Naujienų srautas

Pasaulyje2016.01.23 23:01

Lenkijoje – vėl protestai

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2016.01.23 23:01

Daugiau kaip 30 Lenkijos miestų šeštadienį tūkstančiai žmonių išėjo į gatves „ginti laisvės“ ir protestuoti prieš konservatyviąją vyriausybę.

„Mes ne revoliucionieriai“, – sakė Mateuszas Kijowskis, Demokratijos gynimo komiteto (KOD) steigėjas ir demonstracijų organizatorius.

„Revoliucionieriai – tai tie, kurie griauna tvarką, kurie nori įvesti savo valdžią. Mes norime išsaugoti savo demokratiją ir savo laisvę“, – kalbėjo jis.

Saulėtą šaltą dieną Varšuvoje tūkstančiai susirinko priešais premjerės Beatos Szydlo kanceliariją, kad vėliau patrauktų prie prezidentūros.

Jaroslawo Kaczynskio euroskeptiškoji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vadovauja šaliai nuo spalio rinkimų ir vis susiremia su žiniasklaida ir opozicija.

KOD šį šeštadienį surengė protestus 36 Lenkijos miestuose; palaikymo mitingai planuoti ir Amsterdame, Berlyne, Briuselyje, Londone, Melburne, Paryžiuje, Stokholme ir Vienoje.

Pastarieji renginiai vyksta kaip virtinė demonstracijų prieš neseniai Lenkijoje suteiktą teisę vyriausybei kontroliuoti konstitucinį teismą, žiniasklaidą ir kitas institucijas. Kontroversiškos pataisos sukėlė griežtą kritiką tiek šalyje, tiek Europoje.

Praėjusią savaitę Europos Komisija, kuri yra aukščiausia ES vykdomosios valdžios institucija, Lenkijos atžvilgiu pradėjo precedento neturintį tyrimą, kurio metu bus aiškinamasi, ar Lenkijos konstitucinio teismo ir valstybinės žiniasklaidos įstatymų pakeitimai neprieštarauja teisinės valstybės principams.

2014 metais Briuselis įvedė vadinamąjį „teisinės valstybės“ (rule of law) mechanizmą, suteikiantį teisę 28 narių Bendrijai tirti ir, jeigu prireiktų, bausti jos narę, pažeidžiančią ES pagrindines demokratines ir teisių normas.

Nustačius tokios narės kaltę, iš jos gali būti atimta teisė balsuoti Europos Sąjungoje, tačiau ši procedūra lig šiol dar nebuvo taikyta ir pareigūnai tikisi,kad jos neprireiks.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi