Naujienų srautas

Pasaulyje2016.01.23 13:37

Kroatijos parlamentas patvirtino naują vyriausybę

BNS 2016.01.23 13:37

Kroatijos parlamentas penktadienį vėlai vakare patvirtino naują centro dešiniųjų vyriausybę, kuriai vadovaus ministras pirmininkas Tihomiras Oreškovičius, farmacijos pareigūnas ir naujokas politikoje.

151 nario parlamente 83 deputatai patvirtino premjeru nepartinį T. Oreškovičių ir 22 kitų kabineto narių paskyrimą; jiems dabar teks rūpintis, kaip spartinti vangų ekonomikos augimą ir spręsti rekordinį migrantų antplūdį naujausioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje.

Netrukus po balsavimo T. Oreškovičius ir 22 ministrai buvo prisaikdinti parlamente.

Tarp svarbiausių T. Oreškovičiaus darbų yra valstybės skolos, kuri pasiekė 90 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), mažinimas ir investuotojų pritraukimas į Kroatiją po šešerių recesijos metų.

Jis taip pat turės daug darbo dėl pabėgėlių srauto iš Graikijos per Balkanus į Vakarų Europą šią itin šaltą žiemą, tęsiantis didžiausiai regione migracijos krizei po Antrojo pasaulinio karo.

„Esu pasirengęs perimti iššūkius ... Turėtume būti pasirengę priimti sunkius sprendimus“, – prieš balsavimą parlamentui Zagrebe sakė T. Oreškovičius.

Nuo rugsėjo vidurio daugiau kaip 600 tūkst. migrantų kirto Kroatiją, ir Zagrebas ne kartą sakė, kad jiems bus leista patekti į šalį tol, kol kaimyninė Slovėnija ir kitos Vakarų šalys juos priiminės.

T. Oreškovičius sakė, kad tęs konsultacijas šiuo klausimu su partneriais regione ir Europos Sąjungoje, bet pabrėžė: „Pagrindinė žinia yra ta, kad mes ginsime Kroatijos interesus“.

Į jo programą yra įtrauktas pažadas pasiekti vidutinį metinį 3 proc. augimą, valstybės skolą per ketverius metus sumažinti iki skaičiaus, mažesnio už 80 proc. BVP, o nedarbą, kuris dabar yra 18 proc., sumažinti iki skaičiaus, mažesnio nei 14 procentų.

Taupymo politika

49-erių T.Oreškovičių kandidatu į premjerus pasiūlė pagrindinė konservatyvioji Kroatijos demokratinė sąjunga (HDZ) ir nedidelė už reformas pasisakanti partija „Most“ (Tiltas), abi suformavusios koaliciją po rinkimų.

Užaugęs Kanadoje T.Oreškovičius Kroatijoje gyvena vos keletą metą. Nors kai kurie skeptiškai vertina jo žinias apie savo tėvynę, bet, matyt, jis pasirinktas dėl kompetencijos versle ir politinio atsidavimo stokos.

Tarp žinomiausių asmenybių jo vyriausybėje užsienio ministras yra patyręs diplomatas Miro Kovačas (HDZ narys), finansų ministras Zdravko Maričius, buvęs didžiausios Kroatijoje privačios mažmeninės prekybos firmos „Agrokor“ direktorius.

83 parlamentarų patvirtintas T.Oreškovičius yra pirmasis Kroatijos premjeras, nekilęs nei iš HDZ, nei iš centro kairiųjų socialdemokratų. Pastarosios dvi partijos pasikeisdamos vadovavo šalia nuo 1991 metų, kai Kroatija tapo nepriklausoma; pastaruosius ketverius metus valdžioje buvo socialdemokratai.

Abi jos kritikuotos dėl negebėjimo vykdyti itin reikalingas reformas, ypač didžiuliame ir neefektyviame viešajame sektoriuje.

Anot analitikų, nors naujosios vyriausybės tikslai yra aiškiai nustatyti, ministrai nepakankamai aiškina, kaip jie bus pasiekti.

„Vyriausybės programa yra visiškai aiški; tai taupymo politika, kurios reikalauja Europos Sąjunga. Bet ko trūksta – kokiomis priemonėmis tai bus įgyvendinama“, – sakė politologas Tihomiras Cipekas.

Kroatija, turinti 4,2 mln. gyventojų, į ES įstojusi 2013 metais, yra viena prasčiausių ekonomikoje, kurios augimas šiemet tikimasi sieks 1,8 proc., nurodo nacionalinis bankas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi