Pasaulyje

2020.10.20 17:07

LRT iš Kalnų Karabacho. Paliaubos tėra formalumas: slėptuvės, karinė technika pakelėse ir aidintys šūviai

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt, Ana Daukševič, specialiai iš Kalnų Karabacho2020.10.20 17:07

Kalnų Karabachą ramybė aplanko protarpiais – reguliariai tebėra apšaudomi apsiskelbusi sostinė Stepanakertas ir priemiesčiai, kai kurie užsienio svečius priimantys viešbučiai turi rūsius, kuriuose galima slėptis neramumų metų. Į Kalnų Karabachą išvyko ir LRT RADIJO žurnalistė Ana Daukševič, papasakojusi apie kovingą armėnų nusiteikimą ir COVID-19 šešėlį, gilinantį ginčijamo regiono problemas.


Iš Jerevano į Stepanakertą su būriu kitų užsienio žurnalistų keliaujanti A. Daukševič pasakoja, kad konflikto tarp Armėnijos ir Azerbaidžano suintensyvėjimo ženklai pastebimi žiniasklaidoje, žmonių pokalbiuose, juos kartais galima pastebėti ir kelyje, pavyzdžiui, prasilenkiant su karine technika – taip žurnalistų autobusas pravažiavo pro „Grad“ raketų sistemą gabenantį konvojų.

„Tai rodo, kad konfliktas šiuo metu yra ne rusenantis, o įsiplieskęs, tos antrosios paliaubos, dėl kurių susitarta 18 d., neveikia ir apšaudymai nerimsta. Tai akivaizdu kalbant su armėnais, ypatingai tais, kurie kilę iš Kalnų Karabacho“, – LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ pasakojo A. Daukševič.

Pasak žurnalistės, armėnai nusiteikę kovingai, o kaltinimų konflikto kurstymų Turkijai tenka ne mažiau negu Azerbaidžanui. Pastarosios šalys yra sąjungininkės, tuo tarpu Armėniją remia Rusija.

„Gyvenimas kalnuose, pro kuriuos važiuojame, yra gana ramus. Dabar esame sustoje vienoje iš tokių vietų, tačiau įtampa jaučiasi vos atvykus į Armėniją, nes konfliktas aptariamas visur – tiek žiniasklaidos priemonėse, tiek prie vakarienės stalo sėdinčių žmonių. Tai yra pagrindinė tema, svarbiausia armėnams šiuo metu. Taip pat galima pastebėti labai daug nacionalinių simbolių, Kalnų Karabacho vėliavų, iškabintų žmonių balkonuose. Jerevane galima matyti stendų, kviečiančių prisijungti prie kariuomenės, vaizdų iš kariuomenės, karių nuotraukų, daug nacionalinės simbolikos, raginimų nepasiduoti ir kovoti už savo laisvę“, – nuotaikas šalyje apibūdino pašnekovė.

Rusijos užnugarį turintys armėnai taip pat norėtų didesnio Vakarų šalių dėmesio, sako A. Daukševič, ir jie mano, kad „Vakarai yra palikę likimo valiai šį konfliktą ir tai prisidėjo prie jo išsiplėtimo“.

Bent jau užsienio žniasklaidos dėmesio regionui yra, tą A. Daukševič kelionėje pastebi tiesiogiai.

„Žurnalistų čia yra iš labai skirtingų šalių. Buvo neseniai mano pažįstamas žurnalistas iš Amerikos, šiuo metu važiuoju su žurnalistu iš Čekijos nacionalinio radijo, vakar, kai tvarkiausi akreditaciją, buvo žmogus iš Argentinos, mačiau ir BBC akreditacijas“, – LRT RADIJUI sakė ji.

Saugumo jausmas – sąlyginis, mat Kalnų Karabachas „yra vieta, kurioje saugu nėra niekur“, net ir didžiausiame regiono mieste.

„Stepanakertas, kur gyvena žurnalistai, yra apšaudomas, kai kurie viešbučiai turi rūsius, esant pavojaus signalams, siūloma į juos bėgti. Taip pat buvau perspėta, kad negalima vakare arba anksti ryte eiti į miestą – fotografuoti, filmuoti ar panašiai, – nes tuo metu yra pati pavojingiausia situacija ir tą laiką geriausia praleisti saugiai“, – kalbėjo A. Daukševič.

Žurnalistė sako, jog koronaviruso pandemija neaplenkė ir Kalnų Karabacho, o atsinaujinę susirėmimai ardo kasdienį gyvenimą bei apsunkina galimybes gauti pagalbą.

„Nors jokių oficialių duomenų iš ten nėra, armėnai teigia, kad koronavirusas stipriai išplitęs Kalnų Karabache ir konflikto suintensyvėjimas dar labiau pablogina situaciją, nes iš jo nepasitraukę žmonės, iš Stepanakerto ir kitų miestų, dažnai priversti glaustis rūsiuose, kur jų yra daug, sanitarinių sąlygų nėra ir medicininės priežiūros iš esmės negausi“, – pasakojo A. Daukševič.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše.