė apie 63 žuvusius civilius, bet kol kas nepaskelbė žuvusių karių skaičiaus.

Armėnijos prezidentas Briuselyje aptars regiono neramumus

Armėnijos prezidentas Armenas Sarkisianas išvyko į Briuselį, kur su NATO ir Europos Sąjungos (ES) pareigūnais aptars Kalnų Karabacho konfliktą, praneša jo aparatas, informuoja agentūra „Reuters“.

Vizito metu Armėnijos prezidentas susitiks su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, ES užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles’iu Micheliu.

Kaip pranešama, Armėnija tikisi, kad NATO ir ES lyderiai padarys „viską, kas įmanoma“, kad kovos būtų sustabdytos ir įgyvendintas paliaubų susitarimas.

Armėnija ir Azerbaidžanas jau daugiau kaip tris savaites intensyviai kovoja dėl Kalnų Karabacho, kuris tarptautiniu mastu pripažįstamas kaip Azerbaidžano dalis, bet jį valdo etniniai armėnai. Regionas 1991-aisiais atsiskyrė nuo Azerbaidžano.

Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktas dėl Kalnų Karabacho tęsiasi kelis dešimtmečius, bet rugsėjo pabaigoje atsinaujinusios kovos yra pražūtingiausios per kelis dešimtmečius.

Armėnijos ir Azerbaidžano ministrai Maskvoje tarsis dėl paliaubų

Armėnijos ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministrai trečiadienį Maskvoje turi susitikti su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu, pasaulio galioms siekiant stabdyti kovas dėl Kalnų Karabacho.

Armėnijos ir Azerbaidžano ministrai lankosi Rusijos sostinėje, pranešė jų ministerijos.

Be to, armėnų ir azerbaidžaniečių ministrai penktadienį Vašingtone turi atskirai susitikti su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo. Armėnija ir Azerbaidžanas atmetė trišalio susitikimo galimybę.

Azerbaidžaniečių užsienio reikalų ministras Ceyhunas Bayramovas atvyko į Maskvą „konsultacijoms su rusais“, sakoma ministerijos pareiškime.

Jo kolega armėnas Zograbas Mnacakianas Maskvoje turi susitikti su S. Lavrovu „aptarti padėties Karabache ir ugnies nutraukimo susitarimo įgyvendinimo“, sakė ministerijos atstovė Ana Nagdalian.

Kol kas neaišku, ar abu ministrai su S. Lavrovu susitiks drauge, ar atskirai.

Pasaulio galios, tarp jų Rusija ir Jungtinės Valstijos, reiškė nerimą, kad nesiliauja daugiau kaip tris savaites trunkančios kovos dėl Azerbaidžano separatistinio Kalnų Karabacho regiono.

Anksčiau šį mėnesį Maskvoje po 11 valandų trukusių derybų buvo susitarta dėl paliaubų, bet susitarimas nepadarė beveik jokio poveikio kovoms.

Šeštadienį pasiektas antras susitarimas dėl ugnies nutraukimo kone iškart žlugo.

Jerevanas sako, kad per suintensyvėjusias kovas žuvo 772 armėnų kariai ir 36 civiliai.

Baku pranešė apie 63 žuvusius civilius, bet kol kas nepaskelbė žuvusių karių skaičiaus.